• Poté, co Adam B. Bartoš zveřejnil seznam lidí ve službách Pravdy a Lásky, vznikla na Facebooku skupina, která se k těmto nešvarům hrdě hlásí. Autor k ní patří a vysvětluje, co ho na pravdoláskaření tak přitahuje.

  zbarta2
  Na Facebooku vznikla a rozšiřuje se skvělá skupina lidí, kteří se hrdě hlásí k pravdoláskaření, k té strašlivé, všemi konzervativními veličinami odsuzované levičácko-vaňkovské úchylce. Patřím k této skupině také a pokusím se tady vysvětlit proč.

  Jakýsi Bartoš sestavil seznam údajných notorických kverulantů vůči našemu šťastnému budování kapitalistických zítřků a nikdy jinak. Zveřejnil ho kdesi na internetu, někdo to dal na Facebook a pak již to šlo ráz naráz – skupina byla identifikována rozumnými lidmi jako elita národa – nu a my ostatní jsme se začali přidávat, aby nám to nebylo líto.

  Jsem již tak stár, že mi bylo kverulovat již zhruba od poloviny šedesátých let minulého století, kdy jsem začínal brát rozum. Kveruloval jsem po celý svůj život rád a nepustilo mne to (proč by také mělo) ani po změně poměrů před dvaceti lety. Dokonce si myslím, že kverulování proti všelijakým zločinům či pitomostem – které, jak známo, jsou někdy horší zločinu – patří k nezbytné výbavě tvora druhu homo sapiens, má-li být alespoň trochu hoden svého vlastního pojmenování.

  Na nespokojenosti se stavem světa a touze po světě lepším ostatně stojí celá naše kultura – od židovských proroků přes první křesťany a církevní reformátory až k současnému demokratickému diskursu. Naše civilizace je myslitelná jedině v tom pojetí dějin, kdy svět odněkud směřuje někam, kdy dějiny nejsou cyklické, točící se v bezvýchodném kruhu, ale směřují kupředu, k nadějnému konci.

  Právě prožívaný advent například není nic jiného než vyjádření takovéto nespokojenosti se stavem světa a touhy po světě lepším, biblicky řečeno – touhy po Božím příchodu, oné všelidské touhy po tom, aby světu vládly stále víc a stále častěji síly dobra než síly zla. Či – chcete-li – advent je vyjádřením touhy, aby pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí.

  A tento druh permanentního protestu proti všelijakým vždy nově se v průběhu času objevujícím lžím a nenávistem má, či alespoň měl by mít v sobě něco úžasně nadějného a pozitivního. Není to totiž obyčejná nasranost na poměry. Je to aktivní touha ty poměry měnit k lepšímu. Nasazení se o něco lepšího.

  Být jenom zklamaný a zapšklý a nasrán, že svět je zlý, to není ještě nic pozitivního. Bohužel se to tak někdy jeví v různých médiích a textech, že vlastně svět už je tak hrozný, že se v něm nelze už ani radovat – natož o něco usilovat. Často si vzpomenu na precizní Čapkovu kritiku tohoto postoje v jeho proslulém, poněkud prorockém článku „Proč nejsem komunistou“.

  Každé zlo tančí svůj vítězný tanec, když lidé ztratí naději, výhled, když přestanou protestovat a kverulovat a podepisovat petice a propadnou se do bezmocné nenávisti, či ještě hůře – do defétismu a pocitu zmaru. To se to, panečku, pak vládne a manipuluje! To se to vyznávají jediné a správné ideologie!

  Pravdoláskaření není pochmurná, bezmocná nenávist a pesimistické škaredění se na svět. Je to naopak laskavý pohled na svět, ve kterém je přeci tolik dobra – a navíc: kolik toho dobra ještě adventně očekáváme a připravujeme bojem proti blbosti v budoucnu! Pravdoláskaření je požehnané kverulantství, které, jak by řekla Bible, samé dobré věci očekává od Hospodina!

  ——————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 10:31

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Fr. Řeka Says:

   díval jsem se na páně Bartošův osobní blog. no. na AM mi nějaký anonym jednou vyčítal, že ten můj je bizardním světem plným blbostí a grafomaniakálních nesmyslů… řekl bych, že mě pan Bartoš trumfnul. má své neotřesitelné motto, rodinný erb a způsobem prezentace mi to připadá něco mezi politikem a lichvářskou firmou typu provident :-D

  • Ondřej Wolf Says:

   Mně nejvíc oslovil (bez ironie) tenhle autorův příměr:
   “od židovských proroků přes první křesťany a církevní reformátory až k současnému demokratickému diskursu”
   Je zvláštní, že konzervativci, co se tak rádi ohánějí “křesťanskými” hodnotami, si nikdy nevzpomenou na sociální (ať už z hlediska ekonomického, lidských práv, charity…..až k pojetí lidské bytosti jako takové a její hodnoty ve vztahu k Bohu i druhým lidem) rozměr biblických textů. Na poprask, kterým v tehdejší době musely v porovnání s okolním světem být.
   Ondřej

  • Vlaďa Mitáček Says:

   Lžinenávistníky nepodceňovat! Podle jednoho moudra z období budování komunismu “Společná loupež sbližuje víc než láska”, jsou tedy oproti Pravdoláskařům zatím ve výhodě,budují si dosud svůj vlastní komunismus, prachy jsou pro ně superglue.Jen jsem již zapomněl,kde jen jsem to moudro kdysi slyšel,či četl…hodně dávno…Bylo by jistě také užitečné stvořit nějaký seznam Lžinenávistníků,ať se konečně vyjasní,kdo je pro společnost prospěšný a kdo zátěží.Odpovědnějšího než ABB v česku nevidím,jedině on by se měl tak náročného úkolu ujmout…v rámci vyváženosti :-)

 

Listopad 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archivy