• images3

  “Zahraj to Morituri vod Landy, vole.” zaslechla jsem nedávno z partičky chlapců u nádraží. Bylo jim tak šestnáct a tvářili se dospěle a zasvěceně. Schválně jsem chvíli počkala, abych si byla jistá – ano za okamžik zazněly první akordy Krylovy písně.

  Občas slyším a čtu názory na to, jak a zda vůbec měl Daniel Landa právo přivlastnit si Krylovy skladby, interpretovat je po svém a týt z cizí slávy. Žijeme v době bezbřehé komerce a někteří podnikaví jedinci prostě umějí využít nápad a nemají zbytečné etické skrupule. Daniel Landa je typickým představitelem takového postoje, je schopný dodat instantní „duchovno“ v dobře stravitelné podobě mase lenošivých a povrchních konzumentů, pro něž například četba náročných knih představuje obrovský osobní problém. Esoterické bláboly splácané z několika populárních pověr a citových vzruchů jsou pak ideálním a komerčně využitelným produktem jako maloměšťácká náhražka náročné spirituality. Nezměníme povahu šoubyznysu, který nehledá žádné jiné hodnoty než rychlý zisk. Landa bude bohatnout na Krylově umění i na jeho osudu, navíc bude prznit původní vyznění písní a bude z melancholických a hořce ironických songů vyrábět vojenské marše. A je jedno že to vše bude dělat za devótního klanění se Krylově památce a zapřísahání, jak si Kryla váží. To jsou jen slova, ale vyprázdněná interpretace původních písní usvědčuje Daniela Landu z kruté neúcty ke Karlu Krylovi.

  Na jednom diskusním fóru čtu toto:

  „Karel Kryl byl hodně dobrý textař a básník ale nebyl to zpěvák, to fakt ne.Až Daniel Landa dal jeho textům ten správný švih a zpívá je o hodně lépe než Kryl.To musí uznat každý kdo hudbě trochu rozumí.“

  Šestnáctiletí kluci zpívají Bratříčka a Karavanu mraků od Landy, starší generace se mnohdy zastává bývalého skina slovy, že je dobře, že aspoň někdo interpretuje Kryla pro mladou generaci. Já jsem přesvědčena, že to dobře není, a ačkoliv s tím nic nenadělám, jako nemohu změnit konzumentský a požívačný životní postoj svých spoluobčanů, nemohu jinak než stále znovu říkat, že Landa Kryla zpívat neměl. Pravda, nevydělal by tak snadno ty prachy a nepřifoukl by tak snadno svoji popularitu. Ale Karel Kryl by nebyl pošpiněný a zpotvořený, zpívali by ho ti lidé, kteří mají rádi Krylovy písně, jako jej zpívali za komunistů, kdy se za to mohlo jít i do vězení. Ani tehdy nezmizel Kryl z české kultury, jeho umění je nadčasové, zpíval by se dál i dneska. Jen bychom nemuseli slýchat: „Zahraj to Morituri vod Landy, vole.“

  —————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 12:00

 • 28 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   “Morituri te salutant” psal a zpíval K.Kryl jako píseň vyčerpaného vojáka někde na hranici sil a života. Teď zrovna jej slyším z rádia.
   Když jsem slyšel Landův “hudební tunel” téhle písně, vybavil se mi obraz dokonale seřazeného útvaru naleštěných esesáčků v přehlídkovém kroku rázujících před “Vůdcem”, jak to můžeme vidět na archivních záběrech.
   Co naděláš, když na naci webech je gladiátor (morituri….) líčen jako historický vzor přednacistických dob?
   Komu z těch hudebních a historických “znalců” docvakla souvislost, že gladiátoři byli otroci cvičení k boji pro zábavu publika?
   Zvednutá pravice jako spojný moment otroků toho či onoho majitele v dobách antických a otroků vlastního fanatismu doby moderní.
   Že by zrovna tímhle chtěl Karel Kryl být?!¨
   Ondřej

  • Rudolf Klusal ml. Says:

   No, máš (opět) pravdu. Já tedy nevím, jestli je lepší, že písně Krylovy zpívá či nikoliv, to posoudit nemohu (ačkoliv jsem hudebník), ale dělat z toho komerci a měnit původní vyznění už je trošku moc. Ale v tomto jsem asi nestranný, nevím, na kterou stranu se přiklonit, spousta “mladších” by o Krylovi ani nevěděla, ale jestli je to dobře … to už nevím.

  • Blechova Hana Says:

   Ja neumim byt nestranna, ale Landuv Kryl je pro mne zalezitost krajne nechutna, asi jako kdyz se soucasne politicke zrudy dostavi k jeho hrobu. Je to zvracene, je to svym zpusobem drzost.
   Pokud jde o “mladsi”, kteri by o Krylovi nevedeli - ale vedeli, Kryl se zpival i bez Landy, zpival se v dobe, kdy se nesmelo, zpival se a zpivat se bude, ale bude se doufam zpivat original Kryl, ne to, co z Kryla udelal Landa.
   Bleska

  • Štěpa Says:

   ……rezavý kvéééééér…… (chrčení v podání Landy) mi stačilo nechtěně jednou a nikdy více

  • Věra Tydlitátová Says:

   No já to slyšela jen náhodou v nějaké reportáži o naší armádě v Afgánistánu. A dostala jsem z toho těžkou kopřivku.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Katko, tohle “tunelování” je hrozně moc rozšířené, vzpomínám na socialistickou verzi dějepisu, no známe to. Landa to náckům s tím Krylem dost ulehčil, oni by o něm totiž asi vůbec nevěděli, protože inteligentní písničky moc neposlouchají, ale on jim ho zprostředkoval v té své vulgární uřvané verzi, která se jim líbí.
   S tím vytunelováním židovství máš naprostou pravdu.

  • Kateřina Rozbrojová Says:

   Jo, když oni se ti mrtví už nemůžou bránit. Ale tunelují a przní se i živí autoři, taková už je realita. Akorát z toho někdy člověka bolí srdce.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Je to takový duševní hyenismus, je to odpornější, než kdyby jim z hrobu kradli náhrobky, lampy a kytky, je to krádež duchovího vlastnictví a ještě znesvěcení památky člověka, který by s těmihle hyenami nechtěl mít vůbec nic společného. U některých z nich mám dokonce intenzivní pocit, že oni to moc dobře vědí a dělají to záměrně, aby například toho Kryla znechutili mladým lidem, aby se na něj úplně zapomnělo.
   Ti někteří křesťané (ne všichni) to také určitě dělají záměrně, aby vymazali učení Ježíše z paměti lidstva, protože tím, že ho nahradí abstraktní božskou osobou, dokonale odfiltrují všechno, o co mu šlo v životě. A jeho národ a víru pak poplivou, aby se náhodou někdo nezačal zajímat…

  • originalni demokrat Says:

   Já nesouhlasím. Mně se to podání líbí, tlupu esesáků jsem si pod tím nepředstavil, žádné trvalé následky to na mně taky nenechalo. Člověk s popularitou jako Landa, vyprodávající arény, vlastník platinových desek už nemůže být více známější a proto nepotřebuje zpívat Kryla. Jestli aspoň něco z těch peněz za CD a DVD přišlo na to dětské hřiště, mělo to smysl. Samozřejmě je úsměvné, že řada lidí neví od koho je ten song, ale to je jejich blbost že Kryla neznají nebo si to neumí zjistit. Já do té doby tu písničku taky neznal a tehdy mě to donutilo poslechnout si to v originále. Chápu že pro většinu zdejšího čtenářstva, je Landa ten nácek. Je to spojeno s nedostatkem inormací. Navíc lidé tolerancí k některým skupinám překypující, už jí nemají dostatek pro ty ostatní a proto to vzniká. Já to nikomu vymlouvat nebudu, to je ako naučit psa mňoukat. Pouze jsem napsal svůj názor.

  • Ondřej Wolf Says:

   Znám dost křesťanů, pro které je Ježíšovo, Mariino, Josefovo židovství naprosto samozřejmé. Sám se k nim počítám.
   Klima EThF UK by také nepodporovalo nějaké “revizionismy” v tomto směru.
   Tím nezpochybňuji bolestnost následné historie od NZ dob do dnes. Chci ale říct, že to tak být nadále nemusí, budeme - li brát vážně Boží slovo, požidovsku, pokřesťansku- jak koho Pán Bůh oslovuje.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Ondřeji, záměrně jsem napsala “ne všichni” - vím, že většina křesťanů je rozumných a dnes už ta historická fakta přijímá. Ale právě na internetu je hodně aktivních těch druhých a šíří záměrně, jistěže záměrně, ty lži.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Štěpko, díky, na tomhle se všichni shodneme…

  • originalni demokrat Says:

   ad 12: To samozřejmě chápu. A nejste jediná. Je to mezigenerační záležitost. Mně osobně se to líbilo. Viděl jsem celé DVD, poslech písničky - s dětským sborem je to ideální. Určitě by se na to hodil jiný zpěvák, i když Landa moc zpívat neumí, spíš je dobrý skladatel a textař, ale jeho hlasový rozsah je mizerný. Ale nemusíte mít strach, už nic podobného se nebude opakovat. Nechal se slyšet, že takovou chybu už nikdy neudělá. Nenávistní novináři na něj plivali, místo aby psali o Krylovi, na kterého by jinak ani slovo nenapsali. To že o KK mladí nevědí je vinou jak školy, tak i médií. V rádiu ho nehrajou, v TV radši pustí Majora Zemana a tak v naší zbolševizované zemi není nikdo kdo by ho připoměl. Doufám že příště to bude někdo jiný, hlavně ne Karel Gott. To by se KK obrátil v hrobě tuplem.

  • Ondřej Wolf Says:

   No, Český rozhlas Praha měl před pár lety období, kdy ty Lanovy předělávky vysílal hodně často (zrovna Morituri) a Karla Kryla nevzpomněl . Ale už to naštěstí pominulo.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   Věro, vždyť já vím. Ale rád bych, aby to ti lháři a překrucovači slyšeli (četli) právě i od křesťana.
   Ondřej

  • stanislav Says:

   Až Daniel Landa dal jeho textům ten správný švih a zpívá je o hodně lépe než Kryl.To musí uznat každý kdo hudbě trochu rozumí.“

   nerozumím hudbě, proto nemám nejmenší problém s tím, toto neuznat, tento obskurní náhled.

  • Kateřina Rozbrojová Says:

   originální demokrat:
   Zaujala mě u vás zmínka o jakémsi dětském hřišti, na které možná Landa daroval peníze vydělané na svých cd. Jsem z Ostravska, kde dýcháme nejznečištěnější vzduch v Evropě a ze 60% to zaviňuje podnik Arcelor-Mittal. Hádejte, kdo našim (stále nemocným a kašlajícím) dětem staví hřiště a dotuje plastová okna ve školkách? Je to pochopitelně Arcelor-Mittal, nepřipadá vám to odporně cynické a populistické? Nečistě vydělané peníze - a to jsou i ty, které jsou vydělané na něčí úkor - se nevyčistí mecenášstvím.

  • originalni demokrat Says:

   No bomba, týpek v černý kukle zpívá Kryla… Tak nevím co je horší.
   Jasně že Landa je nácek, ten kdo má oholenou hlavu musí přeci být nácek :-D
   Má silné paže, určitě je to nácek :-D
   Ještě Štěpo napište že nosí mikinu Lonsdale (ano to je ta značka která podporovala černošské sportovce) a proto je nácek :-D

  • Štěpa Says:

   Ten týpek v černé kukle a pak i bez ní respektuje to, že jde o lyrickou píseň a ne pochodový marš.
   Hlavně, že jste se pobavil.

  • originalni demokrat Says:

   No bavím se ještě teď. Zajímalo by mě co je na té verzi pokornějšího než na Landovi :D
   Mimochodem, ty kytary jsou super. :-)

  • Štěpa Says:

   Cítím to tak (ne čichem), abyste mi rozuměl.
   Mimochodem, i ten zpěv byl super.

  • Ondřej Wolf Says:

   Problém Lonsdale je podobný.
   Ta značka byla dřív, než (neo)naci, oni si ji vybrali jako identifikaci- ale ta firma se proti tomu ohradila (včetně podpory černošských sportovců) způsobem, že echtovní náckové by si její výrobek na sebe nevzali, snad i pořádali demonstrativní pálení triček a mikin. U nich to nosí jen druhá garnitura a stejně často Lonsdale teď oblékají i anarchisté. Alespoň tak tak nějak se to dá vyčíst u Antify.
   Karel Kryl osobně už bohužel tu možnost poslat je do háje nemá. I když nepochybuji, že by to dokázal velmi peprně.
   Ondřej

  • originalni demokrat Says:

   Máte pravdu, takový Thor Steinar byla od počátku nazi značka která ty aktivity přímo podporovala a pak to koupil nějaký Arab a nazi se mohli pos… :D

  • Galina Says:

   Nechápu. Znám spoustu inteligentních lidí, kteří to Landovi žerou. Jemné dívky, sofistikované a citlivé poslouchají Landu - prý má úžasné texty a ten Orlík už mu přece odpusťme… Řada studentů ETF dokonce vstoupila do toho jeho řádu…. Přitahuje Landa jemné lidi tím,,. že je “tvrďák”?
   Mně přijde naprosto odpudivý už po fyzické stránce. Je to oživlý kýč se svým Dürerem, vytetovaným na těle, bílou kutnou a “vlasteneckým” burácením/fňukáním…

  • Ondřej Wolf Says:

   Tak to aby si zopakovali zkoušku z religionistiky.
   Ondřej
   P.S. U někoho v tom možná hraje jistou roli nepojmenovaná erotika

  • Vlasta Says:

   Jsou věci, před kterými člověk nezdrhne a zpěv pana Landy mezi ně patří. Tak ač ho jaksi nevyhledávám, mám pocit, že on vyhledává mě. Je tu.
   Naopak nějak tíhnu k panu Krylovi, který tu, ale není. Nebo je to naopak?
   Pan Landa, prý, neslyšel jsem ho, říkal něco o svém obdivu k panu Krylovi. Jenže pan Landa zpívá písně pana Kryla a jejich parodickým provedením dává najevo svoji nenávist k panu Krylovi. Co k tomu víc? Dějiny jsou toho plné, někdo je prostě schopen pokálet jakoukoli ušlechtilou myšlenku nebo i čin a vydělat na tom. Takže zase “po ovoci poznáte…” Vždyť je to všechno jak má být.

  • Silvae Says:

   Já měla vždycky pocit, že Landa se dostal do zájmu veřejnosti díky jiným písničkám než díky této. Ale jeho skalní fanoušek nejsem, takže nevím. Nicméně zpracování se mi líbí a dřív na začátku střední školy jsem Landu poslouchala stále dokola a Morituri měla děsnou šťávu, zdálo se mi, že hudebně vyjádřil ty krásné verše a mám ten pocit i teď (mějte pochopení, jsem 87′), ačkoli Landu již neposlouchám kvůli tomu jeho kultu a vůbec podivně vůdcovskému chování a taky jeho textům většinou více méně jednodušším, mezi kterými text Morituri te salutant vynikal jako diamant.

   Co mi vadí, že tuhle píseň díky Landovi poslouchá hodně nácků, kteří se ani nezamýšlí nad významem textu a nad situací, kdy vznikla - jak něco podobného někdo napsal tady. Jestli ovšem ještě vědí, že to není Landova vlastní píseň.

   Mimochodem obdivuju Vás, že máte žaludek na čtení nějakých diskuzních fór na různá témata. Já na to nemám. Tedy alespoň zatím ne:)

  • Ondřej Wolf Says:

   Před lety (u příležitosti pochodu nacistů Židovským městem) se pro takové používal termín “Bosohlavec”. Navrhuji oprášit jej u příležitosti obnovy komerční xenofobie.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy