• V roce 1970 na počest stého výročí narození Vladimíra Iljiče Lenina byly v bývalém Sovětském svazu zahájeny práce na unikátním geologickém projektu. Na poloostrově Kola v Murmanské oblasti na severozápadě Ruska začali geologové hloubit superhluboký vrt. Cílem bylo nalézt ložiska ropy a zemního plynu, počítalo se ale i s jinými surovinami, zejména důležitými kovy, a také s vědeckými poznatky o hlubokých vrstvách zemské kůry.

  Kolem tohoto vrtu se objevila řada pověstí. Nejrozšířenější koluje již několik let v bulvárních časopisech a nyní i na youtube. Tato pověst je velmi oblíbená zejména u některých křesťanů. Podle ní po více než ročním vrtání dosáhl vrták hloubky 1800 mil, tedy 3000 km. Tyto údaje se ovšem v různých podáních značně liší. Těžko si lze představit vrták dlouhý 3000 km (poloměr zeměkoule je jak známo 6378 km).

  655px-barents_sea_map

  Pověst však pokračuje velmi dramaticky: Jednoho dne se vrták z ničeho nic prudce roztočil. Sovětští geologové pocítili prudký závan horkého vzduchu proudící z vrtu a zdálo se jim, že z hlubiny slyší příšerné naříkavé zvuky. Vytáhli tedy vrták a spustili dolů tepelnou sondu, aby změřili teplotu na dně vrtu. Naměřili přes jedenáct set stupňů Celsia. Komentáře dodávají, že se vědci dostali až k zemskému jádru, ale vlastně nejde o zemské jádro… Zde legenda poněkud nelogicky opouští nereálné údaje o hloubce vrtu a adresu pekelné brány udává ve 12 - 13 km.

  Geologové prý spustili do otvoru mikrofon. Z hlubiny uslyšeli nesnesitelné výkřiky a sténání miliónů mučených lidí. Vedoucím projektu měl být zapřísáhlý komunista Azakov, který pod silným dojmem “zvuků z pekla” uvěřil v reálnou existenci pekelných bran, nepřímo i nebe a Boha. Podle zvlášť bujné varianty legendy vylétl v jednom momentě z vrtu sám satan. Vědci se rozprchli, některé satan na místě zabil, ostatní se obrátili na víru.

  soundhell

  Legenda o objevu pekla patrně vychází ze skutečné události. V roce 1984 vyšel v časopise Scientific American článek o pokusném vrtu na poloostrově Kola. Vrt dosáhl hloubky 12 km, tedy dost hluboko, i když nikoliv 3000 km, a tam při teplotách okolo 180 stupňů byly objeveny vzácné geologické útvary, proudění plynů a vody. V roce 1995 byl vrt zakonzervován, údajně z finančních důvodů. Příznivci “pekelné teorie” jsou přesvědčeni, že pravým důvodem uzavření projektu je strach z vypuštěného démona a z blízkosti pekla.

  Velký projekt, jakým bylo hloubení neobyčejně hluboké sondy nutně doprovázela řada technických obtíží. Legenda jim dala symbolický význam. Každý nově provrtaný kilometr údajně přinesl Sovětskému svazu neštěstí. Když vrtačky dosáhly 13 km, Sovětský svaz se rozpadl. Příběh také velmi nadsazuje dosaženou hloubku i teplotu ve vrtu.

  I bez dramatické legendy je každý takový projekt vzrušujícím dobrodružstvím, které inspiruje fantazii. Trinity Broadcasting Network (TBN) odvysílala v roce 1989 příběh o vědcích, kteří zkoumají peklo kdesi na poloostraově Kola. Tohoto příběhu se údajně ujal jistý učitel z Norska, který jej zachytil při své návštěvě v Kalifornii, a zprostředkoval jej křesťanskému časopisu ve Finsku, který jej uveřejnil jako čtenářský příspěvek. Zpráva se rozšířila zpět do USA a byla dál šířena jako informace z prestižního finského zdroje.

  Známá verze příběhu se objevila v únoru 1990 v pořadu Praise The Lord a později v dubnu v Midnight Cry. Bujné fantazie okolo Kolského vrtu se pokusily rozptýlit v červenci pořad Christianity Today a v listopadu Archaeology Review. Ještě v roce 1992 se legenda včetně vypuštěného vraždícího satana objevila znovu ve Weekly World News, její děj byl ale situován na Aljašku.

  Tedy jde o působivý HOAX. Dosud po internetu koluje několik variant “autentické nahrávky” zvuků z pekla. Můžete si je také poslechnout:

  Kolský super vrt - zvuky pekla

  Za nejlepší posluchačský komentář pokládám reakci jistého 1adrenalin:

  “No moja žena je učiteľka na 2 najväčšej škole na Slovensku a keď som jej to pustil, len mávla rukou a povedala: To nahrávali u nás v škole cez prestávku, alebo v jedálni :-)”

  ———————–

  Další inforamce: The “Sounds of Hell”?

  ———————————————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 11 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Doopravdy to ale bylo takhle. Vše ostatní jsou jednotlivé vrstvy ústní tradice:

   Ronald Reagan přijel na návštěvu za Brežněvem. Ten ho vezme na exkurzi po Rudém náměstí, ukazuje mu vše možné, a když dojdou až k Mauzoleu V.I. Lenina, vidí Brežněv na chodníku obrovské hovno. Honem na něj hodí klobouk a Reagana odvádí pryč, aby nebyla ostuda.
   Druhý den ho doprovodí na letiště a cestou zpět do Kremlu se zastaví v GUM (Gasudarstvěnnyj univermag), aby si koupil nový klobouk. Mají jen jeden druh, Brežněv si ho zkouší, je to děsná hučka. Zavolá si prodavačku a dožaduje se jiného. Ta mu říká: “Všichni to nosí, taky to budeš nosit a nezdržuj tady.” Brežněv se rozčílí a říká: “Co si to dovolujete? Víte kdo já jsem? Já jsem generální tajemník ÚV KSSS Leonid Brežněv….!”
   Prodavačka ho přeruší: “Tak to pozor, mladý muži. Leonid Brežněv se včera poblíž Mauzolea V.I.Lenina na rudém náměstí propadl do pekla a zůstal po něm jen klobouk a mozek!”
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   P.S. Rudé náměstí mělo velké R pochopitelně i ten druhý den.

  • Persi Says:

   Prosím o opravu - 6378 km není průměr, nýbrž poloměr. Střední průměr Země je cca 12 756 km.

  • Persi Says:

   Na tom, že jde o velmi zajímavý příklad moderní legendy však má předchozí žádost nic nemění.

  • Persi Says:

   A ten mikrofon se jim při teplotě 11 tis. stupnů celsia neroztavil?

  • Swantoviet Says:

   WOW…. a rádo Jerevan Satana streamovalo??? :-D

  • Věra Tydlitátová Says:

   2Persi: Díky za upozornění, je to z nepozornosti, ihned opravím.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Ad mikrofon:
   To byl přece superodolný sovětský mikrofon - ten se jen tak neroztaví.

  • Persi Says:

   2Swantoviet: No jistě. V přímém přenosu v pořadu “Křeslo pro hosta”:-) Jenže se pak nějak spletli a do stejného času pustili projev jakéhosi sovětského soudruha. Diváci prý nepoznali rozdíl.

  • Novak Says:

   Vrt se skutečně uskutečnil. Nejzajímavější výsledek vrtu byl, že v hloubce 5000 m se našla voda. Vrt měl ověřit rozhraní různých hornin,toto rozhraní se přes dosaženou hloubku 12 Km nepodařilo nálézt, ačkoliv se předpokládal jeho výskyt v hloubkách okolo 7000 m. Podobný vrt se hloubí v Německu, zatím tam na žádné peklo nenarazilli. Obdobný vrt vrtali i Američané, ale pro technické problémy to vzdali. Dosaženopu hloubkou je vrt skutečně unikát i když je to jen dloubnutí do zemské kůry silné 15 - 30 Km. Co je pod ní je pořád spíše teoretickou otázkou.

  • dawe Says:

   zen vrt měl celkem 12 162m po 13 letech vrtání, ne 3000km za rok!

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy