• Kronika 08.05.2009

  plzendb2efe0f4a

  Tento směšný výrok jsem už četla aspoň pětkrát v různých diskusích a stejně tak jsem ho několikrát slyšela z úst nakvašených občanů. Poprvé jsem zůstala koukat, nyní se vždy rozesměju. I když to k smíchu vlastně není. Je za tím totiž iluze laciné svobody.

   

  Kdysi se za svobodu umíralo, můj dědeček za ni bojoval. Za svobodu se platilo velmi draze a získaná svoboda byla velmi cenná. Nyní je svoboda velmi laciné zboží a možná proto se jí chce leckdo vzdát. Kolikrát slyšíme: “Co je platná svoboda, když je tak draho?“ Kdyby tohle slyšeli naši předkové a kdyby viděli uprostřed jakého blahobytu toto rouhání vypouštějí lidé z úst, museli by své potomky proklínat.

  plzen_c6c05151a4

   

  Kdo si představoval, že cinkání klíči je totéž co zvonění na kouzelný zvoneček, které přivolá Rumburaka ochotného splnit každé přání, je pochopitelně zmatený a zklamaný, naštvaný a ukřivděný. Každý měl totiž přání jiné a co naplat, některá si protiřečila. Mnohá z těch přání se splnila, ale na mnohé se jaksi nedostalo. Možná proto, že život není pohádka.

   

  plzen_e905ef4d73 

  Dnes se najde plno lidí, pro něž je svoboda čímsi bezcenným, co má cenu právě jen takového prchavého zazvonění, zazvonění, pro něž si ani nemusel kupovat stříbrný zvoneček. Zvonění odnesl vítr a svoboda je odhazována jako omrzelá hračka. Vždy se najde někdo, kdo umí nabídnout zajímavější, barvitější, poutavější hračku, lákavou iluzi štěstí. A ten, kdo pro svobodu zvonil jenom klíčem a nebojoval za ni s puškou v krvi a v blátě fronty, ten si svobody neváží a nezaslouží si ji. Proto je možné, že éra vyzvoněné svobody skončí a nastane doba, která nás opět naučí svobody si vážit. Ale bude to velice bolestná a velice drahá lekce.

  plzen6-5-1945

   Fotografie z osvobození Plzně v květnu 1945

  ——————————————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 2 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Navíc, přání plněná přímo Rumburakem byla většinou dvojsečná a dalo hodně práce napravit jejich důsledky, to bylo dáno již charakterem dárce. I moderní pohádky mohou být výpovědí o něčem v nás. O.W.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Přesně tak. Asi všechno, co se tak snadno získá bez úsilí a bez obětí je dvojsečné.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy