• V novodobé technokraticky zaměřené české společnosti je humanitnímu vzdělání přisuzována role jakési třešničky na dortu. Mentalita odpovědných politiků totiž ustrnula ve věku „elektřiny a páry“ nebo ve věku mamutích výkovků éry komunistického budování průmyslu. Není divu, však valná většina těchto technokratů vyrůstala v době, kdy o významu informací, schopnosti je vyhodnocovat a třídit a budovat hodnoty nejen materiální, ale i etické, nebylo nejen nutné, ale ani vhodné vůbec přemýšlet. Komunistická vláda potřebovala spíše soustružníky než filozofy. Nevzdělaným lidem se lépe vládne.


  Mám podezření, že současné vlády ve skutečnosti nejsou úplně tupé, ale že moc dobře vědí, jak udržet národ na uzdě. Marginalizace humanitního vzdělání je nutnou podmínkou ovládání voličů. Pro mocné je žádoucí, aby si voliči četli raději horoskopy v bulvárních časopisech a zprávy o zjevení UFO, než Machiavelliho Vladaře. A proto je nyní akademický svět soustavně destruován pod záminkou omezování výdajů. Na stavbě předražených dálnic se ovšem nešetří. Jeden kilometr dálnice stojí zhruba tolik jako roční provoz celé fakulty.

  Potýká-li se naše společnost s rostoucí vlnou násilí, kriminality a rasismu, i to je následek invalidního vzdělání. Represe je v těchto případech jen málo platná a může být i kontraproduktivní. Vidím-li u soudu několik rasistů, kteří zašli „příliš daleko,“ vidím spíš zmatené lidi, kteří se subjektivně domnívají, že konali správně. Ani tvrdý trest je nepřesvědčí, že nemají pravdu. Všechno totiž začíná u výchovy, a do výchovy a vzdělání nynější stát není ochotný investovat. Nedostane-li se již dětem a následně adolescentům takového vzdělání, které by jim vštípilo základní hodnoty evropské civilizace (například Nezabiješ), budou se řídit pouze reakcí na své přímé zkušenosti a jejich generalizaci.

  Jen velmi pevný hodnotový základ vštípený kvalitním vzděláním může zabránit tomu, aby se člověk nepřimkl k anticikanismu nebo antisemitismu při prvním setkání například s romskou kriminalitou nebo s pohrdáním ze strany Židů. Xenofobie a generalizace vycházejí totiž z instinktivních impulsů a není snadné se od nich oprostit. Je možné je překonávat rozumem a intelektuálními návyky, které se vytvářejí při výchově a vzdělání, vzdělání humanitním, nikoliv technickém. Lidská společnost nefunguje na základě iracionálních instinktů a emočních reakcí, ale na základě přísné kázně a racionality, která se vyvíjela po tisíce let. Již nejstarší nám známé civilizace pěstovaly vzdělávání, vytvářely etické normy, a to i v podmínkách chudoby a skromnosti nesouměřitelné s naší civilizací.

  Pro zkorumpované politiky je humanitní vzdělání čímsi obtížným, co jim ztěžuje ovládání lidí, nicméně z dlouhodobého pohledu je jedinou pojistkou prosperující společnosti, dokonce i bezpečí a míru ve státě a mezi státy. Jestliže politik myslí jen na čtyři roky svého funkčního období, jestliže nemá na zřeteli dlouhodobou perspektivu, do níž by zahrnul i své děti a děti jejich dětí, pak by nejen neměl vstupovat do politiky, ale měl by rezignovat na jakékoliv veřejné působení.

  ——————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 9:37

 • 9 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Blechova Hana Says:

   Verus, jsem rada, ze ses konecne stala i politikem, je nutne, propojit poctive lidi, vzdalane lidi, politiky - jak jinak, nez nekym, kdo je vsechno troji.
   Diky.
   Bleska.
   Jak se divas na vysledky zkusebnich maturit, ja bych je nechala, akorat technicke nedostatky odstranit, decka at se laskyplne douci - nicmene do budoucnosti bych zaradila dalsi jazyk povinne.

  • Ondřej Wolf Says:

   P.S. Praxe, jak ji můžeme sledovat (i odžívat), nám ukazuje, že i ten nácek (”pokud to nepřežene”) je zde použitelnější, než člověk myslící ve vztazích a souvislostech.
   O náckův hlas se usiluje řádově snadněji. Stačí naznačit “porozumění” pro jeho jednoduché myšlenkové schéma.
   Konkrétní příklad: Liana Janáčková dnes není senátor možná jen proto, že se (zatím) nenašlo dost nácků. Příště to tak už být nemusí.
   Ondřej

  • Helena Šimková Says:

   Ahoj Veroniko, tohle téma by chtělo hlubší záběr. Vzpomínám si na první varovný signál z konce 90. let, kdy byl ministrem školství nějaký Eduard Zeman, a ten v rozhovoru pro Respekt uvedl, že nemá zájem podporovat humanitní obory, jelikož nepřispívají ke zvyšování DPH… říkám to svými slovy, ale myslím, že to mám někde založené. Helena

  • Helena Šimková Says:

   Omluva - HDP (hrubého domácího produktu)

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Věra Tydlitátová Says:
  • Věra Tydlitátová Says:

   O tomhle se šušká už dlouho, ale myslela jsem, že to je absurdní vtip. Šílený Dobeš záměrně likviduje vzdělanost.
   Reformy ministerstva školství: vysokoškolský titul za pouhé dva roky
   http://www.novinky.cz/veda-skoly/231641-reformy-ministerstva-skolstvi-vysokoskolsky-titul-za-pouhe-dva-roky.html
   Klausovi kámoši si i přes omezenou mozkovou kapacitu honem nadělají tituly, aby mohli učit na univerzitách, a potom vyházejí řádné magistry, doktory, docenty a profesory na dlažbu. To si nedovolili ani komunistui, ti aspoň předstírali studium. Teď se bude přednášet na přírodovědných fakultách kreacionalismus, na historii prospěšnost Hitlerova režimu a popírání šoa, na bohemistice sebrané spisy Václava Klause, na medicíně techniky eutanázie…

  • Věra Tydlitátová Says:

   “Mezi další kritizované záměry návrhu zákona patří možnost získání rigorózní zkoušky, takzvaného malého doktorátu (titul PhDr.), bez magisterského vzdělání; k přihlášení se ke zkoušce by dostačoval bakalář. Za zvláště do očí bijící lze pak považovat, podtrhává UK, upuštění od požadavku maturitní zkoušky při přijímačkách. V některých případech, jak plánuje ministr, by stačilo absolutorium odborné školy bez maturity.”
   -
   !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Ondřej Wolf Says:

   To je způsob, jak legalizovat Kindlovy pedagogické inovace. Ve velkém.
   Ondřej

 

Září 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archivy