• Kronika 22.12.2011

  Suchá zpráva: Dnes v 6:30 našeho času (5:30 podle Greenviche) nastal zimní slunovrat.

  svetlo-nove

  Astronomická událost, značka v kalendáři. Ale letos má tahle radostná zpráva i jakýsi symbolický význam. Tma dosáhla vrcholu. Ne jen v tom, že zemřel velký člověk, to se stává, jsme smrtelní a smrt dobrého člověka je útěšná a plná naděje ve smyslu jeho života. Ale vyvalila se i tma duchovní krize tohoto národa, kyblíky špíny rozlévané mediálním prostorem, lži parazitování a pomluvy již bez jakékoliv přetvářky odhalily hloubku duchovní bídy, do níž nás zavedla touha po penězích, moci, nebo snad i slávě.

  Světla Adventu, Chanuky, i spontánní zapalování svíček na rozloučenou s panem prezidentem jako by v těchto dnech vyjadřovaly touhu po návratu světla. A nikoliv jen toho fyzického světla, které nám nyní bude minutu po minutě přibývat. V těchto temných dnech se vede tichý zápas o smysl budoucí existence tohoto lidu: vzchopí se a obrátí se ke světlu, nebo se po pár zjitřených dnech a chvílích sentimenálního rozcitlivění opět vrátí k cestě do tmy?

  Mám velkou nedůvěru k různým proklamacím, peticím, ba i k demonstracím, nevěřím ani ve smysl nějaké revoluce, protože to vše je již buď zdevalvováno, nebo by to vyneslo na vrchol opět jenom politikářské příživníky a darebáky, kteří již netrpělivě přešlapují ve frontě na koryta. Dříve mělo smysl psát i hovořit, cenzura dávala slovům velkou moc. Dnes je absolutní svoboda slova, tak absolutní, že slova ztratila jakoukoliv moc i vážnost. Pravda se utopila ve slovech. Co ale musí přijít, co se musí stát, abychom nezahynuli?

  Nevím.

  Prozatím jsem ráda, že se vrací alespoň světlo sluníčka.
  ——————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 14:16

 • One Response

  WP_Modern_Notepad
  • Karel I. Says:

   Věruško, tahle “suchá zpráva” přesně odpovídá mým pocitům.
   Odešel, dle mého, nejen velký člověk, ale i jeden z posledních slušných lidí, člověk pevných morálních zásad, které jsou bohužel našim “zástupcům lidu” naprosto cizí.
   A tak se bojím, že přibývat bude pouze svitu slunce, nikoliv však svitu naděje na lepší časy.
   Karel

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy