• Je to téměř univerzální “magická” formule, natolik známá, že by ji dnes solidní mág dbalý své pověsti raději nepoužil, leda iluzionista na pódiu při vytahování bílého králíka z cylindru.

  A přece má tato až dětská zaříkávací formulka, kterou běžně pokládáme za bezobsažné “čárymáry”, zajímavý a nikterak prostý původ i význam. Jde o zkomolená aramejská slova “Evra kidabra” z dávné mystické tradice, která se zabývala stvořením světa z ničeho pouhým Stvořitelovým slovem, jak je to popsáno v knize Genesis, neboli hebrejsky Berešit.

  Tato slova často psaná na ochranné amulety znamenají “Stvořil jsem slovem”, nebo “Stvoř, jak pravím” - tedy je to formule vyjadřující akt stvoření slovem. První zmínka o užití těchto slov jako ochranného amuletu dokazuje, že zaříkávací formule opustila židovské prostředí a stala se obecným majetkem synkreticky laděné římské společnosti. Pochází ze 2. století z knihy Liber Medicinalis (někdy uváděné jako De Medicina Praecepta Saluberrima) od Quinta Serena Sammonica, léčitele císaře Caracally, který doporučoval nosit proti malárii amulet s těmito slovy vepsanými do formy trojúhelníku:

  abrakadabra

  Praktiky doporučované ctihodným léčitelem Serenem využívali i jiní císaři, jako například Geta nebo Alexander Severus, a je možné, že mezi jinými ochrannými talismany používali i nápis Abrakadabra. Stejně tak byl magický trojúhelník využíván mezi gnostiky a býval vyrýván do kovů a kamenů mnohdy v umělecké podobě šperku. Obliba talismanu přetrvala, například ještě v době osvícenství, kdy byla důvěra v jeho ochrannou moc vzdělanci zavrhována jako pověra, a díky tomu víme, že prostý lid se držel starých tradic. Daniel Defoe píše o tom, že Londýňané umisťovali tento symbol na dveře, aby se uchránili před morovou epidemií.

  Duchovní matka Harryho Pottera použila trochu pozměněnou formuli v podobě “Avada Kedavra” naopak jako nejstrašnější smrtící kletbu. Přestože význam slov zcela přeznačila v jejich pravý opak, zkomolení dává smysl. Zatímco “Abra” znamená “Stvořil”, “Avada” znamená “Učinil” - je to tedy formule podobná nejen foneticky, ale i významem slov, nikoliv již obsahem. U J. K. Rowlingové má původně ochranná a tvořitelská formule smrtící účinky. Zvolání “Učiň, jak pravím!” pak ve světě Harryho Pottera znamená nikoliv “Stvoř”, ale  “Usmrť!”

  Samotný stvořitelský akt z mystické tradice výkladů Berešit rozhodně nelze chápat jako nějakou magii, ale v popularizované a zlidovělé formě se pak již jedná o magickou ochranu proti zlým silám a dnes již snad jen o hry na čaroděje a o ty králíky a holuby z klobouku. V každém případě prastará magická formule vstoupila do dětské literatury (nejen u Rowlingové) a do dětského folklóru. Je to zajímavý úkaz vývoje tradice a jejích významů.

  harry-potter-logo1
  ———-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • Comments are closed.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy