• Tak prý v Plzni máme nejkrásnější vánoční strom:

  Nejkrásnější vánoční strom zdobí Plzeň, rozhodli čtenáři iDNES.cz

  Fakt je, že jsem se byla podívat na ten strom na Staroměstském náměstí v Praze, který se tolik líbí jistému nahnědlému tradicionalistickému katolíkovi, protože prý na jeho vrcholu už konečně neuráží rasově vhodné Pražany židovská hvězda, ale skví se tam konečně symbol vítězství katolické církve nad světem - kříž na zeměkouli. Tedy aby mne někdo nenařkl z dezinterpretace, zde je autentický citát:

  “Blíží se konec roku, prožíváme Advent, na Staroměstském náměstí v Praze, ale i jinde, postavili vánoční strom, na jehož vrcholu – světe div se! – je umístěná zářící ozdoba ve tvaru zeměkoule a na ní katolický kříž – symbol vítězství katolické víry na celém světě! Posíláme za to vřelý dík organizátorům a výtvarníkům, neboť něco podobného je v Praze vidět poprvé; všechny ty předešlé roky na vánočním stromě v Praze urážela city věřících Pražanů zářící šesticípá hvězda.”

  Nebudu však uvádět odkaz, neboť reklamu si onen pán u mne nezaplatil.

  koule

  Na internetu pak několik přátel, kteří to viděli na vlastní oči, zavedlo řeč na to, co je to vlastně na staroměstském stromečku za cingrlátka. Když jsem pak jela před svátky do Prahy, napadlo mne ten záhadný objekt prozkoumat. Už to nadšení pochybného ideologa nenávisti mne mělo varovat, ale i tak po spatření výzdoby v reálu přišel kulturní šok. Je to hnusné nejen vizuálně, ale i symbolicky: strom je ozdobený obrovskými zlatými penězi, ohavné říšské jablko na špičce, to vše omotané světélkujícími dráty a jakýmisi “rampouchy”, které blikají jako hrací automat. A hned vedle přitahuje pozornost svítící, přeplácaná a trochu rusky vyhlížející carská koruna nad stánkem s trdelníkem (novým “staročeským” šlágrem kulinářského trhu). Všude, kam oko dohlédne, se objevuje symbolika mamonu a moci … Obraz ideálů dnešní doby: peníze, moc, nacpané břicho. Co se týká “výtvarníků”, jako jedinou pochopitelnou omluvu bych přijala, že ve chvíli “vymýšlení” byli sťukaní jako datli, horší je, že to asi páchali s cynickým pomyšlením na snadno vydělané peníze, nebo si řekli, že pro ty blbé Pražany je to dobré až až. V každém případě vymáchání ve Vltavě, nebo veřejné vystavení na pranýři by bylo adekvátní odměnou.

  penize

  V Plzni je sice výzdoba stromu nová a ehm… nemravně drahá, ale opravdu vkusná, decentní, poetická.

  Jinak jsem velmi proti zdobení uříznutých stromů, je mi milejší stylizovaný kovový stromek chanukového svícnu, který má podobnou symboliku (odhlédneme-li od historického významu svátku znovuposvěcení Chrámu, opět jde o oslavu světla uprostřed temnoty), ale nevede ke zbytečné smrti stromů. Tím nechci nikoho navádět k přestupu k judaismu, jen si říkám, proč by nešlo vytvořit také nějakou vkusnou stylizaci vánočního stromku - tím nemyslím plastové jehličí.

  Každým rokem snad už od dětství mne rozesmutňuje osud uschlých vánočních stromečků vyhozených okolo kontejnerů, však znáte tu Andersenovu pohádku? A co teprve ty staré vznešené stromy vystavené na náměstích? Sto let roste smrk, nebo jedle někde na šumavské louce, odolávají vichřicím i bleskům, hnízdí na nich ptáci, ukrývají se pod nimi srny. Pak přijdou lidé s motorovou pilou a s jakousi sentimentální pompou strom porazí a odvezou do vzdáleného města, aby zde pomalu umíral. Stále si kladu tu jednoduchou otázku proč nevysadit na každém náměstí živý strom a ten pak před Vánoci nevyzdobit? Proč musí vždycky padnout ty nejkrásnější staré jedle a smrky na takovou marnost?
  ———-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 11:55

 • One Response

  WP_Modern_Notepad
  • Moe Says:

   Prani k Vanocum 2012
   Pani Vero, predem diky za dalsi rok cteni, objevu, a nazoru, I kdyz nekdy kontraverznich ale nikdy neustupujicich principum demogracie, lidskych prav, a vzajemneho souziti.
   Preji Vam a vasim ctenarum vsechno to krasne co Vanoce prinasi, s pranim vseho dobreho co dela cloveka clovekem, ne jen do Noveho roku, ale I nasledujicich. Moe H.
   PS.Omlouvam se za diaktriku a pouzivani ciziho Vam jazyka.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy