• Ahoj, lidi toulaví 05.09.2009

  vt_na_chmelu2

  Touto roční dobou bývaly tisíce středoškoláků na chmelu. To nebyla ani tak romantika známého českého muzikálu Starci na chmelu, jako spíš každoroční folklór s vlastní subkulturou. Ubytování bývalo hrozné, ale zábava bývala téměř vždy příjemná a trochu divoká. Nám jézeďáci aspoň dobře vařili, asi proto, že se ze stejné kuchyně stravovali sami. Špína byla všudepřítomná, pokud pršelo, všechno jsme měli mokré, na ubytovnách (v našem případě různé půdní prostory) nebylo topení. Na mytí byla jen studená voda a rezavé nechutné korýtko. Ráno nás budili kohouti, jeden téměř holý vychrtlý kohoutí zmetek řvával už od tří hodin, dokud jeho bídnou existenci neukončil déšť bagančat vrhaných vzteklými brigádníky ze seníku. Večer bývalo promítání filmů nebo různé tancovačky, mnohdy si to studenti organizovali sami. To se ví, že vrchnost mívala těžkou hlavu, aby tam nepronikly ideologicky závadné věci. Ale i tak, nebylo to špatné. Jednou jsme měli mít promítání filmu Čelisti, těšili jsme se, ale film nedorazil. Tak studenti uspořádali happening, kde se půl hodiny zubili a cenili zuby z pódia: „Tohle jsou opravdové čelisti!“ K brigádě patřily i zvláštní úbory, někdy trampské, ale někdy i všelijak bizarní, kdo chtěl, převlékl se třebas do šaškovského. První školní den vítali brigádníci „Prvním zvoněním“ – mlácením lžícemi do ešusů, byl to docela rachot. Jednou jsme to přehnali a šli s ešusy od chmelnice ke chmelnici, další skupiny se k nám přidávaly, až nás bylo několik set a zástup šel dál a dál, málem byla demonstrace, o deset let dřív než ten slavný Listopad. Nakonec náš pochod chmelnicemi zastavilo několik policejních vozů a hysterický učitelský sbor megafony nás prosící o návrat. Většinou to bylo ale klidné, hodiny práce na chmelnici byly dlouhé a vlekly se, povídáním jsme si krátili čas a občas se zpívalo. Konec léta byl v tom přírodním prostředí hodně naléhavý, z bodláků létalo chmýří a všude tak zvláštně typicky vonělo vadnoucí listí. Brigáda nám sice ukrojila konec prázdnin, ale zase nám přidala volno v září, bylo příjemné užívat si té melancholické doby zatímco jiní už seděli ve škamnách.
  -
  Našla jsem třicet let starou fotku z brigády.
  Pamatujete někdo chmel? Napište své vzpomínky.
  —————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 6 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • A. Vácha Says:

   Jo jo… My jsme filmy neměli, ale zato se házeli “bažanti” do rybníka, popřípadě museli stát na palandě a nahánět koštětem vlny na druhý program. Práci na chmelnici jsem nenáviděl (byl jsem velmi špatný česáč a navrch mi to - k zlosti drábů - nevadilo), naštěstí jsem poslední dvě sezóny pracoval u strhávačů, chmelové elity ;-) Dodnes se mi pochopitelně všechny vzpomínky nesmírně živě vybaví, když si pod nosem v prstech rozemelu chmelovou šištičku…

  • Ondřej Wolf Says:

   U nás jsme rituály na téma mazáci-bažanti nepěstovali a jsem za to rád. Jezdili jsme na jaře, na drátkování, zavádění a sádě.
   Večerní ilegálnívýpravy mívaly tematiku milostnou, nikotinovou, popř. špirituální (podle vzoru špiritus). Což ovšem vůbec nebránilo tomu, aby mne mne věčné handrkovačky, diskuse a hádky mezi letničním spolužákem z Béčka a mým kamarádem-tradičním křesťanem z naší třídy nepřivedly k zájmu o křesťanství a posléze do církve. Moje první věroučná otázka v životě byla:
   ” Ty hele, Pájo, křesťani můžou kouřit?”
   Ondřej

  • Honza Zamojski Says:

   Ahoj
   Delam projekt w ramcii Visegrad Art residency o Otu Pavlovi (jsem z Polska, a pres 3 mesice budu v Praze). Nikde ne muzu koupit “Jak jsem potkal ryby” a zajima mne hlavne epilog. Nemate nahodou moznost naskanovat epilog a poslat na email? Budu moc vdecny.Zdravim
   honza

   honza.zamojski@gmail.com

  • Věra Tydlitátová Says:

   Srdečne zdravím, pokusím se to najít a poslat, prosím, mějte trpělivost, právě jsem přiletěla z Lisabonu, muísm dodělat pár věcí, ale během pár dní bych to měla mít.
   Věra T.

  • Ondřej Wolf Says:

   Pavlovy knihy průběžně vychází, zkuste to v některém knihkupectví Kanzelsberger.
   Ondřej

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy