• Nejde o to, zda se internetem šíří ty či ony politické názory, umělecká vyznání, polemiky a aktuální informace všech chutí a barev. To je v pořádku a ačkoliv to znehodnocuje internet jakožto důvěryhodný informační zdroj, patří to k oblíbené formě zábavy miliónů lidí.

  Kdyby nám někdo před padesáti lety řekl, že jednou budeme mít doma neomezený zdroj jakýchkoliv informací z celého světa prakticky v reálném čase, přístup k miliónům knih a periodik, do světových galérií a do téměř všech míst naší planety, pokládali bychom to za nádherné sci-fi. Jistě bychom snili o prudkém nárůstu vzdělanosti, o nových generacích nesmírně sečtělých, informovaných lidí, pro něž kritické myšlení bude již od raného věku samozřejmostí, jež nebude možné zmanipulovat nějakou zvrhlou a stupidní ideologií, kteří budou svobodní, odpovědní, altruističtí a tvořiví.

  Vždyť internet je cosi jako Teilhardem de Chardinem předpovězená noosféra, univerzální propojené vědomí planetárního lidstva, zcela nový kvalitativní skok evoluce. Propojením jednotlivých vědomí vzniká velkolepé supervědomí, inteligence nového řádu. Bohužel jsme nepočítali, že se začne propojovat i lidská blbost a že vznikne planetární superblbost nového řádu. Neboť spojením nedokonalých lidských vědomí nemůže vzniknout dokonalá noosféra, ale jen umocněné vědomí průměru. Každý řetěz je jenom tak pevný, jako jeho nejslabší článek…

  A tak se setkávám s tím, že mladí lidé, mí studenti, nikterak hloupí, spíše vysoce inteligentní lidé, mají sice přístup k informacím z celé planety, dá jim však hodně práce a zabere jim hodně času přetřídit ta data, vybrat to hodnotné z neuvěřitelné záplavy balastu. A tak čas ušetřený tím, že nemusíme jít do knihovny, spolehlivě promrháme čtením nesmyslů a irelevantních faktů, než se v záplavě pseudoinformací dobereme k tomu, co můžeme rozumně využít.

  V těchto dnech se opět ukázalo, jaké erupce lidské hlouposti dokáží zaneřádit informační prostor. Po ničivém zemětřesení v Haiti se objevily informace, že nešlo o přírodní jev, ale o dílo jakýchsi zlovolných vojenských mafií. Co na tom, že pohyb tektonických zemských desek je dostatečně vědecky prozkoumán a že je známo, kde k otřesům dochází a proč. Pro hlupáky je takové vysvětlení málo zajímavé, protože je jednak příliš složité a jednak málo atraktivní. A tak i prezident jednoho jihoamerického státu, sám Hugo Chávez, šíří zaručenou pravdu, že podle informací z Ruska, jak prohlásil veřejně v televizi, zemětřesení, které postihlo Haiti, přímo způsobily Spojené státy americké, které testovaly novou tektonickou zbraň. Tato neznámá zbraň vyvolala tlakovou vlnu, která ostrov Haiti zasáhla. Podle tvrzení Huga Cháveze chce Pentagon touto experimentální zbraní zničit Irán. Tajuplný objev amerických zbrojařských vynálezců má prý i jiné smrtící vlastnosti. Chávez tvrdí, že tektonická zbraň dovede vyvolat povětrnostní anomálie a způsobit tak hurikány, povodně nebo sucha. Kam se hrabe primitivní trávení studní známé ze středověku.

  Vcelku mě nepřekvapuje, že tyto bláboly čtu i v diskusích pod různými články na všelijakých česky psaných webech a blozích. Papouškují je různí promovaní nepřátelé USA, levičáčtí fanatici a různí mašíblové. Samozřejmě se vzápětí objevuje samoobslužné upřesnění, že zemětřesení vyvolává jakási tajná židovská organizace. Proč mě to ani nepřekvapuje? Jak jinak.

  Další ukázka internetové pandemie imbecility a nenávisti je fáma, že izraelské záchranářské a lékařské týmy, které okamžitě po katastrofě odletěly pomáhat obětem zemětřesení, mají nekalé úmysly. Chtějí prý odebírat zraněným Haiťanům orgány. V těchto zvěstech se vyžívají například Stwůrovi obzvláštníci. Podle těchto samoobslužných investigativců je to totiž prakticky jediná činnost, jíž se židovští lékaři věnují. Když pomáhali tito lékaři zraněným Palestincům v Gaze, začalo se šířit  blouznivé špitání o vyřezávaných ledvinách, neboť jistí lidé prostě nemohou připustit, že by Žid mohl dělat něco dobrého. Navíc jak známo je téma kradení orgánů oblíbenou historkou z tzv. urban legends, čas od času se vynořující lechtivou povídačkou, jakousi strašidelnou pohádkou pro dospělé. Vzpomínám si na vlnu této módy asi před deseti lety, kdy každé policejní hlášení o pohřešované osobě bylo doprovázeno mrazivými náznaky, že ten či onen „byl unesen kvůli orgánům.“ Když se to neprokázalo ani v jednom případě, pavlačové zvěsti asi po dvou letech utichly. Nyní je tu máme znovu, tentokrát s módním politickým nábojem. Neboť antiamerikanismus stejně jako antisemitismus je dnes velice módní.

  Výborně se k tomuto tématu vyjádřil Johannes Gerloff: Opět nepřiměřená reakce - Izraelci v Haiti

  Zatímco před sto lety byl obecní blázen neškodným a vcelku oblíbeným Pepkem Vyskoč, nebo patentový úřad věčně obtěžujícím perpeťákem (tak se nazývají vynálezci perpetua mobile), dnes si pořídí webové stránky a své blbosti, pomluvy, spasitelské komplexy, žebrotu o příspěvky, fantasmagorie a dementní komentáře šíří vesele a svobodně světem. Teprve s internetem lidská blbost opravdu triumfuje. S lidstvem to vypadá bledě, v informačním šumu zaniká většina hodnotných informací a mizí i to, co se kdysi nazývalo moudrostí. Hledání střízlivých  a věcně správných fakt se podobá pověstnému hledání jehly v kupce sena. Na šíření obecně oblíbených omylů se podílí i divoká informační jímka, jíž je česká verze Wikipedie. Studentům zakazuji z ní těžit a odcitovat ji jako zdroj znamená vyletět od zkoušky.

  Nemáme zde žádné nové generace nesmírně sečtělých, informovaných lidí, pro něž kritické myšlení je již od raného věku samozřejmostí, jimiž není možné manipulovat nějakou zvrhlou ideologií, kteří jsou svobodní, odpovědní, altruističtí a tvořiví. Máme zde zato milióny vzteklých křečků, spamerů, lidových politologů a filozofů, spasitelů bílého lidstva, zakonzervovaných bolševických zombií, obsedantních stalkerů, kverulantů, idealistických ufologů, diskusních maniaků, mašíblů, obzvláštníků, zblblých, povrchních a nenávistných glosátorů světové politiky, konzumentů dětské pornografie, milovníků nacistických nebo neopohanských ideologií, vyznavačů a misionářů různých ujetých kosmických nebo chtonických kultů, obdivovatelů hloupých konspiračních teorií, vyhledávačů exotických vzruchů a šiřitelů bizarních žvástů.
  ———————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 18 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Věra Tydlitátová Says:
  • Jiří Navrátil Says:

   Věruš, já to shrnu a připodobním internet k ohni - dobrý sluha, ale zlý pán …
   Záleží na člověku jak se jej naučí používat :)

  • Jan Horvath Döme Says:

   to je paráda. naše prabáby i mámy a dědové neuměli ani čárku, a co vím, tisíce našich jsou na internetu. To nje skvělééééé.
   Věrko - Šalom, Devleha!.-))))))

  • S.P. Says:

   Strasna vize! Stworu a jeho thinktank rozbiraji zidi na nahradni dily! :o))))

  • Ben Hur Says:

   Ja mit v palici nador o malo vetsi, nez je houskovy knedlik, jako ma Stwora, tak bych si ho nechal vyoperovat od zidovskeho neurochirurga. O dalsi obsah jeho lebky by mit strach nemusel. V tye uz neni co ukrast. Za mozecek velikosti liskoveho orisku, ktery mu v te jeho sisce plave by zadny zlodej organu nedostal ani na tabak. Mozecek prvohorni zizaly ma vetsi cenui, nez Stworuv.

  • Ben Hur Says:

   Teprve s internetem lidská blbost opravdu triumfuje.
   ————————————————————————–
   To mas svatou pravdu Vero. Presto neni jednoduche se stat blbcem. Konkurence je velika. Na Zvedavci bych to ani nezkousel.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Ben Hure, to je pravda, po dlouhé době jsem na Zvědavce nakoukla a pokorně uznávám, že na takovou míru prostomyslnosti nedostáhne ani Vojtíšek Pukavec, který ve svých 37 letech ukazuje dětem v parku, že za korunu sní žížalu, umí číst jenom velká písmena a počurává se. Ale Vojtíšek je na rozdíl do zvědavé bandy moc hodný, nikdy nelže a všichni ho mají rádi.

  • panáček Says:

   Hezký a bohužel pravdivý článek.
   Když ony ty konspirace tak lakají,protože jednoduše a bez přemýšlení
   vysvětlí každý problém.

  • Mirek Says:

   Tak záporný názor na wikipedii mít nemusíte. Na VŠ ne, ale středoškolákům může hodně pomoci. Zas taková žumpa to není, některé články píšou vysokoškolští profesoři, koho myslím, si můžete najít. Bohužel píší ji jenom lidé. I vy můžete něco napsat, a pomoci studentům.

  • jar Says:

   Osobně beru Wikipedii jako základní přehled a bránu k dalším informacím.

   A ta anglická je manipulativní také, mnohdy dokonce systematicky. Česká se od ní liší v tom, že tam, pokud jde o manipulace, jde o výskyt obvykle nahodilý a u každého článku jinačí.

  • Fr. Řeka Says:

   dostal jsem ban, nebo se to blbě odeslalo?

  • Ondřej Wolf Says:

   Asi to druhé, byly s tím problémy, řešilo se to v jiné diskusi před pár dny.
   Hodně štěstí pro příště,
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Mohu potvrdit, i mně se někdy stane, že příspěvek zmizí. Bany dávám jen výjimečně, spíš vůbec ne. Ale tenhle systém někdy zlobí.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Opravdu jenom čirou náhodou jsem narazila na ilustrativní blábol k tématu od - hádejte koho? Ano, od Daniela Veslého, http://www.blisty.cz/aut/2035/bio.html - toho mladího, geniálního, úžasného politologa, humanisty a objevitele, nad jehož jasnozřivým talentem vzdychají obě dámy Kateřiny na blogu Respektu a který chtěl za halasné podpory celé respektové partičky žalovat diskutéry za opačný názor. Opravdu skvělý příklad intelektuální a odborné úrovně nejen soudruha Veselého, ale i celé té truchlivé party pomatených a vzájemně zamilovaných levičáských inťošů na Respektu.
   http://www.blisty.cz/art/51043.html
   A když už budete u studia tohoto světového experta, mrkněte i na ostatní jeho skvosty: http://www.blisty.cz/aut/2035/art.html
   Mimochodem, čtu, že studoval žurnalistiku, no tím se mnohé vysvětluje, chodila jsem na některé přednášky s těmito “žurnalisty” asi tak z jeho ročníku, byli prosím pěkně úplně blbí, ale taky docela oprsklí. Byli schopní během přednášky o antické politologii pětkrát zvednout ruku, přerušit dr. Aleše Havlíčka ve výkladu a vždy znovu se zeptat, kdo to je ten Aristoteles.

  • Blechova Hana Says:

   Pokud vim, museji to byt sami vynikajici lide, protoze tuto jedinecnou skolu studoval a vsude se tim chlubi samotny nejznamejsi a nejbajecnejsi a nejiblibenejsi a nejctenejsi velikan Respektu, soudruh Milan Matousek, podle inicial mezi blogery na Diskusi tez zvany milimetr..
   Slava vsem Veselym a milimetrum.
   Bleska.

  • Blechova Hana Says:

   Ze je Vesely opravdu vesely hosik, to jsem vedela, ale ze je to odboranik na zemetreseni - nu to je novina!!!
   Bleska.
   Ty ostatni zvejky, to je u nej klasika, kdyby USA na Haity neposlali ani krtonozku, byli by spatni, kdyz poslali maximum, jsou spatni, kdyby se nesnazili pomoci sirotkum po katastrofe, byli by to vsivaci, takto zas obchoduji s detmi, kdyby tam nevyslali lekare, nemeli by ani za nehet pochopeni, soucit, etc., kdyz je vyslou, obchoduji s organy - mimochodem, totez nekdo psal o Izraeli.
   Pane Vesely, chce se mi z Vas blit. To je jedine, co jde na jeho adresu rict.
   Bleska.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Veselý se měl narodit o pár let dřív. Kam by se na něj hrabal Kojzar. V Rudém právu by byl šéfredaktorem do měsíce a dostal by i Cenu Julia Fučíka a Řád Rudé zástavy. Takhle může akorát tak blejt do blogu na Respektu mezi těmi sobě rovnými cvoky bez talentu a znalostí a pak na Blistech, kde je to taky samý polovzdělaný levičácký exot.

  • Blechova Hana Says:

   Takze on ma proste jen tu ukrutnou smulu, ze je o par desitek let prenoseny?:-)
   To je ale trapas, nepomohl by spenat, ten zelenoucky spenat?
   Bleska.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy