• Přebírám článek, s nímž se plně ztotožňuji. Týká se ohodnocení lékařů a jiných odborníků a zastává se jich před urážkami vyprovokovanými populistickými publicisty a politiky.

  stetoskop

  Nenasytní lékaři?
  Prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D., profesor sociologie, na FF UK, prezident České křesťanské akademie

  Dostávám řadu dotazů, proč jsem se zastal protestujících lékařů, když jejich akci “Děkujeme, odcházíme” většina společnosti odsuzuje. Odpovídám: Právě proto. Nemohu mlčet k tomu, jak politici - počínaje novoročním projevem prezidenta a konče expertem ODS na zdravotnictví a horlivým zastáncem legalizace eutanazie MUDr. Borisem Šťastným, který z medicíny už dávno odešel za výnosnější kariérou politika - a jim oddaná média zkreslují smysl lékařského protestu a vyvolávají tak hysterickou štvanici “veřejného mínění” vůči lékařům. “Nenasytní doktoři” se tak dostávají do zákrytu s “nenažranou církví”, údajně berou 50 000 Kč a chtěli by ze státní kasy - navíc v době ekonomické krize - hned třikrát víc a berou si pacienty za rukojmí své vyděračské akce. Populisté dobře vědí, jak zahrát na strunu závisti u lehkověrných, nepřemýšlivých lidí!

  Skutečnost je však zcela jiná. Tak především: oněch 50 000 Kč není reálný plat lékaře v nemocnici - toto číslo lze vykouzlit tím, že se do průměru lékařského platu započtou příjmy soukromých lékařů specialistů (tedy vlastně podnikatelů, ne státních zaměstnanců), nebo veškeré nadtarifní složky (aby se lékař přiblížil takovému výdělku, musí nezákonně odpracovat navíc třeba 150-200 přesčasových hodin - v noci, o víkendech a svátcích). Výsledkem jsou pak přetížení lékaři, kteří se mohou dopouštět osudových chyb v práci a pro které není úplně snadné vykouzlit onen typ zdvořile laskavého, trpělivého chování, které od lékaře a zdravotnického personálu očekáváme (a mnozí známe z ciziny). U zdravotních sester je situace ještě horší.

  Jestliže hodinová mzda lékaře (ale i třeba vysokoškolského učitele, neřkuli kněze) je o hodně menší než hodinová mzda instalatéra, je jistě něco v nepořádku, a stát tím dává najevo, jak si váží vzdělaných lidí. Lékaři nežádají přidání ze státní kasy, nýbrž konečně zastavení všudypřítomné korupce a neschopného managementu, které stojí za tím, že státní dotace do zdravotnictví plynou v menší míře na platy zdravotníků a v daleko větší míře na nesmyslné investice do drahých přístrojů, léků a výstavby nepotřebných objektů. Velkou vinu za současný stav nese rovněž neprůhledná politika zdravotních pojišťoven.

  Podepsal jsem spolu s řadou osobností veřejného života dopis, který zdůrazňuje, že “i když se neztotožňujeme se všemi aspekty kampaně, považujeme toto rozsáhlé manifestační vystoupení za oprávněné, protože finanční ohodnocení lékařů je nedostatečné”, a končí větou: “Pevně věříme, že rozvaha a ochota ke konsenzu z obou stran může zabránit rozkladu veřejného zdravotnictví.” Považuji výpovědi lékařů za krajní, už dosti zoufalý pokus zavolat po mnoha bezvýsledných apelech na zodpovědné a dlouho nečinné politiky “SOS”. Pevně věřím, že hrozba odchodů do ciziny zůstane (alespoň ve většině případů) jen symbolem protestu proti současnému stavu zdravotnictví. Pokud by skutečně došlo k masovému exodu lékařů bez ohledu na dopad těchto kroků na konkrétní situaci zdravotnického zařízení a na pacienty, pak bych takové jednání považoval za nezodpovědné.

  Chtěl bych především vyjádřit poděkování a úctu lékařům a sestrám, které 20 let v nedůstojných podmínkách společnosti, z níž se po “léčbě Klausem” stala žalostná karikatura kapitalismu a demokracie, vytrvali ve svém povolání a prokázali mnoho dobrého. Chtěl bych ale vyjádřit také porozumění pro to, že mnozí už trpělivost ztrácejí, a zároveň naději, že odpovědná politická místa konečně přistoupí ke slibované reformě zdravotnictví, abychom my neztráceli ty, které tolik potřebujeme.
  ——————————-
  ZDROJ
  ————————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy