• Toto je dopis, který napsal J. R. R. Tolkien německým nakladatelům Rutten & Loening Verlag 25. července 1938. Chtěli přeložit a vydat v němčině Hobita a napsali autorovi, aby se ho zeptali, zda má árijský původ. Slavný spisovatel odpověděl:

  tolkien

  25 July 1938
  20 Northmoor Road, Oxford

  Dear Sirs,

  Thank you for your letter… I regret that I am not clear as to what you intend by aryan. I am not of Aryan extraction: that is Indo-iranian; as far as I am aware none of my ancestors spoke Hindustani, Persian, Gypsy, or any related dialects. But if I am to understand that your are enquiring whether I am of Jewish origin, I can only reply that I regret that I appear to have no ancestors of that gifted people. My great-great-grandfather came to England in the eighteenth century from Germany: the main part of my descent is therefore purely English, and I am an English subject — which should be sufficient. I have been accustomed, nonetheless, to regard my German name with pride, and continue to do so throughout the period of the late regrettable war, in which I served in the English army. I cannot, however, forbear to comment that if impertinent and irrelevant inquiries of this sort are to become the rule in matters of literature, then the time is not far distant when a German name will no longer be a source of pride.

  Your inquiry is doubtless made in order to comply with the laws of your own country, but that this should be held to apply to the subjects of another state would be improper, even if it had (and it had not) any bearing whatsoever on the merits of my work or its suitability for publication, of which you appear to have satisfied yourselves without reference to my origins (Abstammung).

  I trust you will find this reply satisfactory, and
  remain yours faithfully
  J.R.R. Tolkien.
  ——————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • One Response

  WP_Modern_Notepad
  • Pavel Says:

   Milá Věro,

   spolu s panem professorem Tolkienem lituji, že nejsem židovského původu, přestože mému dědečkovi nadávali do židáků a jeho jméno prý má být typické pro polské Židy.

   Moc Ti děkuji za zveřejnění tohoto dopisu. Zvedl mi náladu a jistě zklamal ty čtenáře Tolkiena, kteří současně baští ty nesmysly o árijské rase.

   Krásně to pan professor napsal: “Nejsem árijského původu: co já jen vím, žádný z mých předků nemluvil hindustánsky, persky, cikánsky nebo nějakým spřízněným nářečím.”

   To opravdu mluví za vše. Hanba náckům! Ať žijí árijští Cikáni!

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy