• Kronika 15.04.2012

  Krátce před půlnocí v noci ze 14. na 15. dubna roku 1912 narazil luxusní zaoceánský parník R.M.S.Titanic na ledovec a po třech hodinách klesl ke dnu. V ledových vlnách oceánu zahynulo 1514 pasažérů a členů posádky. Ostatní pasažéři byli zachráneni lodí Carpathia. O zkáze dosud největšího plavidla se vyprávějí legendy.

  titanic
  (Potápějící se Titanic, pozdější kresba očitého svědka Willyho Stöwera. Zdroj: Profimedia.cz)

  Jméno Titanic evokuje pýchu. Tragický konec lodi hned při první plavbě nutně sváděl k moralizování, již proto, že symbolicky uzavřel epochu obrovských technických a vědeckých ambicí a éru belle epoque. Zanedlouho měla vypuknout jedna z nejstrašnějších válek v dějinách lidstva. Zkáza Titanicu již sto let vzněcuje fantazii a mnohokrát se otiskla do umělecké tvorby,  inspirovala spisovatele, malíře, filmové tvůrce, techniky, pátrače po vracích, historiky, vyznavače konspiračních teorií, teology, vynálezce, konstruktéry nových lodí, myslitele.

  Na palubě lodi však pluli obyčejní lidé. Lidé hodně bohatí, ale i lidé chudí, společenská smetánka, ale i emigranti do Ameriky hledající nový domov a naději, topiči v kotelně, pikolíci, telegrafisté, muzikanti, strojníci, starci a děti. Pokud stavitelé Titanicu dali svému dílu nešťastně pyšné jméno a nedomysleli všechny technické a bezpečnostní okolnosti, pokud kapitán podcenil nebezpečí a údajně ignoroval varovné signály, protože spoléhal na nepotopitelnou loď, pokud selhala organizace záchranných prací, viníci přivolali a snad nedokázali zabránit neštěstí. Ale nikdo z pasažérů a lodníků se pýchou a lehkomyslností neprovinil, a přesto mnozí zaplatili nejvyšší cenu. Proto není moralizování na místě a zůstává smutek nad zmařenými životy. Ano, byly a budou stejně hrozné, nebo ještě hroznější tragédie, ale Titanic má v sobě zvláštní schopnost působit jako nadčasový zlověstný a varovný symbol.

  Vzpoměňme dnes na tuto událost a na zemřelé. Uplynulo od té doby právě sto let.


  Titanic
  ————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy