• Cesta na Lunu 23.07.2011

  Letní noci lákají k pozorování hvězdné oblohy. Můžeme se tomu věnovat úplně normálně někde za městem vyzbrojeni jen mapou, nebo si můžeme udělat výlet na některou hvězdárnu, které mívají i programy pro veřejnost, umožní vám využít technické vybavení a poskytnou odborný výklad. Kosmické objekty sice nejsou v menším dalekohledu barevné a veliké jako v obrazových publikacích, ale dojem z počítačově upravených obrazů vesmíru a nádherné struktury fotografované obrovskými teleskopy vyváží autenticita zážitku. Pohled na Jupiter nebo Saturn, byť se jeví jen jako maličké stříbřité terčíky, je fascinující. Uvidíte mlhoviny, hvězdokupy a dvojhvězdy, měsíční povrch a pokud přijdete za dne, ukáží vám sluneční skvrny. Samozřejmě je nejatraktivnější přijít, když se na nebi děje něco zajímavého a kdy také hvězdárny mívají speciální programy. Takové noční dobrodružství bývá zajímavé i pro děti. Nezapomeňte ale, že hvězdárna není televize, pokud je zatažená obloha, prostě neuvidíte nic, počkejte si na jasnou, pokud možno bezměsíčnou noc.

  Jste-li v západních Čechách, navštivte hvězdárnu v Rokycanech. Blíží se doba, kdy bude možné pozorovat meteorický roj Perseidy, k němu se ještě vrátím ve zvláštním článku.

  Hvězdárna v Rokycanech

  Historie

  Rokycanská hvězdárna vznikla krátce po druhé světové válce přičiněním aktivních zájemců, astronomů amatérů, kteří svá pravidelná sledování oblohy zahájili již roku 1942. Na soukromém pozemku jednoho ze členů vyrostla ve druhé polovině čtyřicátých let (1947) tzv. “stará hvězdárna”, v níž byl původně umístěn čočkový dalekohled o průměru objektivu 80 mm a později (1961) teleskop typu Cassegrain.

  zakladatelé

  Zakladatelé hvězdárny
  stará hvězdárna

  Stará hvězdárna z roku 1947

  Aktivita členů rokycanského astronomického klubu vedla v polovině padesátých let k rozhodnutí vybudovat nový, větší objekt a zakoupit pro Rokycany mohutnější přístroj. V akci “Z” tak do roku 1961 vznikl základ hlavní budovy dnešní Hvězdárny v Rokycanech. Do její kupole byl zakoupen refraktor typu Coude vyrobený firmou Carl Zeiss Jena, který zájemcům o astronomii v Rokycanech sloužil do roku 2006. V nejbližších měsících bude, po rekonstrukci kopule na jeho místo instalován nový dalekohled od firmy Celestron.

  výstavba

  Přístavba v roce 1993 (vestibul, klubovna, výstavní sál)

  Významnou změnou ve vzhledu hvězdárny byla rozsáhlá rekonstrukce a přístavba objektu zahájená na konci roku 1992, která byla stavebně dokončena v roce 1996. Další stavební změnou byla roku 2003 kompletní rekonstrukce střechy při níž Hvězdárna v Rokycanech získala pozorovací terasu vyhovující jak pro popularizaci astronomie tak i pro odborná pozorování. Zatím poslední rekonstrukce probíhala v srpnu a září 2007, kdy proběhla rekonstrukce přednáškového sálu a hlavní kopule.

  stav 2000

  Hvězdárna v roce 2000, toho času bez terasy
  ———————————————————————
  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 9:34

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy