• houby

  -

  V lese je všechno zcela jiné. Neplatí zde virtuální realita internetu nebo lidských vztahů založených na technizované komunikaci. Les má mnohem starší řeč a trvanlivější vazby. Ale i bez všelijakých složitých úvah les uklidňuje a dodává energii, léčí a utěšuje. V těchto dnech je nejlepší vyjít si normálně na houby, protože právě rostou, a koukat přitom nejen na zem, ale i okolo po lese.

   

  smrkovyles 

   

  V pondělí byl svátek a navzdory tomu, že to byl již třetí den volna a dalo se předpokládat, že lesy budou už důkladně pročesané a vysbírané, vyrazili jsme s košíčky a s optimismem bezstarostných tuláků na předpokládané houbařské orgie. Svítilo sluníčko, les zářil zeleným světlem a hučel životem miliónů svých skrytých obyvatel. Ptáci se ozývali z mlází, u cesty se červenaly jahody. A některé květiny byly jako přesazené ze zahrádky skřítků: purpurové čistce, žluté vrbiny, mochna, tajemný zelenavý kruštík, ta skrytá neokázalá lesní orchidea, růžový a bílý žebříček, nachové hvozdíky a nebeské zvonky. A na rybníce bílé kalichy leknínů i sametové doutníky orobince. A voněl puškvorec.

   

  les11 

   -

  Déšť přišel najednou, zmokli jsme v minutě, ale stromy si pochvalovaly to osvěžení a po cestě se mezi trávou prodíraly mladé žabky na své pouti za lepším bydlem. Těžké kapky bombardovaly hlavičky suchých pýchavek a s každým dopadem se vyvalil obláček výtrusů. Závoj děště mezi stromy zbarvil vše do modra a les se stal najednou tajemným a liduprázdným místem. Důkladně promoklí jsme se jeli domů osušit a převléci, ale za chvíli pršet přestalo a vyrazili jsme opět ven, tentokrát zase do jiného lesa, protože kamarád ještě doufal ve Velký Houbařský Lov. 

  -

   

  bukovyles

   

  -

  A co tedy houby? Nejprve to nebylo nic moc, několik babek, pak hříbek pravák, ale malý jako vajíčko, jeden kozák a tři zcela nepoužitelné červivé růžovky. Zavedla jsem kamaráda do dubové aleje, ale ani tam, na místě jako stvořeném pro velké rodinky hřibů  nerostlo nic. Kdysi jsem tu našla hřib velký jako hlava a kolem něj ještě pět dalších, dohromady přes čtyři kila hřibů, všechny na jednom místě. Tentokrát tu rostly jenom ty krásné stoleté duby. A tak jsme zašli do třetího lesa.

  -

   

  kremenac

   

  -

  Ten les je starý, vysoké tmavé stromy nejsou nijak přívětivé. Stoupali jsme do kopce a na několika světlinách nás přivítaly stařičké břízy nebo zvláštně pokroucené buky, lípy a osiky. Ty lípy kvetly a voněly, ale včely sem nezaletí. Na jednom místě se objevila světlinka se třemi zvláštně rostlými starými duby a hebkou trávou, právě v tu chvíli zasvítilo sluníčko, to místo se rozzářilo a zavonělo všemi vůněmi kapradí, hub a tlení. Barevné choroše předváděly neuvěřitelé tvary i mimikri, na spadlé větvi se choulily plodnice hlívy. Stoupali jsme do svahu a občas sebrali babku, nebylo toho mnoho, tak jsme aspoň měli čas koukat i nahoru.

   

  houby-019

   

  Ale při návratu, jako by se nám chtěl les omluvit nebo odvděčit se za trpělivost: v křoví u cesty se červenal obrovský klobouk křemenáče jako rezavá plechovka. Kamarád Bob se zachoval jako gentleman, i když tu parádu uviděl první, nechal mne křemenáče vydloubnout. A pak už to šlo ráz naráz – kotrč, hlíva, kozák, další křemenáče a špičníky a záplava suchohřibů, už se ani nezvedáme z předklonu a sklízíme tu úrodu. Svlékám si bundu a sbírám houby do ní, košíčky už jsou plné.

   

  houby-016

   

  Po tom dlouhém dni plném chození po lesích a pozorování drobných zázraků si s údivem uvědomuji, že nejkrásnější věci v životě jsou vlastně zadarmo.

   

  uroda

  ———————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 4 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Martina Durdovic Says:

   Gratuluji! Vím, co to je:o)
   Maminka taky vyráží na houby v našem vlašimském kraji, má své rajóny, takže nosí košík plný, ale mnoho houbiček je červivých.
   Víš, co si pamatuji, ikdyž jsem v letním lese nebyla už hodně dlouho, tu vůni.

  • Vera Tydlitatova Says:

   Marti,
   Do lesa si vyjdi, vždyť můžeš vzít i kočárek. I kdybys nehledala houby, je tam moc krásně.

  • Blechova Hana Says:

   Hledani hub ma pro mne v posledni dobe jeste jednu vyhodu - chodim pomalu, funim, ale kdyz jdu na houby, umim si to oduvodnit - proste hledam houby, na ty se prece chodi pomalu, ze?
   Bleska.

  • Martina Durdovic Says:

   Věruš, my chodíme se Sigalkou samy nebo se spřízněnou duší mezi pole za vsí nebo k rybníku:o) Do lesa ale taky Sigi musí, ale to až s babičkou.
   Tam mám zvláště ráda jeden úsek lesa, vlevo je typický jehličnatý lesík se saměťákama /babka/ a vpravo je dubový háj s jahodami.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy