• Kronika 31.01.2011

  Otázky pro historiky se vynořují zpravidla až tehdy, kdy jsou aktéři některých dějů již jaksi mimo obzor. 31. ledna 1990 zemřel vynikající vzdělanec Amedeo Molnár. Jako teolog a historik se zaměřením na středověk a reformaci, zejména hnutí valdenských, byl významnou osobností v měřítku celé Evropy, ba i celého světa a jeho opakované děkanské působení v čele Evangelické teologické fakulty bylo úspěšné. Prováděl svoji fakultu různými obtížemi v těžkých dobách a dovedl ji až ke začlenění pod Univerzitu Karlovu.

  molnar

  -
  Politická situace byla po dlouhou dobu komunistického režimu více než těžko snesitelná a fakulta se neobešla bez několika nemorálních skandálů, které značně poškodily její pověst a morální kredit několika profesorů, kteří nechali vyloučit pár studentů za malicherné činy interpretované jako projev neloajality vůči státní moci. Přesto byla teologická fakulta do značné míry ostrovem svobody i v době normalizace. Oficiální Molnárův životopis popisuje jeho působení ve funkci a jeho smrt takto: „V l. 1972–78 a 1984–86 zastával obtížnou funkci děkana ETF. Po listopadu 1989 přijal tuto funkci znovu, ale těžká nemoc a následovný zápas o převedení fakulty do svazku UK byly tak vyčerpávající, že za prosazení svých představ o roli teologického vzdělání zaplatil životem.“

  Tu dobu si pamatuji poměrně dobře, byly to zjitřené týdny těsně po Listopadu a zdálo se, že je vše v pohybu. Na univerzitách se čile debatovalo, mnozí exponenti komunistického režimu odcházeli, objevovaly se tváře dlouho zakázaných vědců. Já i manžel jsme měli několik přátel na teologické fakultě a dozvídali jsme se různé zajímavé novinky z první ruky. Začínalo se hovořit o rehabilitaci vyloučených studentů, mnozí profesoři byli kritizováni za svou přílišnou zbabělost v minulém režimu. Brzy se zjistilo, že téměř každý, kdo byl za komunistů jmenován profesorem, je v Cibulkových seznamech.

  Věděli jsme o jediném tamějším profesorovi, který si zachoval čistý štít, byl jím skvělý starozákoník Miloš Bič, tehdy ještě svěží a plný sil i humoru. Od roku 1977, kdy jej komunisté z politických důvodů zbavili profesury a poslali do důchodu, pracoval na Českém ekumenickém překladu Bible. Při této práci jsme se spolu setkali poprvé a pak ještě mnohokrát při různých debatách a pracích. Bývalý vězeň z Buchenwaldu a Dachau, statečný učenec a výborný člověk na mne hluboce zapůsobil. Do značné míry prohloubil i můj zájem o biblická témata. Po revoluci jsem se s ním setkala ještě mimo jiných menších příležitostí na společném zájezdu do Izraele.

  V Cibulkových seznamech však byl uvedený i děkan fakulty profesor Amedeo Molnár. Vím jenom to, co se povídalo mezi tehdejšími studenty. Kdosi vedený revolučním zápalem nechal kancelář děkana zamknout a odmítl profesoru Molnárovi vydat klíč. Možná to bylo na počátku semestru, když se po nějaké době vrátil na fakultu. Tehdy již nemocný profesor Molnár se údajně rozzlobil, zhroutil se a zemřel. Říkalo se, že prý přímo na chodbě fakulty, ale to nemám potvrzené. Po nějaké době na pražské pastorální konferenci, což je pravidelná schůze duchovních, Dan Drápal prý roztrhal svoji košili, aby vyjádřil zklamání z této temné události.

  Nevím, kdo tehdy rozhodl o revolučním sesazení děkana, nevím, kdo mu odmítl odemknout pracovnu, nevím, kdo byl tím samozvaným soudcem. Ale vím, že věta v oficiálním životopise není přesná, ba je zavádějící. Profesor Molnár byl historik a já se domnívám, že by měl mít právo na historicky přesné zaznamenání této tragické a dobově tak podmíněné smrti. Povídání o sametu je kýč. Fráze “nejsme jako oni” byla od počátku falešná. Neobhajuji estébácké udavače. Ale revoluční štvanice na nemocného člověka, který měl být trestán za všechny ostatní kolaboranty a kterého někdo, snad student teologie, snad pedagog, nejspíš věřící křesťan, jehož jméno neznáme, ponížil na jeho vlastní fakultě a bez soudu jej zničil, je mi z duše odporná. Dnes však již nejde o odsouzení kohosi, kdo se nechal unést náladami doby, ale je důležité poznat pravdu a zachovat ji.

  -

  Pokud někdo z vás zná podrobnosti těchto událostí, prosím, aby mi je napsal buď sem do diskuse, nebo na můj soukromý e-mail. Děkuji.

  ————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • One Response

  WP_Modern_Notepad
  • Tomas Marny Says:

   Mozna ze se prihlasi samozvany soudce, verim, ze od te doby mu karmou bylo nekolikrat pripomenuto, ze pouze Buh soudi a snad spravedlive, coz zase neni me misto posoudit….

   Velice zridka se dozvime v historii fakta, historie je spis uhel pohledu na deni psana historikem, pokud se jedna o politickou historii, je psana vzdy vladnouci tridou, proto se mozna dozvime, proc Stana Grossu se bude stehovat na Floridu.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy