• Kronika 28.04.2012

  Dnes oslavuje své šedesáté čtvrté narozeniny autor inteligentní fantasy a stvořitel Zeměplochy Sir Terence David John Pratchett.

  terry-pratchett-007
  -
  Video: Terry Pratchett in Prague 2011

  Kdo nezná jeho knihy, těžko pochopí neutuchající popularitu tohoto mága slova, kdo je zná, necítí jistě potřebu číst informace o svém autorovi. Proto jen stručně připomenu pár slavných citátů:

  “Lež oběhne svět dřív, než si pravda stačí obout boty.”
  -
  “Tady platí klasická rovnice: Vědění = síla = energie = hmota = množství. Skutečně dobré knihkupectví není vlastně nic jiného než vylepšená černá díra, která umí číst.”
  -
  “Já vám řeknu, že bych dokázal provozovat úžasnou univerzitu, jenom kdyby se nám neustále pod nohy nepletli ti mizerní studenti.” (arcikancléř)
  -
  “Ukradnete sto tolarů a jste malý zlodějíček. Ukradnete statisíce a víc a jste buď vláda, nebo hrdina.”
  -
  “Osobní není totéž jako důležité.”
  -
  “Je dobře známým faktem, že studenti přijíždějící na jakoukoli univerzitu znají vše, co se dá vědět o všem. Ale když po mnoha letech studií školu opouštějí, jsou obvykle schopni jenom připustit, že existuje mnoho věcí, o kterých vůbec nic nevědí. Čisté vědění musí tedy putovat od studentů do univerzity, kde se ukládá.”
  -
  “Proč jsme tady?” “No to máš tak. Někdo tvrdí, že Plochu a všechno, co je na ní, vyrobil Stvořitel Vesmíru, jiní zase říkají, že to byl složitý proces, ve kterém hrály hlavní roli varlata Boha Nebes a mléko Nebeské krávy, a další, že jsme tady jen díky nekontrolovatelnému biologickému nárůstu v časových úsecích s přemnožením částic pravděpodobnosti.”
  -
  (arcikancléř) „Já vám řeknu, že bych dokázal provozovat úžasnou univerzitu, jenom kdyby se nám neustále pod nohy nepletli ti mizerní studenti.”
  -
  “Užasl nad tím, že součet délky a výšky pyramidy dělený polovinou šířky se rovná přesně číslu 1,67563, což je témeř na chlup 1237,98712567-násobek rozdílu vzdálenosti Zeměplochy od Slunce a váhy malého pomeranče.”
  ———————
  Do češtiny dílo Terry Pratchetta skvěle překládá Jan Kantůrek.
  ————-
  a__tuin_and_the_disc_world_by_theyoungtook
  ———————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • One Response

  WP_Modern_Notepad

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy