• caravela2

  Lví spár? To je taková zapomenutá metafora pro sílu ducha, pro odvahu, pro ryzost a výraznost myšlenky. Do jisté míry chápu frustraci mladých lidí, pro něž je současná Evropa rozbředlá, zbabělá a beztvará směska tlachajících politiků, nezajímavých umělců věčných epigonů a jalových vědců. Chápu, že občas někdo volá po nové revoluci, po nové ideji, po čemsi silném, byť bolestném. Lze tomu rozumět, vždyť jsme kdysi všichni toužil po čemsi takovém, po zápasech o dobro a po ohni nadšení. Ale tehdy byla před námi vize svobody, alespoň ta vize, ta nám dávala lví srdce.

  Krize Evropy není v tom, že bychom neměli dost bohatství a dost zábavy, že bychom strádali či krváceli v boji, že bychom neměli všechna občanská privilegia, svobody a záruky, krize Evropy je v tom, že nám právě zkušenost bídy a nesvobody už po mnoho let jaksi chybí. Po tisíce let se lidský duch tříbil a kalil na zvídavosti, na víře, na hladu, na úsilí o cosi lepšího, na naději. Co má ale lidský duch dělat, když je zasycen až k nevolnosti, když každé přání je splněno již před vyslovením a když jediným vzruchem může být zakázaná nenávist k bližnímu a hnusný zločin? Kde jsou velcí umělci, reformátoři, vědci a velcí filosofové Evropy? Kde jsou stateční bojovníci, mořeplavci, objevitelé a hlasatelé lásky a úcty k životu?

  Technika nahradila starou magii, máme mluvící skříňky a myslící stroje, máme otroky z kovu a z plastu, máme křídla i rychlé vozy bez koní. Jsme kouzelníci a mágové, jakým by se před tisíci lety lidé klaněli. Nemáme ale lví spár a lví srdce těch dávných lidí, jsme slabí, líní, zbabělí a požívační. Krize našeho světa není v bídě, krize našeho světa je v hojnosti. Můžeme stokrát volat po hrdosti, po odvaze, po síle. Můžeme tisíckrát toužit po velkém gestu a velké myšlence. V tomto přesyceném světě nalezneme jen další magickou hračku, nějaký výmysl, který za nás pracuje, za nás myslí a za nás bojuje.

  Nemám odpověď na to, kde nalézt lví spár a lví srdce. A přece je tento svět plný výzev a plný volání o pomoc. Nechybí prosba o pomoc, ale zoufale chybí rytíř na bílém koni, nechybí krajní bolest a bída, chybí milosrdná ruka, jež umí a chce nasytit. Nechybí slabost, chybí pokora. Ze zbabělosti a sobectví se již stala společenská norma a je chválen ten, kdo hlásá útěk z boje a lhaní. V bibli se našemu srdci říká srdce tučné, jsme zahlceni závistí, malostí a ubohou malou zlobou natolik, že už to ani nevnímáme. To je ta pravá nemoc Evropy, nikoliv příliv přistěhovalců, nikoliv jakýsi kapitalismus (kde je mu konec?) nikoliv multikulturalismus a tragicky či komicky neschopní vládci. Evropa je zralá na to, aby zradila své spojence a schvaluje zradu jako přijatelný pragmatický princip. Evropa je přežraná a hloupá, bezcitná, zapomětlivá, sebevražedně nafoukaná, prázdná.

  ——————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 5 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Já se tomu v kultuře, kde je vrcholem umění reality show, nejčtenější literaturou bulvár, vrcholem politiky kampaň vůbec nedivím.
   Na druhou stranu, lvích srdcí a spárů, když projdu paměť dlouhodobou i krátkodobou, jsem mohl v životě potkat taky dost. Obvykle měli na starost něco jiného, než publicitu. Tak to může vypadat, že nejsou. Jenže jsou. Zahrabaní pod hromadou práce.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Ondřeji,
   K tomu lvu a těm metaforám, napíšu Ti k tomu soukromě, mám zvláštní zážitek, zkušenost.
   Jinak: Lva neschováš, práce nepráce, když zařve, všechno se kácí. A to je právě to, co nám chybí. Tím nemyslím mediální obrazy a zviditelňování se, ale to, aby ti, o kterých píšeš, měli víc síly a energie.

  • Ondřej Wolf Says:

   Jako SZ Soudcové?
   Ondřej

  • Jirhant Says:

   Jednou budem dál! My přijdem blíž, my přijdem blíž, my světů dožijeme, my bijem o mříž, ducha lvi, a my ji rozbijeme!

  • VeselySkeptik Says:

   Trefný povzdech… myslím … dotknout se tématu pravdy, ano, třeba i Pravdy, mohlo vy to být víc, než povzdech.

   A, ne-tak-uplne-paradoxne, naše slabost, zbabělost a poživačnost souvisejí jistě a jasně s naší nepokorou.

   Technika: téma samo pro sebe. Zdá se mi podstatné, že jí skoro nikdo nevnímá jako dílo ducha, jemuž se každý trochu rozumný člověk musí divit, ale jen … tak jak píšeš. Idoly, černé skříňky.

   Tezovité, mířící pryč od hlavní myšlenky, vim.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy