• Ze spojení slov “šplouchání na karbid” zní divně? Samozřejmě. Je stejně absurdní jako “kapání na maják” - každý ví, že na karbid kape a na maják šplouchá, což je obrazné označení postiženého jedince, který má o nějaké to kolečko víc, straší mu ve věži, má brouka v hlavě atd.

  tomsky

  Čeština má celou řadu milých diagnostických termínů, které nejsou přímo urážlivé, spíše malebné, i když kriticky označují čísi duševní nedostatečnost. Ovšem co je akceptovatelné v soukromém rozhovoru, nebo ve Werichově neadresném bonmotu, to působí hodně hloupě v titulku nějakého média, a navíc pokud je adresováno vzdělané dámě. Takže když se v jistém periodiku objevil titulek Profesorce Dvořákové kape na maják, vysmál se jí pravicový myslitel, pomyslela jsem si:

  1. Pravicový myslitel neumí česky.  Nezná česká úsloví a nerozumí jim.

  2. Pravicový myslitel nikdy neviděl maják, proto nechápe, že metafora o šplouchání na maják vyjadřuje zmatek v hlavě, zatímco normální déšť by pro maják, ani pro hlavu nebyl ničím rušivým.

  3. Pravicový myslitel nikdy neviděl karbidovou lampu a nezná její princip, který se učí ve fyzice obecné školy.

  4. Pravicový myslitel je nevychovaný hulvát a srosťák. Tak to čtou, jak vidno, i jiní:

  Vít Klíma: Alexandr Tomský - myslitel, nebo mediální mažoretka?

  Když pak nakouknu do článku, čtu, že jde o exkluzivní rozhovor. Myslela jsem, že slovo exkluzivní znamená výjimečný, výlučný, výhradní. Obvykle se tím myslí, že ten článek smí být zveřejněn pouze v tom periodiku, které jej inzeruje jako exkluzivní. Se zmiňovaným článkem je to ale asi jinak. Najdeme ho totiž ještě na Neviditelném psu pod jiným titulkem: Už panikáři jedou… , ale budiž, nejsem malicherná. Přiznávám, že na Psu jsem ten článek četla jako první a připadal mi rozumný. Nemusím s panem Tomským ve všem souhlasit, však také nesouhlasím, ale jeho apelování na uklidnění mediální rétoriky pokádám za legitimní. Stejně tak ale sdílím obavy profesorky Dvořákové a doktora Václava Cílka. Že je to divné? Vůbec ne. Nikdo z nás totiž není kněžna Libuše a nikdo nevíme, co se bude dít v roce 2012. Klidně se může naplnit kterýkoliv ze zmíněných scénářů.

  Může vypuknout řada demonstrací a nelze vyloučit ani různé úrazy, zranění, tedy onu zmiňovanou krev. Cožpak již netekla?

  Profesorka Dvořáková popsala, co se nesmí stát: Pak hrozí výbuch

  Filosof Cílek: Češi nezapomínají. Povstanou a poteče krev

  Může také proběhnout další rok dušené krize a obav, ale relativního klidu.

  Já sama ty vyhlídky vidím tak půl napůl. Všechny zmíněné články jsou formulovány rozumnými lidmi, kterým jde o dobrou budoucnost této společnosti a kteří vcelku kultivovaně vyjadřují různé obavy a starosti. Je úplně jedno, zda jde o lidi z levice, nebo z pravice, nejde o ideologické škatulky. Jen titulek ve zmíněném bulvárním periodiku ukazuje cosi jiného. Ukazuje “pravicového myslitele” pana Tomského v roli idiota a grázla. Myslím, že tohle si pan Tomský nezaslouží. Nikde v jeho článku není nic z toho, co inzeruje bulvární titulek, ani smích, ani kapání na maják paní profesorky. Jenže autor onoho nešťastného “exkluzivního” rozhovoru asi vůbec nechápe smysl slyšeného, nebo čteného výroku. A asi ani smysl nějaké novinářské etiky. Kapání na maják v článku na svědomí sice nemá, to je renons již zmíněného pana Tomského, který jej přičítá panu Werichovi, ale psaní arogantních titulků a lhaní o exkluzivitě, to je již projev kapání na karbid pana Panenky. A titulek s výsměchem je výsměchem jak panu Tomskému, tak čtenářům. Inu, jazyk dovede být pěkně zákeřný.

  ————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • One Response

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Trochu mimo téma:
   Když slyším a vidím Tomského nebo čtu jeho text, padají na mne chmury z jeho umění vidět jen to, co vidět chce a žádným smyslem nevnímat, co nechce z jeho umění elimininovat v sobě jakoukoliv sebemenší stopu empatie, z jeho schopnosti vytvářet ctnost ze samolibosti.
   Trochu víc k tématu: Tomský mi v tomto ohledu s PL celkem koresponduje. Tam, kde on tohle vyjadřuje v hávu vznešenosti, úspěšnosti či vznešenosti, vyjadřují PL něco podobného způsobem dryáčnictví staré Blažkové, jejíž vševědnost se opírá o částečně o fakta nasbíraná ve frontě na nucený výsek, částečně o filosofii čerpanou na předvolebním mítingu Suverenity a Svobodných.
   Je to “svůj k svému”, jen se nedohodli, jestli se na setkání obléknou do večerního obleku, či do šatovky a gumáků.
   Ondřej

 

Srpen 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archivy