• Okresní soud pro Prahu-západ se musí znovu zabývat případem Čechokanaďana Vladimíra Stwory, který čelí obvinění kvůli tomu, že na svůj web umístil český překlad článku zpochybňujícího holokaust. Obžaloba Stworu viní z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Muž obvinění odmítá. Okresní soud jej sice loni v prosinci obžaloby zprostil, nadřízený Krajský soud v Praze však verdikt v neveřejném jednání zrušil a kauzu vrátil k novému projednání. Hlavní líčení bylo nařízeno na 1. listopadu, řekl dnes ČTK mluvčí okresního soudu Tomáš Jureček.

  Prvoinstanční soud Stworovi původně uložil trestním příkazem desetiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let, muž však proti tomuto rozhodnutí podal odpor, a ve věci se tak muselo konat hlavní líčení. V něm pak soudce Pavel Vosmanský rozhodl odlišně a zprostil Stworu viny. “Sice bylo prokázáno, že se obžalovaný dopustil jednání, které mu klade obžaloba za vinu, avšak toto jednání není trestným činem,” uvedl Vosmanský loni v prosinci při vynesení rozsudku.

  Podle Vosmanského není sporu o tom, že Stwora článek na svůj web umístil. S odkazem na odborné vyjádření politologa a odborníka na extremismus Zdeňka Zbořila soudce uvedl, že je nesporné i to, že uvedené výroky z textu “do jisté míry zpochybňují nacistické genocidium čili holokaust”. Aby byl ale Stwora uznán vinným z trestného činu, z něhož jej viní žalobci, musel by mu být prokázán úmysl zpochybňovat holokaust, což se nestalo, uvedl Vosmanský. Proti verdiktu se však odvolal státní zástupce, a případ tak putoval ke krajskému soudu.

  Muž před soudem obvinění odmítl. “Vím, že jsem nevinný. Považuji celou kauzu za politické divadlo,” uvedl Stwora s tím, že jde podle něho i o pokus o umlčení jeho webu Zvědavec. Upozornil na to, že není autorem článku, ani jej nepřekládal. Text prý publikoval v Kanadě a web serveru se nachází v USA 

  , řekl s tím, že v těchto zemích nejde o trestný čin. “Cílem bylo upozornit na různé počty obětí holokaustu uváděné v oficiálních zdrojích a vzbudit o tom diskusi,” řekl. Odmítl, že by měl antisemitské názory. Proti Židům prý nic nemá, podle svých slov ale nesouhlasí se sionismem, který označil za rasistické hnutí.

  V případu jde o český překlad článku pod názvem “Holokaust a jeho čtyřmilionová varianta”, u něhož byl jako autor uveden “D. Cassidy”. Stwora text podle spisu umístil na své internetové stránky www.zvedavec.org v červenci 2007. Článek podle obžaloby zpochybňuje nacistickou genocidu Židů za druhé světové války z hlediska počtu obětí i v otázce existence táborů smrti a plynových komor.

  Mezi výroky z textu, které státní zástupce při přednesu obžaloby uvedl, je například tvrzení “Ve skutečnosti neexistuje žádný důkaz, že byl v jakémkoliv táboře smrti používán jedovatý plyn, plynové komory nebo plynové pece”. Stwora podle obžaloby text publikoval v úmyslu polemizovat o “podstatě a rozsahu nacistického genocidia proti Židům za druhé světové války”.

  ———————-

  ČTK - Převzato z webu ROMEA

  ————————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 6 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Moe Says:

   Ten pan Stwora ma po vetsine hnusne clanky, plne nejakych konspiraci vseho druhu. Je fakt ze prebira clanky dalsich jako ten o kterem se jedna je odsud :http://jdem.cz/hqq27. Tak ze nelhal, jen to asi prelozil a to nevim zdali je trestne.
   Pokud je obcanem CR tak se na nej tamnejsi zakony vztahuji at zije kde koliv. Je to trosku divny pripad, takovych pomlouvacu je na svete miliony, zacinaje s hlavou Iranu. Zkratka si myslim ze mu tim davate vetsi profil a popularitu u podobnych ubozaku. Rozumni lide to nectou a tem ostatnim nepomuzete.

  • Tomáš Pecina Says:

   Stwora je těžký paranoik, ale před soud nepatří.

  • Moe Says:

   Soud osvobodil údajného zpochybňovače holokaustu.

   Proc se prokurator znovu odvolal je mi zahadou, jen zvysuje popularitu clanku a v soudnim state nema sanci to vyhrat.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Komentář Šamana ze Šamanova doupěte:
   -

   Pondělí 1. listopadu 2010

   Zveřejnit kontroverzní názor jiného člověka není stejné jako uveřejnit vlastní myšlenky. Tedy „kontroverzní názor“ a „myšlenky“, které zpochybňují např. nacistické zločiny. Pravil v opakovaném rozsudku Okresní soud Praha-západ, jenž se měl vyjádřit k zdělávací snaze webu Zvedavec.org, který vede jistý Vladimír Stwora. Zpochybňovat a zlehčovat nacistické (a komunistické) zločiny je sice u nás trestný čin – ale teď stačí říci – já ne, to on, jehož názor zde svobodně pouze zveřejňuji. Zajímavé je, jak soud soudí ten jeden konkrétní článek, ale nikoli v kontextu, nebere v potaz celkové zaměření antisemitského webu a jeho dlouholetou zdělávací činnost. Ta stvůra tam totiž prakticky nic jiného neuveřejňuje!

   Takzvaní „revizionisté“ budou v Česku beztrestní, i pokud budou zpochybňovat počty obětí holokaustu, protože to není totéž, jako „zpochybňovat holokaust“. Takže ne miliony, ale pár tisíc Židů bylo zavražděno – to není „zpochybňování“. Stejně tak jako jím není tvrzení, že „neexistuje důkaz, že v jakémkoli táboře smrti byl používán plyn, plynové komory nebo krematoria“.

   Fajn, ode dneška je možno páchat „slovní zločiny“ typu výkřiků „zabte Židy!“ či „Cikáni do plynu!“ či „vono se jim tak moc nestalo“ beztrestně – stačí, když řekneme, že to je třeba Hitlerův „kontroverzní názor“.

   „Pohrdám tímto soudem!“ To řekla Mrtvá Kočka.
   -
   http://samanovodoupe.blogspot.com/2010/11/moby-dick-kladne-veci-ktere-si-tento.html

  • Ondřej Wolf Says:

   Když byl ten první soud, po kterém bylo odvolání, posílal jsem p.soudci protestní dopis, na který dodnes nikdo neodpověděl. Přidal jsem i kopii diskuse ze Zvědavce, kde Stworovi gratulovali. Bylo to jak hitparáda antisemitismu, od nácků, přes fašouny, vlastence až ke ctitelům konspirativních nauk.
   Takže soud věděl nebo aspoň vědět mohl.
   Ondřej

  • Moe Says:

   Buhuzel s Vami nemohu souhlasit i kdyz bych strasne rad chtel. Soud rozhodl spravne podle zakona ktery musí platit stejně pro všechny, pokud svoboda má být ochráněna. Pokud se zacne uplatnovat nerovnoměrně z jednoho okruhu osob nad jinou, pak to prestane byt nástroj svobody, ale nástroj útlaku a tyranie.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy