• Ahoj, lidi toulaví 17.04.2010

  2961290-ledovec-eyjafjallaj-kull

  Po dvou stech letech se probudila sopka pod islandským ledovcem Eyjafjallajökull a chrlí do atmosféry kouř a oblaka popílku v asi kilometrovém sloupci, v případě prudkého tání ledovce hrozí sesuvy půdy, dokonce by se snad mohla probudit i blízká sopka Katla… Naštěstí nejsou žádné oběti na životech.

  Západní Evropa uzavřela letiště a zrušila lety, protože popel v atmosféře by mohl vniknout do motorů letadel a způsobit havárie. Oblak ze sopky se natáhl nad Evropu a lidé museli zůstat na zemi. Jakkoliv je to nepříjemné a mnohdy i velmi obtížné pro pasažéry leteckých společností, mám i trochu slavnostní pocit, že namísto nejapných zpráv z oblasti politického kočkování, zpráv, které již dosahují hranic demence, pokud již nespadly za tu hranici, namísto čtení velkohubých a lživých blábolů na internetu mohu raději sledovat divadlo, jaké umí sehrát jen příroda.

  Sopky mne v dětství strašily, dědeček mi snad v mých šesti letech vyprávěl o Etně, pod níž za První světové války jako zajatec těžil síru a na niž jednou vystoupil s jedním kamarádem, aby fascinovaně pohlédl do jejího žhavého nitra. Etna mne pak děsila v mnoha strašných dětských snech. Po letech jsem navštívila Santorini, starověkou Théru, která způsobila jednu z největších katastrof v dějinách lidstva. Na lodi jsme se dopravili na ostrůvek uprostřed obrovské zaplavené kaldery a chodili jsem lehkou chrastící lávovou sutí, která ujíždí pod nohama a v níž mohou tu a tam růst jen vytrvalé šťovíky. Na vrcholku kopečka je několik nevelkých kráterů a mezi drolivým černým tufem stoupají k nebi slabé pramínky dýmu páchnoucího po síře.

  Z hlediska lidí je výbuch sopky buď zhoubou, nebo alespoň obtíží, která uzamkne nebe, jako je to nyní v případě sopky, jejíž jméno Eyjafjallajökull se nedá pořádně vyslovit. Ale právě takové události mi vždy připomenou, že jsou větší věci než nesmysly, pro něž se trápívám, že země má své vlastní dějiny a lidské žabomyší spory propírané v médiích jsou jen zdáním, jehož závažnost pomine za pár dní, týdnů, měsíců nebo let. Ještě nedávno mi záleželo na mínění lidí a sledovala jsem jejich výroky, prohlášení, výzvy a vyznání. Ještě nedávno jsem ledaskomu věřila, že to, co říká, opravdu myslí vážně. Nyní se jen dívám na záběry bílých oblaků nad Islandem a těším se krásou, ano krásou a vznešeností probuzené země.

  ————————————-

  Obrázek: Andreas Tille převzato z Aktuálně.cz

  ————————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 9 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • originalni demokrat Says:

   stejně je to zajímavé, jak se popel dostane proudy tisíce km daleko. Jednou prý přírodovědci zaznamenali písek ze Sahary tady v ČR

  • Ondřej Wolf Says:

   To je pravda, se saharským pískem. Vzduch má velkou sílu.
   Ondřej

  • Moe Says:

   Pokud to nekoho zajima, tak az budete jednou lezet na plazi karibskeho more a pozorovat rudy zapad slunce tak si vzpomente na tento clanek. Ta krvava barva oblohy je zpusobena atmosferickym prachem z piskovych bouri v Sahare. Ke konci dne je dobre videt na kapote vaseho auta.
   Mimo jine, sopecny prach vybuchu ze Svate Heleny obletel zemekouli 3x .

  • Tomas Marny Says:

   “Mimo jine, sopecny prach vybuchu ze Svate Heleny obletel zemekouli 3x” .

   Pouze si nepamatuji, ze tenkrat nekdo rikal nebo psal, ze vdechovani sopecneho prachu, je zdravi skodlive. Co si pamatuji, ze mnoho lidi prodavalo zazatkovane sklenicky s prachem sopky :-) podobne jako pozdeji kousky betonu z berlinske zdi:-) Co pro jednoho ztrata, pro druheho prijem. Bylo by zajimave vypocitat kolik ubylo, nebo pribilo sklenikoveho plynu (vybuch sopky versus uzemeni letadel)

   Jak ze to zpivali pionyri? Porucime vetru desti? :-)

  • Ondřej Wolf Says:

   Poroučet můžeme jak chceme. Ale tím to končí.
   Ondřej
   P.S. Zpívali to přesně tak. Tuším, že to pokračovalo: “……kdy má pršet a kdy vát…”

  • Martina Durdovic Says:

   Moc pěkný článek, Věruš.

  • Moe Says:
  • Ondřej Wolf Says:

   To máte pravdu, Moe, krásné. Až horrorově krásné.
   Ondřej

  • Silvae Says:

   Přesně jak je to v posledním odstavci, taky mě fascinuje krása a velikost povrchu zemského, která zmenšuje ty starosti lidské a lidskému pocitu, že člověk může všechno dává stop a ukazuje že je tu něco ještě silnějšího než člověk.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy