• Ahoj, lidi toulaví 24.12.2010

  Pořád nevím, proč se Vánoce slaví ausgerechnet 25. a 26. prosince, eventuálně již na předvečer 24. prosince, tedy na Štědrý den. Všichni vědí, že o narozeniny Ježíše nejde, údajně jsou Vánoce spojením křesťanské tradice se slunovratem. Ale pokud vím, slunovrat je přece 21. prosince…

  vanoce

  Slunovrat již byl před třemi dny a pohané již dávno měli tančit okolo menhirů a přinášet patřičné oběti. Namísto toho dnes postmoderní pohané vraždí ubohé kapry a pořádají orgie. V den z jakéhokoliv pohledu úplně obyčejný.

  Češi jsou největší neznabohové v Evropě, ovšem pohanské zvyky si drží urputně. Rituální zabíjení živých ryb je pozůstatek pradávné oběti a kdesi v podvědomí ta potřeba přetrvává. Výmluva, že živé kapry nosíme domů kvůli dětem, je hodně podivná - to opravdu chceme, aby děti hleděly na naše neumělé pokusy zabít rybu, kterou si krátce před tím hladily ve vaně, pokusy, které bezesporu působí tomu němému tvorovi zbytečné utrpení? Nebo je to vše opravdu tak tvrdě nábožensky zakotvené, že děti zasvěcujeme do pravdy oběti, do archaické zkušenosti že musí krutě zahynout tvor, který se stal členem rodiny, aby nemusel zemřít skutečný člen rodiny, jako se to dělo kdysi?

  V hloubce myšlení je to tak, že utrpení rybě působíme z podvědomé touhy přinést oběť, utrpením vyplatit pradávná božstva a vlastní selhání. A tak je to i s mnohými jinými tradicemi, s tím vším lidovým, českým, křesťanským a kdovíjakým nátěrem. Sentimentalita jen zakrývá krutou praxi: ubližujeme, abychom se očistili a měli se dobře.

  V té naší postmoderní době je to vše ještě syrovější, až do posledních hodin před vypuknutím vánočního veselí plní naše média zprávy o aroganci našich představitelů, intriky a pletky mocných, kteří se jenom smějí tomu, co evangelium nazývá dobrou vůlí. A nejen mocní kašlou na svátky, hrubost již sestoupila až dolů: ukradená peněženka v tramvaji, neopětovaný pozdrav v práci, hádka ve frontě na léky, pomluvy na internetu, paní zbitá manželem, kůň mrznoucí bez vody a sena v otevřeném výběhu, nadávky kvůli místu na parkování…

  Moji bývalí pražští přátelé jsou dnes vysmátí, uspořádali si pěkné Vánoce za peníze, které jsem jim před třemi lety půjčila, které nevrátili a které nemají v úmyslu nikdy vrátit. Kdepak, ani přání mi neposlali, oni jsou přece ti “lepší lidi.” Pořád dělají jenom samé dobré a užitečné věci, pomáhají lidstvu. Pak něco vyčítejte politikům…

  Doba okolo zimního slunovratu je doba největší tmy a ta tma zasahuje i lidské duše. Proto se kdysi přinášely krvavé oběti, proto jsou i dnes vražděni kapři. Sentimentálními písničkami a barevnými ozdůbkami se jenom zakrývá hluboká pravda, že lidé jsou většinou špatní. A svoji špatnost si možná na jeden den uvědomují a snaží se ji začarovat hluboko do podvědomí všelijakými podivnými rituály, nebo vylhanou laskavostí a slušností. Cestu k Bohu již totiž ztratili a o návratu na ni raději nepřemýšlejí.
  —————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 11:40

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Fr. Řeka Says:

   Proč indiáni z kmene Makahů provozují tradiční lov velryb? Na dřevěných člunech s ručními harpunami, ke kterým jsou připevněny na lanech plováky, takže celý lov probíhá tak, že zvíře mnoho hodin, možná i dní, štvou, zabodávají do něj harpuny, plováky brání velrybě v ponoření, krvácí, unavuje se a oni ji ženou, až ji uštvou. Moderní techniky lovu velryb jsou proti tomu, řekl bych, celkem humánní - jak pro zvíře, které je rychle zabito a naporcováno, tak i pro lovce, jehož život prakticky není vůbec ohrožen. A proč to ti indoši dělají? Aby se nasytili? V době, když si můžou velrybí maso koupit už ulovené velkými společnostmi? Pro radost ze zabíjení? Aby se očistili smrtí zvířete od hříchů? Nebo spíš proto, aby nezapomněli, kdo jsou a co to znamená být Makahem?

  • Ben Hur Says:

   Všichni vědí, že o narozeniny Ježíše nejde
   ————————————————————
   To jsou veci. Takze miliony lidi slavi narozeniny Jezise a vedi, ze o ne nejde. Autor clanku zacal blbnout hned v prvni vete, tak nevim, proc by takove blbosti mel vubec nekdo cist.

  • Daniel Š. Says:

   Ben Hure, ještě tak pochopit, o co v článku jde, co?

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy