• rapkova-billboard

  Chomutovská kauza exekucí, ať již oprávněných či svévolných, ať již účinných či zcela zbytečných končí dražbou. Kolem morálních, právních a pragmatických otázek zabavování dávek či majetku neplatičů se dlouhé měsíce vedl spor, v němž figurovala primátorka Ivana Řápková jako iniciátorka tvrdého přístupu k nejchudším obyvatelům Chomutova. Psalo se dokonce o exekuci v rodině, která dlužila několik stovek za popelnici, exekutor tuto rodinu doslova oloupil, přičemž město z této akce nezískalo téměř nic, zatímco exekutor se na účet dlužníků pěkně napakoval.

  Mnozí tvrdý přístup k dlužníkům schvalovali a nebýt několika kritiků včetně právníků a politiků, kvůli nimž byly nejkřiklavější přístupy přece jen opuštěny, připomínala by chomutovská realita divoký západ nebo prostředí raného kapitalismu známé z Dickensových románů. Mezitím se ovšem ukázalo, že populární (nebo spíše populistická?) paní primátorka asi nebude zrovna vzorem občanské ctnosti a nevinnosti, její právnický titul začal nevábně zapáchat a navzdory všem agresivním a pohoršeným výpadům, žalobám a ublíženým pózám, ve skutečnosti nikdy pořádně nevysvětlila, jak k němu vlastně přišla. Podezření, že nad všeobecnou mravností bdí ostřížím okem rafinovaná a cynická podvodnice, se již nevytratí.

  Nad chomutovskými akcemi městského představenstva se vznáší podivný mrak. Podezření je ostatně více, někteří místní lidé opatrně hovoří o mafii. Panuje strach, Chomutov je jakýmsi státem ve státě, kde se zákony dodržují jen velmi neochotně a až pod přímým nátlakem, kde panuje otevřený rasismus a kde je možné ponižovat chudé a bezmocné. A věci těch nejchudších byly dány do dražby. Hrabaly se v nich dobře oblečené paničky a pánové a s vítězoslavnými úsměvy skupovali za pakatel skromné majetky: starou elektroniku, bižuterii, šperky, kytaru.

  Nemám nic proti dražbám, sama jsem byla jednou podvedena a snažila jsem se (marně) dostat zpět své peníze za pomoci exekutora. Ale i tak mám podivný pocit. Dobrá, plazmové televizory a jiné cenné předměty vzali exekutoři v logice věci, že kdo má cenný majetek, mohl také splácet dluh, ale cožpak prstýnek za pár korun mohl pomoci něco vyrovnat? To ho stáhl exekutor z dívčí ruky? Staré krámy, které snad prý nakonec skončí na skládce, cožpak někdo mohl vážně myslet, že se zabavením těch věcí něco spraví? Nebo šlo spíš o pomstu – vzít těch chudákům pár šuntů, ke kterým ale mají nějaký vztah, aby pocítili tíhu autority vládců města, aby trpěli, aby dostali za vyučenou, že mocným se není radno vzpírat?

  A pak ta podivná situace – někdo jde a přehrabuje majetek těch, jimiž hluboce pohrdá, raduje se, že přišel tak levně k nějaké ubohé trosce něčího domova, těší se z ošoupaných krámů a nestydí se před známými a sousedy? Vím, že to není totéž, ale na mysl mi vplouvají ti dobří a bodří občané, kteří rabovali v domácnostech židovských sousedů, když ti, se kterými se dosud přátelsky zdravili, kamsi zmizeli, ti kteří rabovali v pěkných vilách v pohraničí, když kamsi zmizeli jejich původní němečtí majitelé, myslím i na ty, kteří se hrabali v zabavených věcech komunistických muklů a emigrantů, dokonce vidím před očima pána, který tahal z popelnice košile po zemřelém před očima zdrcené vdovy… Nejsou to stejné oběti, někdo trpěl nezaslouženě, jiný zaslouženě, někdo mnoho a jiný méně, někdo lidskou vinou, jiný zhoubnou nemocí, ale chtivost zlatokopů hrabajících se v šatech, nádobí, příborech, povlečení, starožitnostech, špercích nebo hudebních nástrojích je pořád tatáž.

  Nechci posuzovat a ani to není možné, mezi dlužníky jsou všelijací lidé, jsou tam bezcitní a cyničtí podvodníci, kteří si půjčovali, nebo neplatili s úmyslem nikdy dluh nesrovnat a žít z cizího, ale většinou jsou mezi nimi spíš zoufalci, kteří tak či onak nezvládli tíživou životní situaci. Ale kdo jsou ti kupující? Ani zde nemohu soudit, třebas jsou mezi nimi také chudí lidé, pro něž je koupě televizoru za tři stovky jedinou možností, jak se k němu dostat. Ale spíše věřím, že takových nebude mnoho. Nejvíc bude těch lhostejných, kteří ani nepřemýšlejí o tom, kdo laciný prstýnek nosil a kdo hrál na otřískanou kytaru. Normálně by nad těmi ubohými cetkami ohrnovali nos, ale nekupte to, pani, za dvacku! A budou mezi nimi určitě i cyničtí dravci, pro něž je koupě zabaveného majetku jen formou civilizované loupeže. Nechci a nemohu toto vše posoudit, ale jedno vím určitě: já bych na dražbu exekuovaného majetku nešla a nekoupila bych tam ani knoflík. To není věc morálky nebo práva, to je věc sebeúcty.

  ——-

  Foto: Blesk

  ———————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 15 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • asa Says:

   Tak já se nyní dívám po nějaké chalupě. Nebudeme si nic nalhávat, ale většinou se koupí v max 60% hodnoty. U takové koupě to je velký finanční rozdíl. Třeba když jsem studoval, tak jsem si z exekucích pořídil na koleje TV, PC, mikrovlnku, mobil, satelit, varnou konvici, elektrický sporák. Vše nové a stálo to 8500Kč, což pokryl kontokorent. Normální hodnota byla 45000Kč. A řeknu zcela upřímně, že se necítím amorálně.

  • Blechova Hana Says:

   Nechci nic odsuzovat,ale skutecne Vam nevadi,ze pred Vami ty vecinkdo mel doma a muselse jich v tezke situaci vzdat? Jste na tom tak,ze koupi techto exekucne zabavenych veci v podstate podporujete tento zpusob vymahani dluhu? Z duse nenavidim tyhle manyry,predstavte si,ze by Vy jste jednou stal ve svem pokoji a musel se vzdat treba servisu po prababicce,prstynku z rodinneho prostredi,dedeneho po matkach,obrazu ,ktery rodinu doprovazel nekolik generaci…

   A jak by se vam libilo,kdybyste vedel, ze si ho za pakatel nekdo koupil na chalupu… vec,ktera pro vas mela nekolikrat prevysujici hodnotu,nez jako jste za ni dal vy!!!

   Ano,ja souhlasim s autorkou clanku,je to vec moralky,je to vec osobniho vnitrniho vnimani, ja bych s takouvou veci zit neumela,nechtela bych ji,nesla bych se nikdy neceho takoveho zucastnit. Je to stejny hyenismus,jaky pachali ti,kteri se stehovali do bytu zabavenych po exilu,stejny hyenismus,jaky predvedli komunisti na mnoha zamcich po valce, kde zamecek nasledne mel slouzit armade,ovsem cennosti si rozkradli ci rozprodali za babku soudruzi.

  • Blechova Hana Says:

   Pokud se jedna o primatorku Rapkovou,myslim, ze by vubec neskodila hloubkova kontrola hospodareni na jejim urade… A pripadne skody vznikle po dobu panovani pani primatorky bych ji nechala uhradit,pripadne bych provedla rovnez exekuci.
   A te exekucni drazby by se ovsem smeli ucastnit jen ti,u nichz exekuce provadel nekdo najmuty pani primatorkou.:-))
   Bleska.
   (coz by v podstate znamenalo,ze plazmovka by v drazbe doklesala treba na 30,-,stare pendlovky na 19,-, persky koberec na 24,-,etc. :-),ve vysledku bych pak pani primatorce pridelila holobyt,protoze je nutne splacet dluhy a neni nutne bydlet honosnem byte,odebrala a prodala bych jeji auto, pozemky,proste vse,co ma ve vlasnictvi a ma to nejakou hodnotu.
   Mozna by osobni zkusenosti pochopila,co sama pachala.

  • Fr.Řeka Says:

   Hana: tak… to by nikam nevedlo, řešit populismus populismem, popř. facku ještě větší fackou vede akorát k tomu, že pak dojde na pěsti, pak na kudly, pak na pistole, pak na tanky a pak na atomovky :-D

  • Blechova Hana Says:

   Jenze mirumilovnost a “Nejsme jako oni” vede zas k tomu,co tu mame dnes. Kdyby to tehdy nebyl samet, ale aspon smirgl, nebyl by tu dnesni ksindl. Sakra,ono se mi to i rymuje :-).
   Takze ja bych byla pro rozumnou stredni cestu, coz v praxi podle mne znamena,ze by skutecne mel byt proveren bordylek na jejim urade,ono toho nebude malo, a ta nase mila doktorka nevimceho a nevim jak by mohla zvesela odkracet na smetiste dejin s ostudou a dluhem.
   Co myslite, slo by to? Vzdyt ona te sve partaji dela jen ostudu!
   Bleska.

  • Ondřej Wolf Says:

   Já prostě lidové spravedlnosti nevěřím a když ji navíc zvolená politička Řápková “vyrábí” jako své PR, tak dvojnásob. I kdyby nebyly pochybnosti o jejím titulu.
   Sebeospravedlnění taky nic nevypovídá o spravedlnosti. Jen o tom, že člověk dokáže poskládat slova tak, aby sám sobě připadal mravný.
   Ondřej

  • Dana Says:

   Zase bych to tak tragicky neprobirala, odsuzovat lidi za to, ze chteji pripadne kupovat zabavene predmety, nu toto je preci svobodna spolecnost se svobodnym trhem. Pouzivat svoje-pani Tydlitatove hodnoty v clanku je sice jejim pravem, ale co kdyz tam nekdo kupoval proto, ze nema dost penez na nove predmety? Chudicky prstynek mozna dostane pod stromecek nejaka Maruska, ktera z neho bude stastna.
   V anglictine existuje pojem “tough love”, coz znamena, ze vychovavame deti, pozdeji i dospele tim, ze jsme na ne umyslne tvrdi.. Toto se ukazalo jako nejlepsi vychovna metoda a je jedno, kdo ji pouzije—populisticka politicka anebo milujici maminka…

  • Jirhant Says:

   Teď je pravý čas posoudit situaci, kdy každý občan včetně dnes narozených nemluvňat dluží přes 111 tisíc z titulu státního dluhu, který dosahuje už jeden bilion, a cca 200 miliard. Pro lepší představu nás, kteří jsme zvyklí uvažovat v kategoriích o několik řádů nižších, jedna miliarda je tisíc milionů, jeden bilion je tisíc miliard. Každou vteřinou nám tento astronomický dluh narůstá o 5 a půl tisíce korun na úrocích. Sleduji parlamentní tanečky kolem státního rozpočtu a úsporných balíčcích - jak krásný eufemismus, navíc je ještě číslujeme jedna, dvě, tři… Poslanci se předhánějí v plamenných projevech, častují se nelichotivými výrazy a obscénními gesty u vědomí, že je čas setby a blíží se čas sklizně, - volby. Televizní kamery v jednací síni dávají jejich projevům razanci, která se propírá v knajpách čtvrté cenové skupiny. Přitom nikdo veřejně neřekne, že deficitní rozpočet právě o ten schodek každoročně státní dluh zvyšuje, snižuje náš rating, to je ochotu věřitelů nám dále půjčovat a když, tak na vyšší úrok, zahrnující faktor rizika nesplacení. Co se stane, až věřitelům dojde trpělivost a přihlásí se se svými nároky…? Ten čas se blíží, nastane výprodej rodinného stříbra, pod cenu skoupí naše fabriky, pozemky, know how za babku a zlaté české ručičky budou produkovat zisk, který půjde do kapes zahraničních věřitelů. Nic nám nepomůže dluhopisový program, to je jenom vyrážení klínu klínem. Dostaneme se do kolotoče tisknutí nekrytých peněz, inflace a předzvěstí blížícího se bankrotu bude měnová reforma. Že je to apokalytická vize? Ani zdání. A naši volení zástupci si nasazují psí hlavy obviňujíce se, kdože za to může. Ve filmu V. Jasného Hoří má panenko, je krásná sentence: “Tombola je rozkradená a byli u toho všichni!”

  • Ondřej Wolf Says:

   Ovšem exekuční zákon, který umožnňuje vlastní praktikování popsaným způsobem (např. plazmová TV = 800Kč) je nemravný sám o sobě. Nezávisle na tom, jak “se to kde dělá”. Komerčně mediální masáž o skvělém životě na bázi půjček pod patronátem laskavých dealerů také.
   Neříkám, že dluhy se nemusí platit. Jistě musí. Pokud nezaplatí dlužník, padne to na hlavu někomu jinému. O tom není spor. Jenže tady trestáme někoho za to, co sami děláme ve větším všichni .Ex-23,1-13; Lv19,9-18; Lv-25,35-42; Dt 15,1-18; Dt 24, 6-22;L16,1-9; Mt18,23-35. Navíc pro mocichtivost a prospěch ostrých loktů.
   Nevím, také, jestli by Maruška měla radost z prstýnku, pokud by znala oklnosti jeho získání.
   Ondřej

  • Dana Says:

   Ano, ryba smrdi od hlavy a jestlize pani Tydlitatova zacina uvahu od smradu z ocasu, pak, v mem pohledu, je ponekud mimo. V normalni spolecnosti snad take musi byt bran zretel na to, ze plati stejne pozadavky pro lidi chude i bohate, ciliz povazuji za velmi zaujate se zabyvat jen chudymi lidmi v Chomutove. Emocialne naladene clanky o chudych. neplaticich ceskou verejnost jen popuzuji. I v Praze jiste existuji lidi, kteri praci ztratili, nemaji ani na topeni a jeste prijde executor, ktery jim sebere to posledni. A ze druhy vyuzije situace a kramy koupi, to je preci jeho vec. a jeho svobodna volba. Moralni aspekt je druhorady, v zasade subjektivne religionisticky…

  • Věra Tydlitátová Says:

   Já do toho ani nechtěla vstupovat, zabývám se už zase novými články, ale stejně by mě zajímalo, jak s tímto tématem souvisí religionistika. Asi jsem méně chápavá, ale i když jsem ten obor vystudovala, o Řápkové, o dluzích a o exekucích jsem se tam nedozvěděla ani slovo. A subjektivita prostě na blog patří, to už je holt takový žánr. Na blogu se většinou nepíše ekonomická analýza zadlužení státu, ale osobní pohled na věc, třebas právě to, že já bych si zabavené krámy nekupovala. Jestli je musí nebo chce kupovat někdo jiný, to je mi jedno, o tom článek není. Myslím, že tam výslovně píšu, že je to každého věc. Ale souhlasím s tím, že to není třeba dramatizovat, o život nejde, tohle je jen fejeton, není to Slovo boží.

  • Blechova Hana Says:

   To neni subjektivni, ja tu posledni vetu - ale nejen ji - nechapu vubec, a obor tento jsem nestudovala. Ale nejsem si jista, jestli je mozne s vaznou tvari tvrdit, “Moralni aspekt je druhorady, “…..

   A pak taky nechapu,proc ten pohled na Prazaka ma byt jiny a v cem, nez pohled na chomutovske obcany, oni jsou nejak horsi, druhoradi, Prazaci jsou nadlide? Nebo maji byt vzorem,tihle Prazaci s moralkou az`druhoradou?
   Bleka

  • Blechova Hana Says:

   No, asi mas pravdu, kaslu na to taky, tam, kde je moralka druhorada, tam asi nema cenu nic moc vrtat.
   Bleska.

  • Dana Says:

   Mile damy
   Zrejme vasi prioritou je si delat nepratele z lidi, kteri s vami v mnohem souhlasi::-)
   1. moralni aspekt byl minen tak, ze nema co delat s nakupem-nenakupem konfiskovaneho zbozi…Prvorady princip je demokraciie, svoboda jednotlivce v ramci zakona..
   2.Religiozita mne napadla pri vyhledavani odkazu od pana Ondreje na Stary zakon…
   Clanky tohoto typu, byt mozna dobre minene, generuji nove a nove Rapkove. Jedna uz se klonovala v Novem Bydzove…Jen tak dale ve vasi horlivosti potirat rasismus –nasledek ten, ze narod bude volit Delnickou stranu…:-(((

  • Blechova Hana Says:

   To, co se deje v Chomutove, to neni vzor,to neni vetsinova zalezitost, Rapkova je spis cernou skvrnou ODS.
   Bleska.
   A nevim o zadne jine lokalite, ktera by si - i po puvodnich nadsenych vykricich - byla troufla jit cestou jezibaby.
   Bleska.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy