• Cituji roztomilý komentář rozzlobené Brianovy matky Mandy v podání nepřekonatelného Terry Jonese z filmu Život Briana. Brianova matka plísní svého nesmělého syna ve chvíli, kdy ten chudák myslí na všechno možné, hlavně na politiku, ale na sex náhodou vůbec ne. Připomíná mi to některé naše puritánské aktivisty.

  chapman_as_brian
  Sotva se proslechlo, že vyjde jakási příručka k sexuální výchově na školách, zjevil se kdekdo, jako by šlo o otevření veřejného domu v Chrámu svatého Víta. Učebnic vycházejí stovky, ne-li tisíce a nikoho to nedojímá, neboť v nich jde o takové podružnosti jako je například znalost našich moderních dějin. Po několika dotazech adresovaných pohoršeným katolíkům zjišťuji, že tu příručku nikdo z jejích kritiků ani neviděl, dokonce by se jí ani zdálky nedotkl dobře izolovanou třímetrovou tyčí. Naopak dotázaní sami vyjádřili podivení doprovázené pochybnostmi, když jsem jim sdělila, že sexuální výchova na základních školách probíhá tak či onak již desítky let. Sama jsem jako dítě pár takových lekcí zažila, bylo to hrozně nudné, museli jsme poslouchat jakési anatomické a zdravotnické informace a pod lavicí jsme si zatím četli, protože jsme všichni o těchto věcech věděli mnohem více, než nám bylo monotónním hlasem rozvláčně sdělováno. Pokud jsme my holky myslely na chlapce, pak proto, že jsme byly zamilované a různá srdíčka namalovaná na penále byla v tom věku důležitější než kosočtverce a jiné symboly na záchodcích. Zajímala nás Láska (ano, to se psalo s velkým L), sex jen okrajově. Bylo to téma až příliš známé a vlastně nezajímavé. A to bylo prosím v hlubokých sedmdesátých letech normalizace a v době absence jakéhokoliv dostupného porna, kdy nejerotičtějším podnětem byla filmová dobrodružství krásné Angeliky.

  Podivné je, že se při nějaké zmínce o sexuální výchově vždy napruží lidé, kteří by o sexu neměli vůbec ani přemýšlet, neboť jsouce vázáni slibem čistoty mají se věnovat zcela jiným, ušlechtilejším věcem. Ale tak už to bývá, že celibátníci o sexu přemýšlejí skoro stále, jak se zdá. Normální člověk má na starosti tisíce jiných věcí, v poslední době například jak uživit sebe a rodinu. Děti chodí denně okolo trafik plných vyšpulených vnad a lechtivých titulků, dokonce i v časopisech pro mládež najdou všelijaké rady, při jejichž četbě má leckterý teenager za chvíli komplexy nikoliv z uhrů, ale ze svého přetrvávajícího panictví. V televizi se také všelicos okolo rozmnožování vidí, kamarádi vedou zasvěcené řeči, počítačová gramotnost nese své pestré plody. Jestliže pak chudák pedagog dostane do ruky nějakou tu příručku, která mu pomůže mluvit o těchto věcech s dětmi odborně a kultivovaně, je asi rád. Nechce-li učit podle příručky, může o tom mluvit po svém.

  O příručku mi ale nejde, já ji také nečetla a tu potřebu necítím nejsouc v pozici ani rodiče pubertálního potížisty (děti už mám trochu starší), ani pedagoga (přednáším trochu starším studentům). Spíše mi jde o to, jak se křesťané prezentují na veřejnosti. Nechci psát o pedofilních skandálech, to je smutné a ohavné, ale nemyslím, že by to byl problém pouze církve, dokonce mám podezření, že se církevní aféry tohoto druhu v médiích poněkud zveličují. Kdybychom si posvítili na různé internátní školy (zejména takové ty tradiční v anglosaském světě), na dětské domovy, na letní tábory, na sportovní kluby, na zájmové kroužky a podobné instituce, kdoví, co by vyplulo na hladinu. Ale posedlost sexem mne vždy překvapovala zvláště u lidí, kteří by měli pečovat více o duši. To slídění s kým kdo a kdy spává, zdali masturbuje, zdali se chlapci nelíbí jiný chlapec, jak je to s panenskou blánou Bohorodičky (dokonce byla-li neporušená i po porodu), to postávání (někdy i povykování) s transparenty u porodnic, ta starost o to jak, kdy, jak často a za jakým účelem se má či nemá souložit, zda užívat antikoncepci, a protože nikoliv, jak se bránit nechtěnému početí, které vlastně ale má být vždy chtěné…

  Když mi bylo asi deset let a při slově sex jsem se červenala, neboť to bylo v době, kdy jsme byli stydlivější, než jsou děti dnes, zajímala jsem se o víru a jednou jsem se v kostele zeptala jednoho kněze, jestli by mi půjčil Bibli a poradil mi, co mám nejdřív číst a jak tomu mám rozumět. Zamluvil to a zeptal se, jestli mi v těch kalhotách není chladno (tehdy se nosily látky z umělých vláken a byly v módě pestré barvy, měla jsem na sobě dlouhé oranžové kalhoty). Řekla jsem, že ne, a koukala jsem trochu udiveně na tu změnu tématu. Pan farář sladkým hlasem vyjádřil starostlivé obavy o zdraví mých vaječníků a udělal mi odbornou přednášku o ženském pohlavním ústrojí a o zdravotních rizicích spojených s prochlazením oněch orgánů. To bylo mé první seznámení s teologií. Podruhé už jsem za žádným knězem raději nešla.

  ———————————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 15 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Michal Says:

   Dovolím si jen malou připomínku. Sexuální výchova ano. Do sexuální výchovy nejde zahrnout dotaz na třináctileté dítě “už jsi onanoval”, pronesený před celou třídou. Příručka byla na netu, každý si to mohl ověřit. Jak by se Vám líbilo, pokud by se vás někdo ve společnosti dotázal jak často masturbujete a jaký typ vibrátoru máte nejradši?

  • Moe Says:

   Pritel rodiny mi vysvetlil ze prirucka pro ucitele je v podstate podobna tomu co se uci na Severoamerickych skolach jiz desitky let. Mimo jine, fraze “onan” se vyskytuje v prirucce 2x na strane 25 ale nema to s vyse uvedenou otazkou “už jsi onanoval”nic spolecneho. Samotna otazka podle nej neni v prirucce k nalezeni.

  • Tomas Marny Says:

   mozna me pamet sali, ale neco mi rika ze uz davno jako ditko vychazejici ze zakladky si pamatuji, ze vsichni hosi ve tridach byli nabadani skolnim rozhlasem a hlasem skolniho doktora, ze posledni vyzkum napovida, ze po onanovani se oslepne. Nevim ze kterych smernic tento doktor cetl nebo s kym spolupracoval ovsem predpokladam, ze tomu soudruh doktor veril. (pozor v tomto pripade soudruh neni nadavka pouze oznaceni) Nemam tuseni proc je najednou takovy poplach, ze deti by meli vedet ze nebyly prineseni capem ani vranou. Ma nekdo mimo katoliku dojem, ze je sex skodlivy? Nebo ze znalosti co se muze pri kopulaci stat nejsou dulezite pro dospivajici mladez? Neni snad lepsi o tom hovorit, nez resit jak plod potratit?

  • Věra Tydlitátová Says:

   To je zvláštní s tím oslepnutím, já bych typovala spíš tenisový loket. Dokonce je o tom jeden vtip.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Chlapa bolí loket a chce jít za doktorem. Kamarád mu řekne
   ,,Neblbni, Amíci už na to mají počítač, zrovna ho testují u nás v
   lékárně.
   Je to levnější než doktor a jenom je zapotřebí donést vzorek moči.” Chlap si
   řekne,ze nemá co ztratit, donese do lékárny vzorek moči, hodí ho do
   počítače, hodí tam desetikačku. Ozve se bzukot, hrkot a cinknutí, vyjede kousek
   papíru a na něm je napsaný:
   - Máte tenisový loket.
   - Namáčejte si ho v horké vodě.
   - Kloub nenamáhejte.
   - Zlepší se to do dvou týdnů.
   Chlápek je spokojenej, ale hned si říká, jestli by se ten
   počítač nedal oblbnout. Rozhodne se, že to zkusí. Doma nalije do
   zavařovačky vodu z vodovodu, přidá kus slin od psa, moč od dcery a od manželky, a
   ještě si do toho vyhoní péro. Všechno smíchá, donese do lékárny,
   vzorek hodí do počítače, odkud se ozve bzukot, hrkot a cinknuti, vyjede
   kousek papiru a na něm je napsaný:
   - Voda ve vaší domácnosti je příliš tvrdá, přidávejte do ní sodu.
   - Váš pes má blechy, umyjte ho v protibleším šamponu.
   - Vaše dcera užívá kokain, dejte ji na terapii.
   - Vaše manželka je těhotná. Jsou to dvojčata, obě holky.
   Nejsou Vaše.
   Pořiďte si právníka.
   - A jestli nepřestanete onanovat, tak se Vám ten tenisovej
   loket nikdy nezahojí…!

  • Tomas Marny Says:

   Clovek nikdy nevi kdy potrebuje dobrej vtip, prave se hodil
   dik

  • Fr. Řeka Says:

   :-D :-D ten vtip je drsnej :-D

  • Y. Lahav Says:

   Web Národního sjednocení zveřejnil ostrý antisemitský útok v článku pod názvem Výlety pana Broučka. http://www.nsj.cz.
   Kdy už konečně tomu všivákovi někdo zavře tlamu a nakope řiť?

  • Věra Tydlitátová Says:

   2Y.Lahav:
   Tím se netrapte, to je obvyklý výplod paranoika Malého. On takhle píše stále, ale nikdo ho už vážně nebere, ani jeho soukmenovci z Dělnické strany, kterou zradil jako Jidáš, ani národovci z Altermédií, kde propagoval islámskou nadvládu nad Evropou. Je to duševně těžce nemocný člověk, nestojí za pozornost, spíše za politování. Viděl jste ho někdy? Pochopil byste.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Taky se sem pokoušel něco nacintat pan Bandaska. Vykopla jsem ho do propadliště spamu, kam patří. Kéž by i v reálu spadl do spamu. Boží mlýny melou pomalu, ale on tam spadne také.

  • Jirka Says:

   Paní Tydlitátová, o příručce a celkově o správném přístupu k lidské sexualitě se s Vámi nechci přít, o tom je na jiných místech napsáno dost.
   Z Vašeho článku vyplývá, že Vám hlavně vadí, že “bigotní puritáni” zas chtějí někomu do něčeho kecat a zas něco zakazovat. To jste ale nepochopila, o co odpůrcům současného návrhu sexuální výchovy jde. Jde jim o to, aby rodiče mohli svoje děti vychovávat podle své hodnotové orientace. Jste jistě svobodomyslná dáma, takže snad nemáte nic proti tomu, aby si rodiče sami rozhodli, zda chtějí vést SVÉ děti k tomu, že např. onanie či homosexuální styk je špatný a abyste naopak Vy a jiní rodiče zase svobodně svým dětem tvrdili, že je to fajn věc. Kdyby se úředníčci z MŠMT a různí zauzlovaní “odborníci” nepokusili narušit autonomii rodin, “puritáni” by se neozývali … Jde prostě jen o svobodu, kdyby se někdo dětem bez souhlasu jejich rodičů pokoušel vnucovat katolickou morálku, taktéž bych to považoval za špatné …

  • Věra Tydlitátová Says:

   Pane Jirko,
   Děkuji za váš příspěvek, ale ani o tom můj článek není.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy