• Mnohdy více než obsah vypovídá o myšlenkové sterilitě pisatele jazyk, který užívá. Je vcelku známým faktem, že stoupenci bývalého hutného bolševismu užívali stejné fráze, stereotypy a idiomy jako dnešní hradní propagandisté. Ne že by si to snad přáli, ale pravidla propagandy jsou neúprosná.

  soviet-poster-3

  Podíváme-li se na staré propagandistické články a zdravice ideologů Komunistické strany SSSR, Severní Koreje, nebo NSDAP, nalezneme opět úplně stejný toporný a frázovitý jazyk plný tragikomického patosu a hloupých klišé. Nabubřelý, arogantní a militantní styl zakrývá povrchnost a lež obsahu.

  Původně jsem chtěla napsat důkladný rozbor jednoho takového současného propagandistického textíku a srovnat jej s nějakým klasickým dílkem z 50. let. Ale po prvních slovech mě na to přešla chuť. Ono je to takové vcelku zbytečné hrabání se v páchnoucím hnoji, který je navíc velkou urážkou milovaného českého jazyka. A ještě k tomu bych to dělala zadarmo a ve volném čase. A jazyk se umí bránit sám právě tou okázalou dunící prázdnotou, kterou odhaluje každou hloupost a lež.

  A tak nyní ponechávám laskavému čtenáři onen analyzovaný textík jen k zamyšlení či pobavení, protože analýzu si ponechám pro soukromé účely a legraci přátel, a prosím čtenáře, aby si úsudek utvořil sám. Koneckonců co taky ještě říkat, že?

  Tak pozor, toto je studijní materiál celý a neupravený:
  ————
  Ivana Haslingerová: Levicovým intelektuálům se podařilo vyrobit bumerang na sebe samé

  Po vítězství komunistů v krajských volbách se politologové, komentátoři i politici zamýšlejí, proč se tak stalo. Dospívají vesměs k povrchnímu závěru, že je to díky lenosti a nezájmu pravicových voličů, kteří nešli k volbám.

  Nikde není ale slyšet skutečný důvod, kterým je obrovské zklamání a deziluze těchto občanů a především chybí rozbor toho, kde se tato deziuluze a zklamání vzalo, co je jeho opravdovou příčinou. I když jsem jen fyzik a nikoliv politolog, dovoluji si napsat, že důvodem této deziuluze je nepřetržité štvaní levicových intelektuálů v čele s Putnami, Macháčky, Vieweghy, Stránskými, Hnízdily, Chytilovými, Svěráky a dalšími, kteří tak dlouho a místy přímo nechutně a uboze štvali v jimi ovládaných médiích občany proti někdejší vlajkové lodi pravice, straně ODS. Ta totiž stála v cestě jejich nesplnitelnému snu jejich duchovní modly Václava Havla o třetí cestě k socialismu s lidskou tváří. Tak se jim podařilo ODS odstranit do propadliště dějin. Stranu načas odstranili, ale sen jejich duchovního vůdce se nenaplnil. Místo socialismu s lidskou tváří byl nastolen opět jistý druh totalitárního socialismu. On totiž socialistický systém je nenapravitelný a žádnou lidskou tvář nemá a nikdy mít nebude. Pohřbili tak proto nejen jimi tak nenáviděný kapitalismus, ale ironií osudu i svůj vlastní naivní sen o cestě k socialismu s lidskou tváří, čímž vydláždili komunistům cestu k moci.

  Tak dlouho totiž tito fanatičtí snílkové přesvědčovali občany za skryté podpory socialistů a tichého smíchu komunistů o svém neuskutečnitelném snu – životě v socialismu s lidskou tváří, v němž nebudou zlé strany, ale pouze čestné NGO organizace, tak dlouho štvali proti všem a všemu, co po listopadu nastalo - kapitalismu, tržní ekonomice a především svobodě člověka, až se jim konečně podařilo opět vrátit kormidlo dějin před Listopad do socialismu totalitárního.

  Ve své patologické nenávisti vůči strůjci tohoto všeho, strůjci kapitalistické ekonomické reformy Václavu Klausovi, rozeštvali pravicovou část národa řečmi, že situace pro život v kapitalismu, v němž díky Klausově ekonomické reformě od roku 1991 žijeme, je neudržitelná. Musím objektivně přiznat, že k tomuto jejich štvaní o tom, že jsou všichni politici jen zkorumpovaná banda zločinců, která hledí místo na blaho země jen na své zisky a ničemu nerozumí, přispěla jak klientelistická vláda Topolánka, tak i savonarolská vláda Nečasova. Že i díky jim lidé dospěli k přesvědčení, že je marné cokoliv dělat, protože i po výhře tzv. pravice (Topolánek vyhrál volby 6krát a Nečas získal dokonce 118člennou většinu v parlamentu, o níž se nikomu do té doby nesnilo), stejně fakticky vládly strany v podstatě levicové, jako zelení, KDU-ČSL, TOP09, VV, LIDEM či podobné straničky, takže vlastně voliči ODS ztratili smysl k volbám chodit.

  Havlovským levicovým intelektuálům se tak za za pomoci neschopných poklausovských pohrobků ODS podařilo uvést do čela představitele zločinného a zavrženíhodného režimu, kteří jen z povzdálí s úsměvem sledovali činnost těchto levicových zaslepenců a pravicových ekonomicky naprosto nevzdělaných klientelistů a moralistů. Díky nim nakonec uvedou komunisté zase naší zemi do pořádku podle svého gusta. Do pořádku, který se bude zajídat nejen pravicově cítícím občanům, ale nakonec i jim samotným. Kdyby to nebyla taková tragédie pro nás všechny, tak by se tomu člověk musel zasmát, jak se jim jejich úsilí vrátilo jako děsivý, hrůzný a strašlivý bumerang. Jak pohřbili své vlastní dílo, Listopadovou revoluci.

  Původní ZDROJ
  ————
  Komentář jednoho čtenáře:

  Ježišmarjá honem! Žulovou desku, kladivo, majzlík a tesat! Mramorová deska by sice byla důstojnější, ale co naplat, žula je trvanlivější.

  Ale již zcela seriozně. Málokde najdeme všechny klausoidní stereotypy tak hezky uspořádané na tak malém formátu. A ještě k tomu tvůrčím způsobem rozpracované na podmínky dneška.
  Trochu to připomíná slavné pokračování Majora Zemana “Bič boží”, kde nám tvůrci do necelé hodiny vměstnali všechny zásadní nešvary, které kazí budování rozvinutého socialismu. Paní H. to stihla na půdorusu 529 slov, 2977 znaků (mezery nepočítaje).
  ———————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • One Response

  WP_Modern_Notepad

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy