• “Řekni pravdu a nedělej při tom výjimky.”
  Anonymous

  anonymous1

  Vy, kteří se nás snažíte odhalit, vezměte na vědomí:
  Jsme učitelé a lékaři
  Jsme právníci a soudci
  Jsme vojáci a hasiči
  Jsme dělníci v průmyslu, popeláři a úklidové čety
  Jsme inženýři a IT specialisti
  Jsme zoufalí a opuštění, ti, které na ulici obcházíte
  Jsme milionáři, kteří mají svědomí
  Jsme policisté, kteří se odváží vzepřít ilegálním rozkazům
  Jsme vlastenci, kteří odmítají slepě poslouchat a dívat se jinam
  My jsme šediví staří lidé a nová krev mladých
  My jsme vaše matky, dcery, synové a otcové.

  Všem lidem na všech úrovních státní moci, vládních agentur, armády a médií:

  Žijete pod diktátem policejního státu, ovládaného korporacemi a obchodníky. Vaše vlády už padly - byly svrženy zevnitř. Rozsah korupce již není možné řešit jakýmikoliv volbami, které nám nabízíte.

  Vlády, které nehodlají sloužit potřebám lidí, nemají právo na existenci. Je vaší povinností vytvořit opozici vůči nezákonné oligarchii, která uchopila moc a zneužívá ji ve prospěch vlastních zisků a zájmů. Je na vás projevit nesouhlas, klidně a veřejně, slovy i činy. Je to vaše vlastenecká povinnost postavit se proti tyranským a despotickým systémům, které pomáhala vytvořit chamtivost a apatie.

  (Anonymous)
  —————————————
  Quis custodiet ipsos custodes?

  Moje pochyby zůstávají.
  Jakkoliv mohou být důvody znepokojení Anonymous a z něho vyplývajících akcí legitimní a jakkoliv se mi výše uvedená proklamace velmi líbí, mám nekteré zásadní námitky, které jsem již vypsala ZDE. A moje pochyby spíše vzrůstají. Anonymní, globální, kolektivní a anarchistické nastavení hackerského hnutí umožňuje absolutní nezodpovědnost, demagogii, nevypočítatelnost a v posledku diktátorské či přímo zločinné metody. Elita nikoliv vzešlá z voleb, ale vyzdvižená na základě schopnosti pohrdat zákony a vlámat se do jakéhokoliv programu, je odhodlána diktovat politické, sociální a kulturní požadavky. Anonymita je neslučitelná s diskusí a bez diskuse není svobody. Nehledě na zjevné ohrožení bezpečí jednotlivce, skupiny i třebas celého národa a státu.
  Kdo zaručí, že se pod skupinu anonymních hackerů neschová jakýkoliv terorista, banokovní lupič, nebo hromadný vrah?
  Quis custodiet ipsos custodes?
  ———————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 10 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   To zní velmi přijatelně.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   I. HAMŠÍK (REFLEX):

   Ve světě vypukla dlouho očekávaná kybernetická válka. Není to ovšem střet světů, civilizací nebo velmocí. Bojuje se o to, abychom si mohli stahovat filmy, muziku nebo knihy zadarmo.

   … Na jedné straně stojí síly zla, už od pohledu odporné instituce, jako jsou FBI, americká vláda nebo filmová studia, před kterými by si měl moderní člověk odplivnout.

   Na straně dobra najdeme sympatické mladé lidi, kteří jdou pokrokově s dobou, žijí na internetu a odvážně bojují proti silnějším. Na praporech této revoluce jsou zdůrazněny nezpochybnitelné hodnoty jako “Svoboda slova” nebo “Boj proti cenzuře”.

   Nevěřím tomu, že jsem sám, kdo si myslí, že je na tom všem něco divného. Už dlouho mě fascinuje, kolik inteligentních a slušných lidí samo sobě namluví, že zlodějna není zlodějna, když se přejmenuje například na “svobodný internet”.

   Pojďme se podívat, jakými argumenty se zloději obhajují:

   1. Velká filmová a nahrávací studia si to zavinila sama. Ano, to je pravda. Hudba, filmy a knihy jsou nepřiměřeně drahé. Ale to přece neznamená, že to legalizuje krádež. Když je teď nepochopitelně drahý benzín, budeme si ho do nádrží stahovat ilegálně?

   2. Dělají to přece všichni. Asi nejhloupější argument. Stejný používají děti na základní škole.

   3. Nebudu platit za špatný film. Další bláznivý argument říká, že platit se má jenom za kvalitu. Obyčejné potraviny by tedy měly být zadarmo?

   4. Umění se nedělá pro peníze. S tím přišel na svém blogu spisovatel Paulo Coelho. “Peníze nejsou motivem. Psaní je pro mě potěšením a smyslem života. Čím víc lidí si pirátsky přečte knihu, tím lépe.” Je to stejně pitomé jako jeho knihy. Opravdu chceme svět, kde všechno bude zadarmo a všichni se budou mít báječně? Už zase?

   5. Ten film nikomu nechybí. Opravdu byste nevěřili, kolik jindy svéprávných lidí mně tvrdí, že když někomu ukradnete auto, tak mu chybí, kdežto film stažený z internetu nikomu nechybí. Tak proč si ho nevzít.

   Boj za “svobodu internetu” je ve skutečnosti útokem na soukromé a duševní vlastnictví. Kdyby tato šílenost nedejbože uspěla, jsem zvědavý, kdo bude točit ty hezké filmy a vydávat dobré knihy jenom tak z lásky jako Paolo Coelho.

  • Věra Tydlitátová Says:

   O. ŠTINDL:

   (…) Co mě ale dokáže rozpálit, jsou některé z argumentů, jež stoupenci ilegálního stahování celkem pravidelně vytahují.

   … V jednom se stavějí jaksi na stranu autorů - vykořisťovaných chudáků. Upozorňují na to, že vydavatelství či producenti toho z ceny desek slupnou příliš moc a oni prý ty parazity platit nechtějí. Z hlediska autora je ovšem tahle úvaha v jistém bodě dost vadná - někdo žehrá na to, že současný obchodní model je k autorovi nespravedlivý, a zároveň podporuje praxi, která tvůrcům zaručuje, že za svoje dílo nedostanou ani halíř.

   Ještě víc si “užívám”, když přijdou na přetřes ohledy na “čistotu” umění. Několikrát jsem se dočetl, že se umění nemá dělat pro peníze. Skutečnou tvorbu peníze dokonce kazí, měla by být z moci mamonu vysvobozena. Autorům se doporučuje najít si nějaké zaměstnání a tvořit hezky po šichtě, čistě a já nevím ještě jak (vztahuje se tenhle princip i pro ostatní profese, které by se neměly dělat čistě pro peníze? Měli by zadarmo pracovat, dejme tomu, ošetřovatelé?).

   (…) Nic nepotěší víc člověka, který se po večerech s něčím moří, až mu hlava praská, než když mu nějaký brouk Pytlík na internetu vysvětlí, že přisvojením si jeho díla zadarmo ho vlastně vychovává a činí všeobecně lepším. Umění v jejich představách vyžaduje oběť - ovšem dost asymetrickou. Hezky se obětuj, tvůrce. Ale neočekávej, že já budu obětovat třeba jenom korunu.

  • Ondřej Wolf Says:

   P.S. Nepíši to jako skrytou sebeobhajobu. Nelegální kopie si nestahuji a ani jinak nepoužívám. I tehdy, když to znamená, že něco mít nebudu.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Jasně, já tomu rozumím, OSA je nečistá organizace s nemravnými zisky atd. A zakazovat pouštění hudby, dokonce i své vlastní, pokud komusi nezaplatíme, to už je nejvyšší sprostota. Ale právě kdyby se k těm protiakcím někdo konkrétní přihlásil a usiloval o změnu zákona, bylo by to nejen správnější, ale i účinnější. Obávám se, že právě tím, že Anonymous nemají (aspoň údajně) žádné jednotné vedení, že to je trs rozptýlených jedinců a iniciativ, kdokoliv se pod ně může schovat. U nás byli v podezření, že shodili server Romea, pak to někdo od nich dementoval, ale jak oni vůbec vědí, co kde který hacker jejich jménem dělá, nebo udělá?

  • Ondřej Wolf Says:

   O té Romee to vím - i o tom dementi. Právě to dementi a jeho tón mi říká, abych o nich smýšlel pozitivně. To, co říkáš o anonymitě a její zneužitelnosti, je pravda. Teprve budoucnost ukáže, jak si takové věci dokážou ohlídat.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Také se k tomu stavím kriticky. Chápu hněv lidí, ale interetový terorismus považuju pořád za terorismus a ten neomlouvám.

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy