• volby

   

  .

  Moje dcera nedávno oslavila osmnáctiny, a tak jí bylo vykročit poprvé k urně a zažít své první volby.

  Volební lístky si prohlížela pečlivě a různě je komentovala a než jsme vykročily k volební místnosti, začaly jsme řešit, co na sebe. Já se tak trochu vystrojila, protože sice o nic moc nejde, ale v teplácích k volbám nechodím. Dcera řešila džíny. Připomenula jsem jí, že my ženy jsme si volební právo musely tvrdě vybojovat a měly bychom si ho vážit. Navrhla tedy, že půjde ve svém divadelním úboru á la “sufražetka z druhé poloviny devatenáctého století jde na demonstraci”. Poradila jsem jí, že ty džíny budou asi lepší.

   

  “Když byly po pádu bolševika první svobodné volby,” vzpomínala jsem jako stará pamětnice, “všichni se slavnostně oblékli, některé ženské šly i ke kadeřníkovi. Udělaly si make up, vyčistily si střevíčky, pánové si vzali kravaty a saka.”  (Taky ne všichni, byla jsem ve volební komisi, měla jsem přehled. Někteří komunisté přišli demonstrativně v teplákách spuštěných tak proklatě nízko, že jim byla vidět rýha mezi půlkama, a jejich tlusté paničky ve strakatých domácích nylonových zástěrách s natáčkama na hlavě.)

   

  Dcera začala hrabat ve skříni a vytáhla kašmírový šál. Pomyslela jsem si, že si vzala moji historickou lekci k srdci. “Tak vidíš, to je hezké,” pochválila jsem ji, “sice to nejsou první svobodné volby…” Dcera mne usadila: “No jo, ale co když to jsou poslední svobodné volby?”

  ———————————

  ———————————

  ———————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 14:55

 • 11 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   Tak tuhle otázku jsem si položil taky.
   Ondřej

  • Blechova Hana Says:

   No, doufejme, ze to nebyly posledni svobodne volby, ale take doufejme, ze ani v zadnych dalsich volbach se do zadneho naseho voleneho organu (parlament, senat) nedostanou nackove.

   Za sebe - mrzi mne, ze se nedostala Jana Hybaskova, jsem vcelku spokojena, ze ODS je procentualne vysoko nad CSSD, jsem rada ze komuniste snad jdou od minula dolu - snad o dva mandaty.

  • Ondřej Wolf Says:

   Mohlo být o hodně hůř. Mohlo. Při pohledu do Maďarska, Holandska a pod. nelze nevidět. Důvod k pýše to u nás také ale není. Raději bych mluvil o nezaslouženém daru. Ne, katastrofa to není. Důvod k oslavám taky ne. Spíš příležitost k další práci, modlitbě za národ i svět, psaní i slyšení, myšlení……a naději, že i ty příští volby budou svobodné.
   Ondřej

  • Blechová Hana Says:

   Pokusim se trošku se přimluvit za stažení Řápkové z kandidátky ODS, to by jim udělalo stejnou službu, jakou udělal Čunek KDU ČSL. A taky toho Voláka by si měli trošku ohlídat, to jsou děsné úlety.
   Mimochodem - ta moje naci-perlička spolužák P.A. bude tento týden ve středu k mání u rodičů, tak bude spanilá jízda bleší. :-)

  • Jirhant Says:

   Pokud se do našeho příštího parlamentu dostanou náckové nebo komouši, v konečném důsledku to vyjde nastejno.S oběma ideologiemi máme své neblahé zkušenosti. A Bobošíková je pro komunisty více než přijatelná, kdyby pánbů dopustil a motyka spustila, měli by komunisté v EU parlamentu o sympatizanta více. Že to nevyšlo, nevadí. Má ještě jedno želízko v ohni při volbě generálního ředitele ČT. neonaci(onali)sté mají mají v logu: Ideologická převaha je důležitější než parlamentní většina. Kdo ovládá sedmou velmoc, ovládá masy. Marx pravil, že myšlenka, která ovládne masy se stává materiální silou! Zanechte vší naděje…

  • Blechová Hana Says:

   Jirhante, nezanechám ani vší naději ani naději vším, neb jsem bleška. Náckové se tam nesmí dostat přes svou partaj - ono bude stačit, když se tam propasíruje s ODSkou ta krasavice Řápková, slaďura jedna usměvavá do jedovata!

   Komouši - no, s těmi je to horší, když je zakážeš, tak jejich voliče automaticky přičti k oranžádám a je to ještě horší, takže to je prostě neřešitelné, snad jedině čas tohle vyřeší - je to hrozně zlé, že to tak říkám, ale je to tak, prostě tahle bolševická generace musí vymřít.

   A pokud jde o Bobinku, ta se někde usídlí a bude škodit všude stejně, takže taky nechat, až ji to přestane bavit, samozřejmě dofejme, že nebude jako Švorcová bujet aktivitou ještě v sedmdesáti!

  • Jirhant Says:

   No, pokud by se omezila jen na recitování říkanek na Prvního máje, to by se dalo tolerovat. Horší bude, až bude slušným zaměstnancům TV rozdávat padáky, jak už jednou jsme uhlídali.

  • Blechová Hana Says:

   A nešlo by to nechat to králíkům, tedy nechat Bobinu Bobovi a Bobkovi? :-)
   V kloboukách má zálibu taky, možná by to bylo optimální řešení….

  • Ondřej Wolf Says:

   Bobina bude hlásat cokoliv, pokud z toho bude mít prospěch.
   U Boba a Bobka by se tudíž nemohla chytit. Ti totiž, ať již se angažovali v čemkoliv (a že toho málo nebylo), za to v podstatě nic nepožadovali. Bobinu by to asi neuspokojilo.
   Ondřej

  • Blechova Hana Says:

   Mate pravdu, Ondreji. A navic, proc ty hodne chlupace trestat Bobinou, mam je rada. :-)

  • Kateřina Rozbrojová Says:

   Mám svou teorii k nízké volební účasti: mladí lidé prostě NEVÍ, proč a koho by měli volit či nevolit, starší kromě disciplinovaných voličů komunistů a lidovců rezignují, protože NEVĚŘÍ, že to má nějaký, natož důležitý smysl. V tomto smyslu u nás citelně chybí politické vzdělávání (byť to zní příšerně).

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy