• Internet je vynález srovnatelný s vynálezem knihtisku (přesněji vynálezem sazby) v 15. století. Zatímco nově objeveným knihtiskem se šířily knihy a ideje, internetem se šíří informace. Je to posun převážně kvalitativní. Možná se texty šíří ve větším množství než klasickým tiskem, ale hlavně se mění jejich struktura i kvalita. Hrozí zánik knihy. Že je třeba šířit také knihy a ideje, je základem Projektu Gutenberg.
  project_gutenberg_logo

  Je to portál, kde si můžete zdarma stáhnout 33 tisíc kvalitních elektronických knih, publikace, u nichž vypršela autorská práva (platí to jen v USA).

  Projekt Gutenberg založil v roce 1971 student Univerzity v Illinois Michael Hart. Získal přístup k výkonnému počítači a svůj projekt prý založil z vděčnosti za to, jaké možnosti dostal. Jeho univerzitní počítač byl shodou okolností jedním z 15 uzlů počítačové sítě, která se později stala internetem. Hart věřil, že počítače budou jednoho dne dostupnými široké veřejnosti a rozhodl se svobodně zpřístupnit literární díla v elektronické podobě. Náhodou měl v batohu Deklaraci nezávislosti Spojených států a ta se stala prvním e-textem Projektu Gutenberg. Heslem projektu je: „strhnout mříže neznalosti a nevzdělanosti.“

  Více o Projektu Gutenberg ZDE

  Vstup do databáze:

  PROJECT GUTENBERG

  ————————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 2 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Persi Says:

   Jj. Vynikající záležitost. A pro majitele elektronických čteček naprostá nutnost. Další podobný projekt je http://www.archive.org, ale ten bohužel nemá moc kvalitní redakci a občas se tam dostanou dosti pochybné věci.

  • Persi Says:

   A mimochodem - pravidla pro vypršení autorských práv jsou v EU a USA podobná (nebo podobně hloupá, chcete-li). Každopádně, stahování a šíření knih z Gutenbergu by mělo být i u nás legální.

 

Září 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archivy