• Dokument

  Unie státních zástupců respektuje ústavní právo prezidenta republiky vyhlásit amnestii, za kterou nese, spolu s předsedou vlády, plnou osobní odpovědnost. Považuje však za nutné upozornit na následující.

  Součástí amnestie vyhlášené prezidentem republiky dne 1. 1. 2013 je nařízení, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. 1. 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující 10 let.

  V souvislosti s tímto nařízením se při jeho prezentaci opakovaně objevila tvrzení, že reaguje na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), z níž má vyplývat povinnost zastavit trestní stíhání obviněného, pokud toto trvá po určitou delší dobu. Rozhodnutí prezidenta republiky zastavit trestní stíhání trvající déle než 8 let tak mělo de facto předejít úspěchu těchto obviněných u ESLP, pokud by se na něj obrátili se stížností na délku svého trestního stíhání.

  Tyto názory jsou mylné. Podle judikatury ESLP může v odůvodněných případech porušení práva na projednání věci v přiměřené lhůtě vést ke zmírnění trestu, finančnímu odškodnění či v extrémním případě až k upuštění od uložení trestní sankce. Vždy je však třeba zkoumat konkrétní okolnosti případu, jeho složitost, rozsah, jakož i případné obstrukční jednání obviněného, popř. obžalovaného. Tyto okolnosti však v rámci paušální amnestie nemohou být jakkoliv zohledněny. Amnestijní rozhodnutí prezidenta republiky zastavit trestní stíhání navíc v těchto věcech zmařilo možnost poškozených dosáhnout náhrady škody v trestním řízení, ačkoliv nepřiměřená délka řízení nemůže být podle ESLP důvodem k upuštění od povinnosti nahradit škodu způsobenou trestným činem.

  Jakkoliv je rozhodnutí o zastavení trestního stíhání omezeno na trestné činy s horní sazbou do 10 let, je nutno si uvědomit, že do této kategorie spadají i ty nejzávažnější hospodářské a majetkové zločiny, u kterých byla způsobena škoda v řádech desítek milionů, resp. miliard korun. Vyšetření a soudní projednání takových trestných činů je vzhledem k jejich obsáhlosti podstatně časově náročnější než v případě řady přísněji trestných zločinů, typicky např. vražd.

  V Praze dne 4. 1. 2013

  Výkonný výbor Unie státních zástupců
  ———–
  ZDROJ
  —————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 0:14

 • One Response

  WP_Modern_Notepad
  • Daniel Š. Says:

   Michal Horáček:
   Investovali jste své životní úspory - případně si vzali úvěr, který musíte splácet i s vysokými úroky - do nákupu domku, k jehož stavbě ovšem nikdy nedošlo?
   Nebyli jste sami, takových rodin bylo tisíc a dohromady jste odevzdali miliardu.

   Teď se dozvídáte, že ti, které jste žalovali, nikdy potrestáni nebudou.
   A nejen to - “Zastavením trestního stíhání těsně před vynesením pravomocného rozsudku se” - podle vaší advokátky - “ruší i nepravomocná rozhodnutí o tom, že manažeři musí zaplatit poškozeným způsobenou škodu.”

   Zaplaťte a zapomeňte. Spolu s manažery H-Systému, ale i s manažery Union Banky (škoda 17 miliard), “soudcem” Berkou a dalšími amnestovanými vesele oslavte dvacetiletí České republiky, na niž buďte příslušně hrdí. A až to oslavíte, jděte zas makat - chcete přece někde bydlet, ne?

 

Říjen 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archivy