• imagesjbs

  Ne, dnes nebudu psát o tom, že je mezi námi pár cvoků, kteří obdivují Ádu Malíře pokojů. Vzhledem k podivnému samolepkovému kérko-podbřiškovému procesu o nich právě píší jiní.

  Ale už delší dobu mne zajímá, proč jsou obdivováni různí diktátoři, vyšinutí narcisové, nebezpeční cholerici, paranoici a vojevůdci, nikoliv ti, kteří organizovali úspěšnou obranu své vlasti či města, ty ctím také, ale vojevůdci vedoucí své armády do dobyvačných válek nebo proti vlastnímu národu. Napoleon je stále populárním hrdinou bez ohledu na to, kolika lidem způsobil hroznou smrt nebo invaliditu, kolik rodin zničil, kolik národů zotročil.

  Ale i v dnešní době máme své kostlivce, milované a obdivované Smrťáky. Stalina si v Rusku nemalá část občanů pochvaluje. Vždyť to byl veliký generalissimus, který ze zaostalého státu vybudoval světovou velmoc. To, že porazil Hitlera bych mu já osobně nevyčítala, i když bych to spíše přičítala urputnosti obránců Stalingradu a miliónům obyčejných bezejmenných lidí, kteří prokázali obrovskou statečnost. Podle vojenských expertů byl Stalin velitel spíše podprůměrný. Co však lze přehlížet ve válečném konfliktu, po němž je jak známo generálem každý, to už nelze tolerovat ve způsobu, jak nakládá tyran s civilisty, navíc s vlastními lidmi.

  Uvádí se, že během Stalinovy vlády bylo zabito nebo se „ztratilo“ okolo dvou miliónů lidí.

  V Rusku našli masový hrob Stalinových obětí

  čtu v tisku. Je to jen kapka v moři hrobů rozsetých po celé Sibiři. Další oběti sice přežily, ale za cenu zničené budoucnosti. Další milióny rozbitých rodin, osiřelých dětí, zmařených talentů, nevyléčitelných ran na duši… A přesto někteří lidé nejen v Rusku, ale i u nás Džugašviliho obdivují.

  Až lidé budou obdivovat lékaře, který zachránil tisíce životů, až budou obdivovat vědce, který objevil důležitý lék, filozofy, kteří ukazují, co má v životě smysl, učitele, kteří vedou mládež k dobrému, a dobré umělce, kteří překračují meze všednosti, pak teprve budeme kulturními lidmi. Pokud obdivujeme ty, kteří v lepším případě rychleji běhají a dál cosi házejí, v horším případě zabijí víc nepřátel i přátel, pak jsme dosud nevystoupili z hodnot pravěku. Jen to báječné pravěké umění malovat překrásné obrazy na stěnách jeskyní jsme jaksi zapomněli.

  ——————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy