• vcelimedvidci

   

  Brichtova píseň vyvolala bouři, protože je v ní verš: „Na ulici kradou Cikáni kola.“ Prý se už prověřují i večerníčkoví Včelí medvídci. Zdeněk Svěrák má v jednom díle text písničky: Bílá, bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila,“ Připomínám, že jde o situaci, kdy se čmeláčkům zalíbí malování chaloupky vápnem a natírají i všechno okolo. Včelí medvídci je série pohádek laskavých, poetických a milých a ani ve snu by mne nenapadlo, že zmíněný text má nějaký zlý základ. Brichtova písnička není ani laskavá, ani poetická a nebýt bombastické reklamy, kterou jí dělá mediální přežvykování podezření z rasismu, asi by zapadla mezi mnoha podobnými dobovými protestsongy. Jak vidno, házení slovem rasismus už nese plody, honem se na Brichtově přechodné popularitě vyběhl přihřát i jistý politický ekvilibrista Jiří Čunek, pro něhož je to vítaná možnost zviditelnění potom, co opět jaksi zapadl na periférii společnosti, kam vždy patřil a kde by mu bylo bývalo lépe.

   

  Nechci říkat, že text písně a o ještě více nevkusný obal nosiče jsou zrovna příkladem korektnosti či vrcholem Umění, ani že nejsou zcela bez pochybných rasistických motivů. Jen se mi zdá absurdní, že nikdo nestíhá zjevné rasistické projevy včetně propagace nacismu a etnického násilí, zatímco kolem jednoho verše se vytváří haló policejního šetření, prohlášení politiků, mediálních komentářů a zbytečných vzruchů. Můžeme se vsadit, že teď si Deratizera koupí kdejaký puberťák, který ani jméno Aleš Brichta v životě neslyšel, a náckové všech odstínů zařadí píseň do svých zlatých fondů. A spousta lidí se jen utvrdí v přesvědčení, že svoboda slova dostává na frak a že demokracie je kombinací anarchie a diktatury.

  -

  Prosím vás, nekriminalizujme kdejaký výšplecht, když už nechceme řešit věci pořádně. To, co například beztrestně pronášel zmíněný Jiří Čunek při svém šplhu za politickým úspěchem, je stokrát horší než popěvky včelích medvídků nebo sotva slyšitelný protestní chrapot naštvaného rockera. Na demonstracích jistých dvou rádobynacionalistických stran se ozývají jednoznačné rasistické a nenávistné výroky také bez jakéhokoliv trestu. A to nemluvím o neustále tolerovaných ohavnostech na internetu. Okázale se propere jeden verš písničky, aby se vzbudil dojem, že u nás se s rasismem chceme a umíme vypořádat, ale na webech nácků se již léta beztrestně objevují výzvy k zabíjení muslimů, Romů nebo Židů, popírá se holocaust, obhajuje genocida a propagují antisemistské knihy. Kdybychom měli být důslední, kriminály by byly plné, ale to doufám nikdo nechce. Jenže právě proto, že je těch všelijakých trapností, nevkusů a vyčůraných reklamních tahů tolik, odvádějí pozornost od skutečného porušování zákona - a nakonec se neděje nic. Trochu soudnosti bych přivítala v tom beztak marném pokusu o kultivaci české společnosti.

  ————————————

  Aleš Brichta čelí obvinění z rasismu

  Vlna ‘rasismu’ v Česku? Soud prověřoval i včelí medvídky

  Text písně Aleše Brichty Deratizer vyvolal obvinění z rasismu

  Čunek schvaluje Brichtovu píseň o ‘deratizaci cikánů’

  —————————————

   

   

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 15:46

 • 2 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondřej Wolf Says:

   http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=642898
   Tenhle článek je ovšem výborný.
   Ondřej
   P.S.Také bych raději, kdybychom rasismus zavrhli v myšlení a životní praxi, než v gestech, kde to nic nestojí.
   Pravda, o Brichtovi jsem si myslel víc a mrzí mne to u něj, ale zkoumání Včelích medvídků mi přijde jako trucakce určená na diskreditaci jakýchkoliv lidskoprávních aktivit.

  • Martina Durdovic Says:

   Nejsem znalec jako vy, nerozumím tomu tak.
   Každopádně mně ale přijde, že zabýváním se prkotinami a vyloženými blbostmi se jakoby splní ta povinnost potírat zlo. Když se to ale dělá takhle, připadá mi, že to jen dokazuje nepochopení podstaty problému.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy