• Kronika 16.01.2011

  Před čtyřiceti dvěma lety se na Václavském náměstí zapálil student Jan Palach na protest proti postupujícímu rozkladu české občanské společnosti po vpádu okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

  palach2

  Nechci psát stejné věci, které budou dnes a v příštích dnech psány na jeho památku, a už vůbec nepokládám za vkusné právě k tomuto výročí vyvolávat polemiky o jeho činu. Před rokem jsem zveřejnila krátký článek, kde jsem své myšlenky shrnula:

  Jan Palach se před jednačtyřiceti lety zapálil

  Doufám, že naši čelní představitelé, a zejména pan prezident, budou mít dnes a v den Palachovy smrti aspoň tolik taktu, aby o Palachovi pomlčeli, a nepůjdou někam pokládat věnce a řečnit. Na jejich pokrytečké řeči není nikdo zvědavý. Nebudu číst ani výklady těch, kteří si budou chtít Palacha přivlastnit pro tu či onu svoji ideologii. Také mne nezajímá soud o autorská práva na poslední rozhovor s umírajícím Janem Palachem.

  My ostatní budeme vzpomínat posvém.

  —————————-

  Nejvyšší oběť Jana Palacha

  jan-palach-memorial

  —————————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 10:44

 • 4 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Moe Says:

   Zil jsem tenkrat v New Yorku kdyz prisla zprava o Janu Palachovi spolu s porovnanim k Tibetskym mnichum kteri pouzili stejnou formu protestu. Nesouhlasil jsem s tim tenkrat a nesouhlasim dodnes. Z osobniho hlediska, sebevrazda je hrisne pohrdani Bozim darem. Z praktickeho hlediska, nedokazal nic nez bolest matky, nesmyslny priklad pro nasledujici a nerikajici narodu nic co narod nevedel.
   Skoda predcasneho konce mladeho zivota, mohl dokazat vic.

  • Moe Says:

   Pane Wolf,
   Ja bych spise rekl ze Jan Palach a jeho nasledovnici nemeli nejmensi vliv na dobu ktera nasledovala, jejich pozadavky se neuskutecnili a konec rezimu byl nevyhnutelny. Ja o Palachiade nic nevim, ale jsem naprosto presvedcen ze kdyby Palach neexistoval, narod by si nasel jine jmeno pro tuto akci.
   “No doubt the universe is unfolding as it should”

  • Ondřej Wolf Says:

   Tak proč se tedy bolševik Palacha tak bál, stěhoval jeho ostatky, zakazoval uvést jeho jméno na hrobě, v době jeho výročí zakazoval vstup na příslušný hřbitov……..?
   Ondřej

  • Moe Says:

   Bolsevik se Palacha nebal, to je myth. Zakazovani, opatreni, premisteni neni projev strachu, pouze opatreni byrokracie ohlizejici se za zada co tomu Moskva rekne. I tehda, kazdy si musel svoji existenci nejak obhajit, obvzlaste stranik.
   600,000 okupacni armada v zemi, ceho by se bali?

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy