• Kronika 06.01.2011

  Den úmrtí tohoto originálního člověka nebyl zveřejněn, ale právě před rokem se roznesla zpráva, kterou jsem zprvu podobně jako někteří jiní pokládala za jednu z dalších Filipových mystifikací, tím spíše, že mi krátce před Vánoci Filip napsal, že se chystá cestovat.
  felipe

  Nechci se zde odvolávat na řadu článků, které se zabývají kontraverzní osobností tohoto citlivého člověka, který různými provokacemi a výpady maskoval svoji zranitelnost, ani nechci rekonstruovat ostudné tažení českých wikipedistů proti němu, ani se nebudu vyjadřovat k našemu korespondenčnímu přátelství a vzájemnému respektu k básnické tvorbě.

  Před rokem jsem napsala nekrolog, v němž je řečeno všechno podstatné.

  Nyní jen krátký citát:
  “Poezii se samozřejmě nedá měřit, ani vážit; o kvalitě jednotlivých kusů se můžeme hádat do nekonečna, ale zásadní orientační body lze určit. Někde úplně nahoře hodnotového žebříčku bude zřejmě princip vzácnosti - co umí tento, neumí každý. Připočtěme emoční působivost a intelektuální hloubku v poměru, který přísluší tomu či onomu poetickému žánru. Poezie by neměla být blbá, banální, napodobitelná, ani samozřejmá ve smyslu - tohle samozřejmě napíše každý. Pracuje-li autor s banalitou, blbostí, napodobitelnem, jistě to smí, pokud má i nějaký další cíl.” (zdroj)

  Filipe, nezapomínám a doufám, že Tvá nynější cesta je opravdu velikým a báječným dobrodružstvím.

  ———————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 12:11

 • 4 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • jar Says:

   “ostudné tažení českých wikipedistů proti němu” - Neřekla bych. Zkrátka na Wikipedii dostal za své editování ban, protože tam kazil články a lidem bohužel sprostě nadával, jednoho editora tam dokonce veřejně zcela nepodloženě a křivě veřejně nařkl z pedofilie.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Sledovala jsem to, reagoval dost tvrdě, ale reagoval na ohavné urážky a pomluvy. A pak se to rozjelo. Mimochodem, Wikipedie v české mutaci patří několika jedincům, kteří si osobují právo tam psát a ostatní cenzurovat, jak se zdá. V anglické Wikipedii by to prý bylo naprosto nepřijatelné. Tak proto je česká Wikipedie naprosto nepoužitelná jako zdroj. Nedá se tam pak věřit ani opravdu kvalitním článkům, protože je tam spousta nesmyslů, věcných chyb a subjektivních hodnocení. Je to škoda. Naštěstí mohu vždy nakouknout do anglické Wikipedie.

  • jar Says:

   Ta anglická v tom není o mnoho lepší. Samozřejmě se na ní z logiky věci podílí více lidí jako na české, takže je obsáhlejší. Stejně tak z logiky věci bude ta lužické srbštině ještě menší než je ta v češtině.

   Jen to tam na té anglické tak nebije do očí a nevypadá to amatérsky, ale maskují to třeba za výběr věrohodnosti zdrojů či podobnými kritérii. O české lze prohlásit, že je zaujatá zatím dost nahodile různými směry (třeba některé články jsou silně katolicky psané, jiné zas naopak protikřesťanské), u té anglické už v některých tématech existuje systematický bias.

  • jar Says:

   Já chápu, že ten kluk svými vulgarismy spíše volal o pomoc a za drsné vyjadřování skrýval svou zraněnost, ale docela chápu, že na Wikipedii nechtěli, aby jim tam svým chování odrazoval další lidi, kteří tam chtěli editovat a jejich touhou opravdu nebylo, aby jim tam někdo nadával do … (asi jste ty výrazy četla). Myslím, že kvůli těm nadávkám i pár lidí z Wikipedie odešlo a nebyli to žádní škůdci, ale prospěšní editoři, kteří zkrátka tohle neměli zapotřebí o sobě číst.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy