• Ahoj, lidi toulaví 12.02.2010

  Pro někoho jsou naprosto nezajímavá taková ta běžná pokušení peněz, moci, slávy, sexu, a podobně, takže se jeví býti navenek téměř světci. Jdou světem zamyšleni, ponořeni do hlubokých úvah, své dny tráví v tichosti a pokojném rozjímání. Nemajíce mnoho společenských styků, nemají ani nepřátele, nemají ovšem ani přátele, neboť jejich vrozená introvertnost je ještě zušlechtěna odloučeným životem, četbou, lahodnou samotou. Mnohdy se zdá, že si přítomnosti jiných lidí na této planetě ani nejsou příliš vědomi.

  Pokud se vám zdá, že tito lidé nalezli nirvánu a vzdáleni všech pozemských vášní míří již pouze k věčnému míru, zkuste je přivést před nějaký pěkný antikvariát. Budete zděšeni náhlým vzplanutím vášně v jejich oku, třesem chtivosti jejich rukou, slinou tekoucí z koutku úst při pohledu na zaplněné regály. Z tichých a mírných asketů stávají se náhle šílenci schopní škrtit zákazníka, který právě vytáhl z fochu knihu, o níž nají eminentní zájem, hazardéři šplhající jako opice po žebřících u stropu, aby prohrabali zaprášené svazky, nezodpovědní rozhazovači ochotní utratit celou výplatu za několik potrhaných svazečků vzácného spisku.

  Nechte takového knižního fanatika v antikvariátu a jděte si zařizovat své záležitosti, můžete odjet na dovolenou, nebo postavit dům, po návratu naleznete svého druha stále čtoucího, hledajícího, dýchajícího prach na několika metrech toho stejného antikvariátu. Nejí a nespí, napije a vůbec nevykonává obvyklé biologické potřeby, jen čte, čte, čte a prohledává. V jeho nepříčetném zraku naleznete pak vášeň strašlivější než je vášeň deviantního vraha nebo patologického hráče, je to vášeň intelektu, a ta je mnohem dravější než vášeň smyslů.

  jeruzalem-fascinace-knihami

  Antikvariát v Jeruzalémě – zhouba času a úspor. Můžete si sednout na pohovku a celý den číst. Můžete tam strávit celou dovolenou. Můžete tam nechat jmění.

  ————-

  Foto: Věra Tydlitátová

  —————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 6 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Strachkvas Says:

   Hezké… :-)

  • Tomas Marny Says:

   No nekteri jeste stale veri, ze cist knihy prinasi vedomosti:-) o tom ci onom mluvime jako o sectelem. Pak jsou ti, kteri dokazi travit dovolenou treba u more, povidat si s kolem jdoucim, pripadne pozadat Rimskeho vojaka “ustup mi ze slunce” :-) Mnoho knih bylo napsano, ale velice malo knih ma cenu casu straveneho ctenim.
   Krasa mluviciho cloveka, existuje antikvariat moudrych? :-)

  • Lenka Says:

   Věruš, to mi mluvíš z duše, mám taky jeden antikvariál, ale neřeknu kde…

  • Věra Tydlitátová Says:

   Šibal! :-)

  • Lenka Says:

   ŠibalKA!!

  • Blechova Hana Says:

   Ja jsem asi spatna, mne je v antikvariatu smutno, je mi lito tech opustenych knizek, kterych se nekdo vzdal. Obcas si tam nejakou koupim, pak ji ovsem zas nadrzuju, asi jsem prastena, jak rikam, hloupa blecha…

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy