• dorian-gray

  Ach, Londýne, má lásko! Kdo četl skvělá díla britských autorů, kdo miluje klasické detektivky, kdo se zhlédl v dekadenci temného a věčně deštivého města, v němž noční mlhou projíždějí pouze černé drožky, kdo okusil hořkosladký humor britského dramatu, kdo se rád zaposlouchá do věčných Brouků, ten zná Londýn jako své boty a brzy se tam cítí jako doma. Proč je ale ta britská kultura tak podmanivá? Rusové přece mají lepší spisovatele, Italové a Francouzi lepší malíře i lepší kuchyni. Je to asi ta výbušná směs vážnosti a lehkosti, krutosti a humoru, exotiky i blízkosti, co nám britskou kulturu činí tak sympatickou.

  bus—–

  ———

  Čtvrť Soho má tradičně poněkud nedobrou pověst, ale dnes je zřejmě jen jednou z turistických atrakcí Londýna. Oplývá hlavně umělci, hospodami a večerním životem, k němuž sice patří několik erotických pracovnic, ale hustota jejich nabídek nepřesahuje hustotu obdobných služeb v pražské Perlové ulici. Jedna vlnící se slečna před podnikem zavdala příčinu k tomu, abych poučila svou tehdy dvanáctiletou dceru, jaký je rozdíl mezi bordelmamá a řadovým pracujícím děvčetem v tomto oboru. Předpokládám, že ani běžná kriminalita není v Soho vyšší než kdekoliv v centru každého velkého města.

  ————-

  bigben

  ————–

  K aktuálním dojmům bych ještě měla dodat, že zvuk Big Benu je velmi přátelský a má svoji osobnost. Vzpomínám, že jeho odbíjení bývalo znělkou komunisty zakázaného vysílání BBC a u nás doma vždy oznamovalo, že budeme poslouchat svobodné zprávy ze země, která v mých dětských očích patřila spíše do říše pohádek, protože si tam lidé mohli říkat, co chtěli, a vládla tam opravdová královna. BBC užívá tuto znělku už od roku 1923 a tak se hlas nejslavnějšího zvonu stal oznamovatelem kvalitních informací pro celý svět.

  ——————

  chinatown————-

  Zmrzlina koupená poblíž Westminsterské katedrály byla sice drahá, ale byla velice dobrá a porce byla ohromná, takže jsme s ní zaplácly oběd. A večeře v Čínském městě stála za to, protože jsme jedli v podniku, který se jmenuje „Sněz co můžeš“. Za pět liber dostanete talíř a příbor a pak  můžete chodit k bufetu a nakládat si tak dlouho a tolik, kolik vaše trávení zvládne. Pro hladového a unaveného poutníka je to vskutku bohatýrská výzva. A když jsme si objednaly čínský čaj, který stojí jen půl libry, čínský číšník se divil, že jej chceme, protože Evropané si jej prý příliš neoblibují. Ale ten čaj byl skvělý. Anglická kuchyně má velmi špatnou pověst, Evropanům se vůbec nedoporučuje do takového nezodpovědného kulinářského dobrodružství jít. Okusily jsme tradiční fish and chips, inu přežít se to dá, a pro jednou je to i docela dobré, ale denně by se to jíst nedalo. Anglické pivo jsem nezkoušela, neměla jsem tu odvahu, v tom jsou Irové prostě lepší. A moderní Angličané stejně raději jedí pokrmy thajské, čínské, italské a vůbec jakékoliv cizí kuchyně.

  kachny———-

  ——————————–

  Buckinghamský palác mi připomínal spíš okázalé vězení, v němž je ta milá královna uzavřena. V kašně před palácem zrovna nebyla žádná voda, to asi to mimořádné sucho. Anglické trávníky byly toho léta vyprahlé, žluté a vyšlapané na suchou půdu. Parkům říkají Angličané green, ale tehdy by jim měli říkat yellow. To, že jsou Londýňané opravdu konzervativní, se pozná podle toho, že nezměnili své zvyky a stále si nosili své piknikové košíky a přikrývky do parku svatého Jakuba a tam se pak popelili jako slepice v tom vysušeném prachu, kde už byla tráva docela vylysalá.

  buckinghampallace

  ————

  Downing Street, kde bydlí pan premiér, je zatarasená mříží a střežená bobíkem, lze tam nahlédnout pouze pod bdělým dohledem policie. Premiérův dům z tmavých cihel je vcelku nenápadný, skromný. Londýnští bobíci jsou opravdu klidní, vlídní, zdvořilí, nosí legrační starosvětské helmy a prý hlavně převádějí babičky přes ulici a pomáhají otevírat zaseknuté deštníky. Navíc jsou to pohlední chlapíci, vysocí, usměvaví, galantní a strpí fotografování spolu s turisty.

  whitehall———–

  ——————

  Na Whitehall probíhá vždy ve čtyři hodiny jakási komická strážní a jízdní přehlídka, která spočívá v tom, že důstojník obchází nastoupenou jednotku a  bedlivě kontroluje výstroj. Výstroj je pestrá a romantická, jezdci na černých koních jsou elegantní a není jasné, co zde ta stráž vlastně hlídá, takže to vše je hlavně atrakce pro turisty. Myslíme si, že poslední ze stráží byla slečna, protože její zadek byl poněkud kulatější a prýmky na prsou se trochu vlnily, čekaly jme, zda jí velitel bude zkoušet pevnost knoflíčků, ale nedovolil si to. Stejně malební jako stráže byli diváci, několik Indů v turbanech a Indek v pestrých sárí, černošek se zlatými šperky a Arabů v burnusech připomínalo, že Londýn kdysi vládl říši, nad kterou slunce nezapadalo.

  ———-

  straz

  Londýňané dnes vůbec nejsou snobové, jsou veselí, nesmírně tolerantní, mluví mnoha nářečími i jazyky, mají všechny možné barvy pleti a všelijaké kroje. V Londýně se potkal celý svět na nekončícím veselém večírku, dávno skončila britská splendid isolation. Děsivá tíže betonové pouště, která na mne padla po příjezdu do města, se s postupujícím časem měnila v uvolněnou a bezstarostnou náladu svobodného světoobčana, který se mezi těmito zdvořilými lidmi cítí za pár hodin doma. A když se setmělo, v Temži se zrcadlily tisíce světel Parliamentu, upřené oko hodin Big Benu a kruh ozářených kabin vyhlídkového kola tak důvěrně, že vyzvánění zvonů už mohlo znamenat nikoliv jen rozloučení, ale především srdečné pozvání k návratu.

  ——————————-

  Foto: Věra a Mirjam Tydlitátovy

  1. Nestárnoucí Dorian Gray

  2. Tradiční  double-decker v moderním designu

  3. Big Ben, hlas svobody

  4. China Town

  5. Kachny, kachny, kachny…

  6. Buckingham Palace, sídlo královny

  7. Je ten strážný u Whitehall nakvašený, nebo důstojný?

  8. Sedm vojáčků… není ten nejmenší ta?

  —————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 2 Responses

  WP_Modern_Notepad

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy