• stratford1

  Těžko říci, jak by toto malé a ospalé městečko v hrabství Warwickshire vyhlíželo, kdyby nebylo rodištěm záhadného dramatika Williama Shakespeara. Je krásné. Ale je to podivná, trochu skanzenová a sterilní krása, nechce se věřit, že zde normálně bydlí lidé. Všechno je zde nalakované, vymydlené, ozdobné a poněkud divadelní. Staré domy jsou černobíle pruhované. V Itálii jsou podobné pruhy z mramoru a jsou vodorovné, v Anglii jsou domy ve stylu „zebra“ a svislé pruhy jsou tvořeny staletým dubovým hrázděním. Všude bují takové množství okrasných květin, že by mohla závidět každá botanická zahrada. Truhlíky a závěsné květináče doslova přetékají kaskádami všech barev. Trávníky jsou pečlivě vyluxované, lavičky umyté, na Avoně se kromě avonských labutí a divokých husí pohupují omalované hausbóty, jejichž výzdoba si nezadá s cirkusovými vozy dávných a romantických dob, kdy květinky a mořské panny ještě znamenaly vrchol luxusu světských, než se zjevily hvězdy filmového plátna. Ve Stratfordu žije mnoho krotkých a roztomilých zvířátek, na řece se kolébají a kejhají lysky, kachny, husy  a labutě, v parcích poskakují šedivé veverky a ptáčci zpěváčci, na ulicích posedávají vyšampónovaní pejsci a sladké kočičky. Všechno je to „strašně“ roztomilé stejně jako panenky, vláčky, medvídci a miniaturní modely historických viktoriánských kolotočů za devadesát devět liber ve výkladech obchodů. Uviděli jsme také tři čarodějnice z Macbetha, byly to tři malé figurky za výlohou hračkářství, dámy v nejlepších letech, pěkně v křesílkách u krbu, s kočkou, šálkem čaje a pletením, ano tohle je realistická podoba pravé anglické čarodějnice.

   ir-fotohausboty-na-avone

  Osobní zkušenost ze Stratfordu: Noc před návštěvou slavného městečka jsem na svém putování spala v parčíku poblíž benzínky u Stratfordu. U benzínky jsem si obstarala hygienu v mramorových sprchách s teplou i studenou vodou určených veřejnosti zdarma  – pamatujete? Kulturní národ jsou ti Angličané – a pak jsem si ustlala pod hustým hlohem ve spacáku. Třikrát mě kdosi budil a vždy jsem si pomyslela: „No nazdar! Policajti, bude průšvih.“ Kdepak, jednou to byl nějaký zamilovaný  párek, který se zajímal, zda mi není zima a zda nepotřebuji nocleh. Podruhé mě šetrně vzbudila postarší dáma s otázkou, zda nepotřebuji nějakou pomoc, třebas i finanční. A potřetí se starší manželský pár ptal, jestli mi není špatně a jestli nepotřebuju lékaře. A to se říká, jak jsou ti Angličané chladní a lhostejní.

  —————- 

  Co se týká slavného rodáka, známé a urputné jsou spory literárních historiků o jeho autorství slavných dramat, nicméně tyto spory není radno vnášet na posvátnou půdu stratfordskou. Podle dochovaných zpráv byl Shakespeare synem rukavičkáře Johna, jeho rodina patřila k dobře situovaným občanům Stratfordu a mladý William studoval místní gymnázium. Tento typ škol poskytoval v době renesance dost hluboké ucelené vzdělání včetně znalosti latiny, řečtiny a klasických literárních děl. V osmnácti letech se oženil s Anne Hathawayovou. Měli spolu dceru Susannu a dvojčata Hamneta a Judith, Hamnet zemřel v mládí. Slavný dramatik žil s rodinou v domě v Henley Street, ale jeho rodný dům shořel při požáru v 17. století. A dnes se ukazuje turistům jeho kopie. Určitou dobu života strávil v Londýně, kde se plně věnoval divadlu, nejvýznamnější je jeho působení v divadle Globe na břehu Temže, kam se chodila dívat na představení i královna Alžběta. Z výnosů své umělecké činnosti si Shakespeare zakoupil ve Stratfordu výstavný dům zvaný New Place.

   

  shakespeare 

   

  Uvádí se, že William Shakespeare napsal více než třicet divadelních her, kromě toho působil i jako básník a herec. Právě jeho neuvěřitelná umělecká plodnost a stále vysoká kvalita díla vzbuzují někdy pochybnosti o autorství. Že by tolik geniálních her a  sonetů mohl napsat průměrně vzdělaný měšťan z malého města, budí stálý údiv. Nicméně stratfordští by prohnali každého pochybovače. Po roce 1613 Shakespeare už žádnou divadelní hru nenapsal. Zemřel 23. dubna 1616, uvádí se že podlehl horečce, není však zcela jasné, jakou chorobou trpěl. Ještě před smrtí navštívil bohatou hostinu.  Slavný a milovaný stratfordský rodák a občan zvaný také labuť avonská je pohřben ve Stratfordu v kostele Nejsvětější Trojice společně se svou manželkou, nejstarší dcerou a jejím manželem.

   

  ir-fotolabut-avonska

  ——————————————

   

  Obrázky:
  Potrtrét W.S z internetu, ostatní fotografie autorka:

  1. Startford upon Avon

  2. Hausbóty na Avoně

  3. Echtovní labuť avonská

  ————–

  ————–

  ————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad

 

Duben 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archivy