• clanok_foto6

   

  Angličané jsou rození romantici, takže nepřekvapí, že legendární král Artuš je ve zdejší pozoruhodné zemi mnohem populárnější než současný premiér. Nikdo vlastně neví, zda nějaký král Artuš vůbec kdy žil, nicméně jeho několik hrobů patří k hojně navštěvovaným poutním místům. Glastonbury je však významné nejen tím, že je zde pohřben Artuš i s královnou Ginevrou. Jejich hrob je nyní pouze neokázalým políčkem vyznačeným jednoduchou cedulkou a ohraničeným obrubníkem uprostřed trávníku mezi gotickými ruinami. Kdysi toto místo posledního odpočinku velikého krále bývalo uprostřed katedrály a bylo jistě označené okázaleji. Podle jedné z legend byl při stavbě glastonburského opatství nalezen velký olověný kříž s latinským nápisem „Hic iacet sepultus inclitus rex arturius in insula avalonia“, tedy „Zde na ostrově Avalonu leží pochován slavný král Artuš“. Stáli jsme nad obdélníkem králova hrobu, jež je vyznačený pouze kamenným obrubníkem v trávníku, a vzpomínali na útržky legend a úpříběhů o družině kulatého stlu a kouzelníku Merlinovi tak pestře zobrazovaných filmem.

   

  artusuv-hrob————

   

  Glastonbury je městečko v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie asi čtyřicet kilometrů na jih od Bristolu. Archeologové zde odkryli památky lidského osídlení od doby bronzové. Dnes je město plné památek z různých dob a také obchodů a zařízení pro turisty a poutníky. Každým rokem se zde také koná hudební festival. Nás bavilo vystoupení středověkého „mnicha“, který s mnoha humornými poznámkami předváděl a popisoval práce v klášterní kuchyni a zvyklosti při stolování. Glastonbury se o turisty a nadšence pro historii nebo esoteriku stará znamenitě. Že jde o místo plné tajemných sil, dokazují časté obrazce v obilí v okolí městečka a ještě zajímavější jev, jímž je takzvaný „Glastonburský zodiak“. Je to krajinné vyobrazní dvanácti znamení zvěrokruhu tvořené pěšinamu, cestami, mezemi, živými ploty, potoky, zídkami a podobnými krajinnými prvky. Tato síť obrazců viditelná pouze shora podobně jako linie planiny Nazca byla objevena ve třicátých letech badatelkou Katherine Maltwoodovou. 

  zod01— 

  ———- 

  Podle legendy připlul na toto místo po Ježíšově ukřižování Josef Arimatijský a zasadil zde posvátný hloh, jehož potomci zde rostou a kvetou po dnešní dny. Zasazení tohoto stromu zvalého „Glastonbury Thorn“ je zázračné, byla to suchá poutnická hůl, kterou zde svatý Josef zarazil do země, když se chtěl modlit. Hůl na svatém místě ožila, zapustila kořeny a vypučely větve. Podle tohoto podání je tedy Glastonbury  nejstarším křesťanským místem v Anglii. Josef Arimatijský přivezl ze Svaté země také kalich, z něhož pil Ježíš při své poslední večeři s učedníky, a tento kalich je podle většinového názoru onen tajuplný Svatý Grál britských rytířských legend. Svatý Josef jej údajně zde pod horou Tor v Glastonbury zakopal a nalézt tuto relikvii, která je symbolem obnovy, může pouze člověk čistého, soucitného srdce a pevné mysli. Podle staré tradice se to zdaří pouze tehdy, přestane-li poutník myslet na Grál samotný a začne-li myslet na nesobeckou pomoc bližnímu - nemocnému králi. Jak známo, Artušovi rytíři dobře věděli, že putování za Svatým Grálem nikterak nezahrnuje archeologický průzkum hory Tor, neboť jde o pouť čistě duchovní, které se říká quest. Na takové pouti nalézá rytíř především sám sebe, kalich je pouze symbolickým obrazem tohoto cíle. Ostatně podle jiných autorů není Grál vůbec kalich, ale snad jakýsi kámen, kámen mudrců, či ješte něco zcela jiného, neuchopitelného.

  —————– 

  Hora Tor byla již v předkřesťanských dobách významná, pod ní se prý ukrývá vchod do podsvětí, vstup na posvátný ostrov Avalon. Neptejte se mě, jak je to geograficky možné, neboť to nevím. Vzhledem k tomu, že sama Anglie leží na ostrově a je obklopena řadou ostrovů, není mi jasné, proč bylo vhodné klást ostrov Avalon pod horu ve vnitrozemí. Ale duchovní věci se většinou neřídí běžnou logikou, a tak je to i správné, neboť spadají do světa idejí. Ve světě jevů pak je Tor nenápadný holý pahorek s věží na temeni a legenda o ostrově se prý zakládá na vzpomínce, že hora kdysi opravdu byla ostrovem, který se tyčil nad bažinatou krajinou. Zajímavostí tohoto kopce je, že svými širokými terasami připomíná sedmistupňovou pyramidu.

  -glaston_c————-

  V městečku Glastonbury byl na místě působení Josefa Arimatijského roku 712 vystavěn klášter, jehož komplex během dějin postupně rostl a pyšnil se hroby Artuše a Ginevry. Slavné místo rozkvétalo až do roku 1539, kdy padlo za oběť ušlechtilým civilizačním a reformním snahám krále Jindřicha VIII. Dnes z centra duchovního života zbyly jen rozeklané ruiny, údajně největší zřícenina v Anglii. Ty rozvaliny se dosud hrdě vypínají jako rohy obrů a vykotlané zuby z hladkého anglického trávníku, po němž můžeme volně chodit neomezováni žádnými zátarasy, procházíme mezi staletými kameny tak dlouho, až se nás začne zmocňovat genius loci. Tady poblíž Avalonu a někde nablízku Svatému Grálu nemůžeme zaplašit myšlenky na vlastní quest, na vlastní rytířské poslání  pod pohledem Nebes.

  —————————————–

  Fotografie autorky, mapka zodiaku z odkázané stránky

  —————————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy