• kachel

  Mladičká královna spravovala své město moudře a spolu se svými rádci, urozenými knížaty i lidmi prostého původu, však vzdělanými a srdce čistého, věrného a statečného, řídila věci obce mírně a rozumně. Byl v těch dnech v každém domě dostatek obilí i mléka a v každé zahradě rostly ovocné stromy i léčivé byliny. Na pastvách odpočívala hojná stáda a v ulicích zněl radostný hluk tržiště, písní, svatebního veselí a svátků. Byla to doba míru, blahobytu a štěstí.

   

  Jednoho dne, kdy bývá zvykem slavit otevírání moře a kdy lodi počínají své daleké plavby za kořením, vstoupila královna se svými dívkami na zdobený člun a za zvuků louten a pod purpurovou plachtou a pod věnci květů očekávala pokyn kněze, aby vhodila svůj zlatý prsten do zelených vln. Lid stál na břehu a stál v mnohých člunech zakotvených v přístavu, zpíval a pronášel slova dávných modliteb za příznivou plavbu po cestách oceánu.

   

  Náhle se přihnal prudký vítr z čistého nebe a zpřetrhal hedvábné kotevní šňůry, potrhal purpurové plachty a odvál loďku královninu za obzor. Zmizela královna z očí přítomných a zděšení lidé pobíhali po břehu v hrůze. Mnozí stateční lodníci ihned vstoupili do svých lodí a vyrazili na rozbouřené moře, lámali vesla i kormidla a nechávali přídě svých lodí, aby řezaly vody vysoké jako skály. Mizeli však pod hřebeny vln a pod bílou pěnou oceánu, věrní muži, kapitáni zkušení hynuli marně, královnu nenalezli.

   

  Když už v městě žádná loď schopná plavby nezbyla a žádný statečný lodník se nevrátil z té zoufalé plavby, sešla se moudrá knížata toho města, aby rozhodla, co je třeba učinit dál. I byl vydán rozkaz, aby byly ihned stavěny nové lodě a aby byli povolání lodníci z jiných měst a za mzdu ve zlatě aby vyrazili na moře vyhledat královnu. Byli též vysláni poslové na rychlých koních, aby projeli všechna známá i neznámá pobřeží a aby všude pátrali po trosečnicích, po královně či po některé z jejích dívek.

   

  Tak uplynul rok a vraceli se s prázdnou jezdci i lodníci, s pláčem je vítali lidé města, neboť svou královnu velmi milovali. A žili v úzkostných obavách z věcí budoucích, neboť dávná moudrost praví, že země a královna nemohou trvat bez sebe. Mnozí rádcové a vévodové pak říkali: “Marné je hledání, čas plyne a země naříká. Hle, prohlašme naši paní za zemřelou, vyhlasme smutek a po uplynutí řádné doby zvolme si krále či královnu podle rozumného obyčeje.“

   

  Však nejmoudřejší z rádců prosil své druhy, ať ještě počkají. I vyslal na svůj náklad tisíc jezdců a tisíc lodníků, aby znovu pátrali na moři i na zemi po královně či po některé z jejích dívek. Uplynul další rok a poslové se vraceli se smutkem a beze zpráv. “Jistě zahynula naše dobrá paní i se svými vznešenými dámami,“ říkali před radou města, v ulicích i doma u svých stolů.

   

  Nejmoudřejší z rádců však ještě znovu prosil své druhy: “Muži moudří a šlechetní, knížata v zemi, věrní panošové, prosím, dovolte mi ještě jednou vyslat posly do vzdálených zemí. Snad naše paní kdesi bloudí pustinou a šat má rozedraný a tvář proměněnou utrpením a nikdo v ní nevidí královnu mocného města, a proto snad o ní neslyšeli naši pátrači.“ I vyslal opět na svůj náklad tisíc jezdců a tisíc lodníků, aby se ptali po paních krásných a vznešených, ale také po žebračkách v ulicích, při chrámech a při tržištích, a po všech šílených, ošklivých a nemocných ženách, které kdo nalezl při mořském pobřeží, u prahů domů, paláců a chrámů či v pustině.

   

  Po roce opět vrátili se jezdci a připluly lodě, však beze zpráv o královně či o některé z jejích družek. A knížata rady znovu žádala: “Marné je hledání, čas plyne a země upadá. Hle, prohlašme naši paní za zemřelou, vyhlasme smutek a po uplynutí řádné doby zvolme si krále či královnu podle rozumného obyčeje.“

   

  Vystoupil naposledy rádce nejmoudřejší a pravil: “Nikoliv mí druhové věrní, moudří a urození, hledejme naši královnu dál, hledejme ji dnes i každého dalšího dne. Neboť pokud budeme hledat naši milovanou královnu, potud bude ona vládnout městu. Pokud ji hledat nebudeme, její vláda skončí. Taková je povaha kralování, že panuje vládce, i když je vzdálený, a taková je přirozenost srdce, že doufá do posledního dne. Je lépe mít dobrou a moudrou královnu vzdálenou než vládce zlého a bláznivého doma v citadele.“

   

  Královna si byla zvolila radu moudrých rádců, lidí vznešených duchem, statečných a učených i trpělivých, obdařených vskutku rozumným a velkým srdcem, proto uznali jako pravá a moudrá slova rádce nejmoudřejšího a nebouřili se proti jeho žádosti. I vydali zákon v tom smyslu, že každému, kdo se vypraví na cesty, aby hledal královnu, nemá být žádným způsobem bráněno, aniž má být odrazován či zdržován. A od toho dne hledají mnozí z toho města svoji moudrou královnu na zemi i na moři a vláda její je pevnější a šťastnější, než byla kdykoliv za její přítomnosti ve dnech dávnověku.

   

  zapad-slunce

  —————————————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:00

 • 6 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Blechova Hana Says:

   Krasna pohadka.
   Trpelivost a hledat, vydrzet a stale hledat.
   Jen viru mit, hledat a jit,…

   Vero diky

  • Věra Tydlitátová Says:

   Jednou budem dál, já vím… :-)

  • Blechová Hana Says:

   Tahle pohádka se mi tak strašně líbí, že se k ní vracím, je moc fajn, Věruš, díky.

  • Kateřina Rozbrojová Says:

   Je to opravdu krásná pohádka. Tvoje pohádky, milá Věro, mě těší svou originalitou a střízlivě poetickým jazykem a naplňují mě a touhou poznat co je za příběhem a také jakousi podivnou tesknotou.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Tož abych zase nějakou pohádku napsala. Ale píšu ji vždycky přesně v té náladě, o které píše Katka. Snažím se tím napsat něco, co se těžko říká, ale co mě v tu chvíli nejvíc trápí nebo zajímá.

  • Blechova Hana Says:

   Moc prosim o pohadky, blesima tlapkama skemram…
   Nebo zas povidani z cest, ta je taky parada, ta poust je uzasna!
   Jenze ono je tu celkove fajn, tak ono je to asi jedno.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy