• janhorvath

  Víte, jak sladce melodicky zní romská řeč? Znáte romské autory, umělce, víte něco o romské kultuře? Nebo jen bezmyšlenkovitě opakujete několik bezduchých klišé? Janko Horváth-Dóme je vynikajícím básníkem svého národa, výraznou osobností a neúnavným zprostředkovatelem bohatství romské kultury většinové společnosti. Jeho sbírka O verdan le grajenca džal (Vůz tažený koňmi jede dál) je mimořádným oknem do blízké, a přesto tak vzdálené poezie.


  Jan Horváth-Dóme je vizionářem dobrého světa, v němž všechny jeho děti mohou žít spolu bez nenávisti. Jeho touha po spravedlnosti je nesena nikoli bojovným zápalem, ale laskavým připomínáním hodnot, které jsou společné všem lidem, a hlubokým, vroucným soucitem s chudými a poníženými. Vysoko vyzdvihuje význam romské rodiny, vzájemnou oddanost jejích členů, úctu k rodičům, starost o děti a jejich budoucnost.  

  Originální básník, aktivista a popularizátor Jan Horváth-Dóme je příkladem vzdělaného a úspěšného Roma: “Jeho rodiče vyrostli v romských osadách na Slovensku, odkud se po válce dostali na Moravu v rámci povinného rozptylu romských rodin. Rodiče pracovali v zemědělství, na stavbách. Otec také pracoval na stavbě pražského metra a v kladenských ocelárnách. Museli uživit šest dětí. Jan Horváth se vyučil strojním zámečníkem a začal pracovat ve Vítkovických železárnách. Po roce 1990 se aktivně zapojil do romského emancipačního hnutí. V letech 1990–1992 byl poslancem Městského úřadu v Bílovci, 1990–1991 vedoucím tajemníkem ÚV Romské občanské iniciativy v Praze. Působil jako šéfredaktor romských novin Romano kurko a Amaro lav. Vystudoval střední knihovnickou školu, od roku 1994 byl dokumentaristou Muzea romské kultury v Brně a v roce 1998 se stal romským poradcem Magistrátu města Brna.” (Vzdělávací cyklus o Romech)

   

  Janko Horváth-Dóme však není naivním idealistou nebo fanatickým obhájcem všeho romského, do vlastních řad adresuje naléhavé výzvy, aby Romové pracovali, hledali lepší život pro své děti a nespoléhali na vyžebranou pomoc. Koná tak dvojí osvětovou práci: do řad Romů míří jeho výzvy k vymanění se ze sociální pasti, do řad “bílých” míří jeho osvěta v poznávání jedinečné a hluboké romské kultury a v odbourávání vulgárních zevšeobecňování a předsudků. Tak si tento citlivý člověk nakládá neuvěřitelně těžký a dlouhodobý úkol překonat hluboké oboustranné neporozumění vycházející z nezájmu a neznalosti a vzrůstající agresivitu primitivních českých rasistů.

   

  My lidé jsme různí, máme také rozdílné schopnosti i možnosti, pocházíme z různých prostředí, z různé výchovy. I náš temperament se liší, nenalezneme na světě dva stejné lidi. Nejsou dobré a špatné národy, jsou jen dobří a špatní lidé. Všichni máme krev stejně červenou a Janko Horváth vidí ve všech lidech boží děti. Nejdůležitější je nepřestat být lidmi – v tom dobrém významu. Rasismus rozleptává vztahy a samotnou civilizaci a je nebezpečný nejen pronásledovaným obětem, ale také pronásledujícím, neboť devastuje jejich duši a činí ji slepou ke kráse a bohatství světa. V konečném důsledku je zbavuje lidství. Starost o překlenutí propasti mezi Čechy a Romy je hlubokou existenciální starostí o opravdové lidství.   

  kniha 

  Soske?

  Phučav tumendar manušale -
  soske?
  Telepheniben, nakamiben -
  abo jekhetaniben?
  Korkore - či savore?
  Jekh phuv, jekh kham
  pre parni sarna,
  Den tumenge o vasta,
  phuteren tumaro jilo!
  Manuš manušeske ruv?
  Na! Phraloro! Sem phrala sam!
  Den tumenge o vasta!
  Imar šoha buter - parno, kalo!
  Ezer berš rodas amari phuv,
  ezer berš rodas amaro kham,
  arakľam les imar?
  Hi, imar les arakľam!
  Adaj, adaj khere sam.
  Akor soske -
  tumen san tumen -
  amen sam amen?
  Na!
  Savore jekhetane ča amen!

  Proč?

  Ptám se vás, lidé drazí,
  proč?
  Ponížení, nenávist a zášť -
  proč ne spolu, radost?
  Dohromady, či zvlášť?
  Jedna zem, jedno slunce
  pro bílou laň
  i pro černou růži svítí.
  Podejte si ruce
  a otevřete svá srdce.
  Proč člověk je člověku vlkem?
  Ne! Bratři, bratři jsme!
  Ruce si podejme!
  Již nikdy více: černý a bílý,
  tisíc let hledáme svou zem,
  tisíc roků domov hledáme,
  a našli jsme ho snad?
  Našli! Zde domov máme,
  tady doma jsme!
  Proč tedy, ptám se,
  vy jste vy - a my jsme my?
  Ne!
  Všichni jsme na zemi
  jen my!

  horvath_obrazek

  (Sbírku Tumenge/Vám vydalo v roce 1999 nakladatelství Petrov v Brně)

  Knihu O verdan le grajenca džal (Vůz tažený koňmi jede dál) vydala Matice romská, o.s. v roce 2007. Jde o dvoujazyčnou sbírku Horváthových veršů. Na překladu se podíleli Lada Viková, Anna Žigová, Helena Sadílková a Jan Horváth, ilustracemi sbírku doprovodil Václav Lamr. 

  Amari luma

  Amari luma hiňi igen čori.

  Ňiko na džanel,

  khatar o Roma avle,

  sar te dživel, sar peskeri bacht

  te rodel.

  O čhavo barol the phučel

  la lumatar:

  “So te kerav? Kaj te džav,

  kaj te rodel miri bacht?

  The me kamav te asal, te khelel.”…

  Naše země  

  Kde se vzali Romové

  Na té zemi ubohé?

  I to dítě, když dospívá,

  Tak podobné ptáčeti,

  Které letí, kam chce, zpívá,

  Také touží po volnosti,

  Smát se, tančit do sytosti.

  Kterak má žít v tomhle světě

  Ochromeném nemocí?…

  —————————————————————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 21:39

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy