• prase_divocak1

  —–

  Sotva jsem zveřejnila článek o Jiřím Ortenovi, opět se ukázalo, jak hluboko mohou někteří kulturní ignoranti a lidské zrůdy klesnout. Na jednom z nacistických webů se objevila odpudivá denunciace tohoto předního českého básníka s odkazem na jeho publikování v levicových (!) předválečných časopisech a na jeho židovství. Odkaz na ten nacistický web zde neuvedu, abych ani stínem nedělala reklamu té lidské svini, která si dovolila na básníka plivnout. (Jedinou útěchou pro mne je, že jsem to s Ortenem z jedné vody načisto schytala také, což je pro mne velká čest.)

  Je jen příznakem postmoderní doby, že si každý nevzdělanec, primitiv a hlupák osobuje právo pomlouvat, urážet a “hodnotit” osobnosti, jimž nesahá ani po kotníky. Paradoxní je, že právě ti, kteří tak plamenně “hájí” národ a dovolávají se jeho obrany a hodnot, současně snižují jeho kulturu, ostrakizují jeho nejlepší autory a na jeho skutečné hrdiny hážou bláto. Tlupa anonymních pologramotných internetových “hrdinů” zavléká národ do stále hlubší špíny a do stále většího marasmu - ve jménu národa.

  V osmdesátých letech jsme doufali, že svoboda, která přece jednou přijde, přinese rozkvět a že zdejší lidé ukáží, jakých výkonů jsou schopni, že se rozvine potlačená kultura a že budeme i pro okolí svět inspirací ve své úctě k přírodě, k dějinám, k památkám, k poctivému řemeslu, k umění, k literatuře, ke svobodě a k humanistickým a demokratickým hodnotám. Namísto toho jsme předvedli světu fenomén tunelování, sousedům nabízíme laciné prostitutky a kýčovité suvenýry, zkoušíme si různé formy rasismu včetně rasově motivovaných brutálních vražd, uvolňujeme prostor všelijakým mafiím a podlézáme snad všem bývalým okupantům.

  Kritika českého národa je zde nepopulární, prý máme být hrdi na svou historii, na svou rasu, na svoji krev, kritik je apriori nepřítel lidu… Jenže kritik je ve skutečnosti tím jediným, kdo tento národ ještě upozorňuje na jeho velký dějinný průšvih a na jeho rychlou cestu do pekel. Opravdu dnes už není na co být hrdý, jediné, co nás může zachránit (není-li již pozdě), je odříkání, pokora, tvrdá práce, racionalita i fantazie, odhodlání, solidarita, slušnost, skromnost a konec krádežím. A nevymlouvejme se na (volené) politiky, ti pouze odrážejí kvalitu svých voličů.

  ————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 8:10

 • 14 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • jar Says:

   Politická angažovanost umělce a honocení jeho díla jsou věčné téma. Znám jednoho vyučujícího židovského původu, který třeba tvrdí, že u některých starších rakouských skladatelů či dirigentů si nedokáže vychutnat jejich hudbu, jelikož ví, co říkali v době 2. světové a krátce před ní o Židech.

   Osobně nemám ráda komunisty i tu sortu umělců, kteří jim šli za 1. republiky přímo či nepřímo na ruku, ale třeba u Vančury mi to v jeho díle nevadí. U Wericha naopak dost.

  • Ondřej Wolf Says:

   A hlavně nebyl zlý ani prospěchářský, tu levicovost nepoužíval jako zástěrku pro soukromé cíle ani jako kladivo na lidi, nezneužíval ničí mindráky.
   Ondřej

  • jar Says:

   Ondřej Wolf: Ovšem pro Stranu byl tím “užitečným idiotem” a získával jí naivní příznivce. Stejně nechápu, jak za 1. republiky mohlo tolik umělců sympatizovat s KSČ či komunistickými myšlenkami.

  • Blechova Hana Says:

   Tak to bych si dovolila snad trosku zduvodnit tim, ze u nas tehdy Strana nebyla jeste Statostranou, nemela vedouci ulohu dle Ustavy…. Kdyby u nas tehdy bylo to, co uz tehdy bylo v Rusku, jiste by Strana mela techto “priznivcu” mene, zato vice podesranych prisluhovacu.
   Bleska.

  • Ondřej Wolf Says:

   Romantismus, generační vzpoura, hospodářské krize a naprostá neznalost reálného dopadu. Nalétnutí propagandě……….
   Ondřej

  • Blechova Hana Says:

   A presto, at si rika kdo chce, co chce, mam Werichuv humor rada, nektere citaty z nej rada pouzivam a nedovedu si vubec predstavit, ze by byl pan Werich nebyl.
   Takze:
   “Kdyz uz clovek jednou je, tak ma koukat, aby byl, a kdyz kouka , aby byl a je - tak ma byt to, co je a nema byt to, co neni, jak tomu v mnoha pripadech je.”

   A pan Werich opravdu umel byt.
   Bleska

  • Ondřej Wolf Says:

   Já to myslel jako obhajobu či pokus o vysvětlení. Já ho totiž taky mám moc rád.
   Ondřej

  • Blechova Hana Says:

   Ondreji, ale to ja preci vim, to “a presto” bylo jeste k tomu “uzitecnemu idiotovi”, ja se musim priznat, ze W. je takovym mym utesovatelem, kdyz mi nekdo neco hodne zleho, neprijemneho rekne nebo provede. To pak jdu tise k panu W. a hledam si neco na bolistku. A vzdycky najdu a nakonec se jeste smeju. Pak se teprve da resit vecne a v klidu skutecny problem, pokud se ovsem skrzeva werichovskou optiku cely problem nesmrcne v naprostou kravinu, nehodnou reseni.
   Bleska.

  • Ondřej Wolf Says:

   http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=646904
   “Historik” už zase promluvil promluvil. Co asi dělali za války jeho rodiče? Kamarádili s Mosleyovými?
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Detailní zpráva o pravděpodobných žhářích: http://www.antifa.cz/268-mzdomova-vitkov-ti-lhari-pod-lupou.html

  • Ondřej Wolf Says:

   Ve veškeré úctě k detailní práci Antify, v řadách naci šéfstva při tom oficiálním odhalení velká panika zavládla.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Družba s nacistickými soudruhy: http://www.delnickamladez.cz/report-21_8_09

  • Ondřej Wolf Says:

   Sladké jak Růžová knihovna. “Hodní hoši se najdou vždy a všude”
   Prováděcí způsob:
   http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=647390
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy