• Vydáno dne 13. 09. 2012

  Petr Nečas
  předseda vlády České republiky
  nábřeží Edvarda Beneše 4
  118 01 Praha 1

  Otevřený dopis

  Pane premiére,

  chceme reagovat na Vaše prohlášení na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně dne 10. září. Dalajlamismus dosud není politický směr, ani nové náboženství, ale pokud znamená úctu k životu, porozumění, toleranci, soucítění a právo na štěstí pro všechny lidské bytosti bez rozdílu rasy a náboženského vyznání, potom se k tomuto směru hlásíme. 14. dalajlama je jednou z předních osobností světového humanistického myšlení a nejen pro Tibeťany symbolem nenásilného boje za svobodu a demokracii.

  14. dalajlama zahájil reformy v Tibetu již před vpádem čínské okupační armády a pokračoval v nich po nuceném odchodu do exilu. Od roku 1987 neusiluje o odtržení od Číny, ale o plnohodnotnou autonomii v rámci ČLR a zaručení základních lidských práv. V roce 2010 demokratizační proces vyvrcholil předáním světské moci řádně zvolenému premiérovi. 14. dalajlama a demokraticky volení zástupci exilové vlády nikdy neusilovali o návrat k polofeudálnímu, teokratickému režimu.

  Hluboce se nás dotklo, že premiér naší demokratické země, která prožila dvě okupace a totalitní vlády, nehorázným způsobem znevažuje utrpení lidí, kteří se nedobrovolně stali součástí komunistického státu, v němž nemají základní lidská a občanská práva. Zoufalství těchto lidí vyústilo v sérii případů sebeupálení. Důvody současných tibetských Palachů či Zajíců, jichž je již více než padesát, jsou obdobné: nejzazším činem upozornit na neúnosnou situaci Tibeťanů, kteří se ve své zemi stali druhořadými občany bez šance na plnohodnotný život.

  Soucítění a podporu národu, který je nyní v podobné situaci jako byla naše země před rokem 1989, není možné vyměnit za nejednoznačný růst vzájemného obchodu s Čínou. Udivuje nás, že představitel pravicové strany, před volbami opakovaně varující před komunisty, souzní s čínskou komunistickou propagandou a nepřímo nabádá vlastní občany k autocenzuře.

  Vaše slova jsou výsměchem lidským obětem a vězňům svědomí, kteří skončili ve věznicích a pracovních táborech nejen v Číně. Vaše slova jsou výsměchem také všem občanům naší země, kteří alespoň symbolicky uznávají nedělitelnost lidských práv na východní a západní a podporují charitativní, rozvojové a humanitární projekty pro Tibeťany a jiné utlačované národy, protože jim jejich kritická situace není lhostejná.

  Pokud podle Vašich slov musí podpora lidských práv zůstat klíčovou komponentou naší zahraniční politiky, pak své slovo dodržujte a aktivně se zasazujte o jejich prosazování.

  Abyste, pane premiére, mohl načerpat více komunisty necenzurovaných informací, předáváme vám základní literaturu k otázce Tibetu - knihu Svoboda v exilu, jejímž autorem je 14. dalajlama, a knihu amerického profesora Kolumbijské univerzity Roberta Thurmana Proč potřebujeme dalajlamu. Kdykoli jsme připraveni poskytnout Vám další faktografické podklady.

  Členové a spolupracovníci občanských sdružení

  Lungta Potala M.O.S.T.
  Dlouhá 2 Horovo nám. 3 Tilschové 5
  110 00 Praha 1 180 00 Praha 8 709 00 Ostrava

  Petr Ďásek
  Lukáš Eršil
  Aneta Horká
  Edita Kleckerová
  Michal Konvalinka
  Petr Kuneš
  Zuzana Ondomišiová
  Blažena Polahárová
  Michal Smolák
  Jan Zápotocký

  Vyjádření dalších organizací:

  Vyjádření Forum 2000
  Vyjádření Amnesty International
  Vyjádření TOP 09
  Výrok premiéra - Českému exportu škodí podpora Pussy Riot i dalajlámy, tvrdí Nečas
  ———————————
  ZDROJ
  ——————————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 17:07

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy