• Reaguji zde na článek p.Fedora Gála „Jsou to už více než dvě desetiletí, co k nám dokráčela demokracie“

  (8.6. autorův osobní blog   Jsou to už více než dvě desetiletí, co k nám dokráčela demokracie.

  9.6. Toulání se slovy:   Fedor Gál: Jsou to už více než dvě desetiletí, co k nám dokráčela demokracie. převzato).

  Hned z počátku pak podotýkám dvě věci:

  a) Na demonstraci u Ministerstva financí pořádané dne 7.6. 2012 Iniciativou „Stop vládě“ jsem byl. Nikoli jako „nezaujatý“, ale jako demonstrant. Moje píšťalka spoluutvářela její akustickou tvář, která se mnohým lidem sice nemusela líbit, podle mne však měla své opodstatnění, totiž upozornit. Co nejnepřeslechnutelněji. K tomu se ještě vrátím později.

  b) Pohlavek a plivanec, jejichž cílem se ministr Kalousek stal, jsou jednoznačně, bez diskuse špatné věci, nikdy k nim nemělo dojít a je mi upřímně líto, že došlo. Ačkoliv jsem od incidentu stál několik málo metrů, o tom že se stal, jsem se dozvěděl až později doma ze zpráv na internetu.

  Ovšem, i přes to, že k tomuto incidentu došlo, šel bych na tu demonstraci znovu a nestydím se, že jsem se jí zúčastnil. Článek Fedora Gála na mne působí dojmem, že hovoří o zcela jiné události. Pravděpodobně to bude tím, že Fedor Gál vychází z reportu iDnes (možná i jiných médií), nikoli z osobního pozorování. Pokud by byl na místě přítomen a neměl „to štěstí“, že by se ocitl v těsné blízkosti inzultující osoby, pravděpodobně by se o incidentu dozvěděl až doma, jako já. To pro naprostou ojedinělost takové události na akcích pořádaných platformou „Stop vládě“. Ojedinělost zde chápu nejen ve významu četnosti, ale i z „ducha“ těchto shromáždění. Po účasti na přinejmenším „větší polovině“ různých akcí pořádaných pod hlavičkou „Stop vládě“ mohu zodpovědně prohlásit, že přes veškerou hlučnost, naštvanost, nemalebnost apod. (Ale ano, jsou to demonstrace, nikoli besídky okrašlovacího spolku) nikdy nebyly vedeny, nikdy neměly směřovat a také nesměřovaly k jakékoliv formě násilného jednání proti komukoliv.

  Plně však chápu a respektuji reminiscenci Fedora Gála na jeho vlastní prožitek. Spolu s tím ale také žádám o podobné pochopení a respekt k reminiscenci mé vlastní: Osm dnů před „Blokádou Ministerstva financí“ jsem se účastnil i demonstrace seniorů a zdravotně postižených, pořádané též pod hlavičkou „Stop vládě“. Sešlo se na ní hodně lidí, které by již od pohledu za extrémisty nemohl vydávat ani hodně otrlý cynik. Pro leckteré z nich byl asi velký výkon (nebo technicky komplikovaná záležitost) již jen to, že dorazili na místo srazu. Nějaký důvod k tomu ale pravděpodobně měli. Hlavním požadavkem této seniorské demonstrace bylo zastavení důchodové reformy a zachování původního způsobu valorizace důchodů. Po skončení demonstrace, již v metru mi přišla SMS, kde mi kamarádka psala, že jí bez jakékoliv změny v diagnóze či dokonce zlepšení zdravotního stavu byl posudkovou komisí (v tu samou dobu, kdy já „důchodově“ demonstroval) o dva stupně(ze III. na I.) snížen invalidní důchod. Stačilo k tomu časové prodlení obvodního lékaře a posudkový systém (zavedený touto vládou), motivující posudkáře ke „zkrouhnutí“ důchodu, jak jen lze a třeba i nelze, hlavně že se ušetří. Kromě toho, že tato má kamarádka je sama chronicky nemocná, pečuje o těžce postiženého syna. V rámci „Sociální reformy“ zavedené touto vládou dnes není možný souběh invalidního důchodu a příspěvku na péči. Ten jí tedy (resp. jejímu synovi) byl již dříve odebrán, neboť ona je přece invalidní důchodkyně. Co jí zbylo? Uprostřed pocitu, že žiju nejen v absurdním, ale i hodně blbém filmu, uprostřed vzteku z čerstvě sdělené křivdy jsem se přistihl při myšlence, že kdyby v tu chvíli byl poblíž p. Kalousek, p. Heger nebo p.Drábek, asi bych se (navzdory své křesťanské víře a odporu k násilnostem) ocitl v jistém pokušení násilného chování. Díky tomu, že ve všední den odpoledne není jejich přítomnost na trase C metra v Praze pravděpodobná, zhřešil jsem tak sice duchovně, naštěstí však bez fyzického dopadu. Dělá to ze mne extrémistu, komunistu etc.?

  Ano, uvědomuji si, že žádný ze jmenovaných ministrů není v přímém vztahu ke konkrétnímu dopadu jejich „reforem“ do života toho či onoho člověka. Ani v posudkové komisi z mé reminiscence nikdo z nich neseděl. Jsou to však oni, kdo společně s dalšími politiky vládní koalice pod jménem „reforem“ nastavují společenské mantinely i zákony tak, aby podobné jednání mělo otevřené dveře a co nejsnazší cestu. Jsou to oni, kdo u takového jednání přehodil znaménko mínus za plus, špatné za dobré. Kdo z toho, co se dříve jistě mohlo stát také, ovšem jako nemravnost, udělali program. Jsou to oni, kdo bezohlednost nazývá odpovědností a aroganci diskusí. Není divu, že se tak stávají i zosobněním konkrétních dopadů různých nespravedlností do životů lidí odnášejících na svých bedrech bolesti aktivit, které tito ministři nazývají reformami.

  Co tím chci říct? Opět dvě věci.

  - První: Sám na sobě dokládám, že lidé doopravdy mohou mít velmi konkrétní a velmi osobní důvody účastnit se akcí typu té u Ministerstva financí a projevovat se na nich.
  - Druhá: Na bázi zkušenosti se svým vlastním vztekem onu inzultující osobu i tu provokující paní chápu. Neobhajuji, ale chápu. Neschvaluji, ale solidarizuji se. Nevyviňuji, ale netroufám si soudit a odsoudit. Ten jediný rozdíl je totiž v tom, že já byl ve výhodě. Ministři se v metru obvykle nevyskytují, tudíž k podlehnutí pokušení nebyla příležitost. Kdyby se v ten moment ale naskytla, kdo ví? Ten kdo udeřil, plivl, jednal nedobře. Já však (i bez fyzického dokonání takového skutku) nejsem o nic lepší. Kdo v aktuálně prožívaném pocitu nebo vědomí křivdy na sobě či blízkém člověku je?

  Nyní ještě několik poznámek:

  - V žádném případě nelze tento incident dávat na odpovědnost organizátorům akce, p.Jaroslava Zavadila nevyjímaje. Ti již na startu řádně svolané a nahlášené demonstrace v atriu stanice metra Malostranská účastníky vyzývali, aby se nenechali vyprovokovat „ani panem ministrem“ (z jehož strany by takový pokus první nebyl). Tohle se v médiích nedočteme, na tomto místě žádná nebyla.
  - Stejně tak přibližně v době, kdy se incident udál, žádala opakovaně řečnice, která momentálně stála na řečništi a pravděpodobně mohla lépe vidět „houstnoucí atmosféru“ kolem p. ministra, aby demonstraci zajišťující policisté z prostoru ohlášené demonstrace p. ministra odvedli a nikým nechtěnému incidentu tak předešli. Ti tak činili zřejmě relativně rychle. Jediný, kdo jim v tom příliš nepomáhal a odchod zpomaloval, byl p. ministr sám. To je částečně vidět na videu v tomto odkazu: Kalousek přišel mezi demonstranty, jeden z nich jej udeřil

  - Za povšimnutí pak stojí i viditelný rozdíl mezi záznamem incidentu (Novinky)- pohlavek v několika málo vteřinách a komentáře opakovaný plurál u slov popisujících incident v článku na iDnes, ze kterého vychází Fedor Gál: Kalousek dostal v davu ránu, plivali na něj a křičeli: Demisi!

  - Obě videa z iDnes pak zachycují situaci po incidentu. Pro poctivost musím uvést, že existuje i video čtvrté, zachycující i plivanec na rukávu (?) p. ministra, toto se mi však nepovedlo dohledat. Politováníhodný fakt ovšem popřít nemohu. Ani pokusit se o jeho časové zařazení.

  Tuto komparaci zde uvádím proto, že samotný incident netrval déle, než několik vteřin, zatímco iDnes působí dojmem, jakoby tímto způsobem probíhala celá demonstrace. Obraz, ze kterého Fedor Gál vychází, je tedy zkreslený.

  Již na začátku článku jsem uvedl, že se nepovažuji za nezaujatého. Zde v závěru to připomínám znovu. Bylo by však fér, kdyby p. Fedor Gál (pochopitelně z opačné pozice) o sobě prohlásil totéž, vyznívá to z jeho slov o ministrech Kalouskovi a Kubicem i pocitu z výsledku voleb. Tak jako on vytýká shromážděným „Stopvládníkům“ neochotu naslouchat ministru Kalouskovi, mohu já ministru Kalouskovi vytýkat neochotu naslouchat nejen veškerým protestům občanským a odborářským od podzimu 2010, pro které (byť nenásilné a takovýchto incidentů prosté) měl buď posměch či odsudek nebo předběžné soudní opatření (aby se pak soud nakonec vyslovil pro oprávněnost konání protestu – po termínu svolání), stejně tak mu mohu vytýkat neochotu naslouchat Senátu, Ombudsmanovi a Ústavnímu soudu. Tedy ústavním institucím, nikoli „nějakým protestujícím“. Neochota naslouchat se prostě NEZRODILA 7.6. 2012.

  P. Fedora Gála si velmi vážím pro jeho celoživotní zastání, které vždy měl pro lidi potenciálně i reálně ohrožené či znevýhodněné pro svůj původ, národnost apod. I když to „tento svět“ neumí ani zdaleka přiměřeně ocenit, pro život v Čechách i na Slovensku vykonal a koná mnoho dobrého. Zde apeluji na obdobné jeho pochopení pro lidi ohrožené sociální a ekonomickou situací ve vztahu k jejich věku, zdraví či třeba pracovního zařazení.
  ————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 11:49

 • 3 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Moe Says:

   Pane Wolf, je naprosto netypicke aby se Minister vlady vydal mezi nepratelsky dav demonstrantu ve snaze navazat dialog. To spise svedci o poctivem charakteru cloveka odpovedneho za vladni politiku tykajici se milionu obcanu.

   Na druhe strane, se v davu demonstrantu objevilo zrejme par extremistu kteri pana ministra napadli.
   Otazka je, co ten zbytek davu udelal, omluvili se, zadrzeli ty provinilce a nebo s radosti pozorovali jestli se bude taky lyncovat.?

   Pred par dny jsem se vratil z navstevy Vaseho kraje. Mohu rici ze by jste meli byt hrdi na to co jste dosahli v tak kratke dobe. Na vsech uradech jsem se setkal s lidmi kteri byli velice ochotni pomoci, vysvetlili kde a jak se dela co a kam se obratit, Vase dopravni prostredky jsou absolutne fenomenalni v porovnani k tak zvanych “Western Standards” . 23 korun za metro listek je lacine, ale co je pozoruhodnejsi je, ze jsem nikdy necekal dele nez 5 minut na spojeni. Jidlo ve verejnych stravovacich podnicich bylo prvni tridy, tak jako obsluha. Jen mne trochu zarazilo to ze navstivit synagogu stalo 300 korun. to jsem nikdy nikde neplatil. Zdravotni system U Vas byl naprosto jednoduchy, mnohe leky ktere si musim hradit u nas byly jak se u Vas rika “bez doplatku” coz byl i pro mne sok! Navic 30 korun za lekarsky predpis a to je vse? tazala se manzelka!
   A Tak jako vsude na svete, i Vy mate demonstranty (naproti Valdstejnskemu palaci) podle vzoru “Occupy Wall Street”.
   Tim bych chtel jen rici ze Vase zeme neni perfektni, a tak jako moje zeme ma sve problemy, ale Vy jste v kratsi dobe dokazali vice nez my, mozna ze ta Vase vlada, nakonec vi co dela a vladne lepe nez si myslite!

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy