• Mediální pochoutkou, senzací a snad i špekem (kdyby tento ovšem nebyl z vepřového) se staly výroky rabína Ovadii Josefa. Vyslovuje se na téma stvoření Gójů jako služebníků Ž/židů. Předpokládám, že největší radost z nich mají neonacisté, fašisté, antisemité, činovníci Hamásu, křesťanští ultraintegrálníci a spol. Dočkali se potvrzení svých pravd o odvěkém zhoubném působení židovství, jakoby Protokoly sionských mudrců právě dostaly punc a razítko pravosti a nezávadnosti.

  No, za ně mluvit nemusím, oni už se vyjadřují a ještě dlouho vyjadřovat budou. Vyjadřovali by se i bez Ovadii Josefa. Budu raději mluvit za sebe. Taky jsem se totiž dočkal potvrzení. Potvrzení potřeby stálého sbližování a porozumění a vůle k němu napříč národnostmi i konfesemi.

  Např. zde, cituji:

  „…….Proti Josefovi dokonce vystoupila i americká organizace Liga proti pomluvám (Antidefamation League), která v USA bojuje proti antisemitismu a snaží se získávat pro Izrael podporu mezi americkými politiky i veřejnosti.

  Obvykle kritizuje antisemitské výroky, tentokrát zamířila kritiku “do vlastních řad.”

  “Je velmi znepokojující vidět a slyšet jakéhokoliv náboženského činitele, a zvláště rabína Ovadiu Josefa, kázat tak nenávistné a rozdělující myšlenky,” uvedl v prohlášení šéf ligy Abraham Foxman…..“

  Vlivný rabín šokuje Izrael. Gójové jsou jako oslové


  Dočkal jsem se nového potvrzení (které nepotřebuji pro sebe samého, spíš bych rád, aby si jej povšimli jiní), že Ž/židé jako každý jiný národ nebo náboženské společenství dovedou pojmenovat to zlé i ve svém středu a patřičně jasně říci „Tak to ne!“<

  Dočkal jsem se potvrzení, že jsme všichni stejní v tom dobrém i v tom špatném. V politické dobré vůli i sobectví. Ve snaze po pochopení a porozumění i ve velikášství a mocichtivosti. Ta slova zazněla ve volební kampani (Ovadia Josef je zakladatel strany Šas, t.č. v Izraeli ve vládní koalici.).

  Jsou ta slova o tolik horší, než to, co jsme do posledních dnů mohli vidět i slyšet v téměř nekonečné „supervolební kampani“ u nás? Nebylo i u nás dělení na hodnotnější a méněhodnotné lidi? Podle národnosti nebo třeba sociální situace? Dočkal jsem se potvrzení, že pokušení využít a zneužít pocit nebo prožívání nejistoty v životě lidském pro své politické ambice je něco stejně obecně lidského, jako na opačné straně spektra třeba altruismus.

  Dočkal jsem se potvrzení, že fanatismus a intolerance nejsou produktem jednoho zlého náboženství (oproti tomu druhému hodnému), Jsou – opět – čímsi interkonfesijním. Na kolika českých, „jediných zaručeně křesťanských“ webech, můžeme číst prakticky tatáž slova, ovšem s malým rozdílem v tom, že k vládnutí je předurčeno křesťanství. Ani odkazy na svaté knihy nechybí. Weby islamistické – bez komentáře.

  Dočkal jsem se potvrzení o zhoubnosti všech možných nacionalismů (chceme-li na tuto záležitost pohlížet z tohoto směru). Na mnoha webech, co mají v názvu slova jako „národní“, „politicky nekorektní“, „nezávislý“, „autonomní“, „vlastenecký“ atd. se také dočteme leccos o „kvalitách“ různých národů a ras, o „vývoji“ ve smyslu méně- a vícecenných, ……

  Že jsou obojí marginálie? I když tam vedle obhájců různých forem nerovnoprávnosti „sám za sebe“ publikuje třeba mluvčí prezidenta ČR nebo tajemník jeho kanceláře?

  Dočkal jsem se potvrzení, jak to vše zní stejně trapně nabubřele, hloupě a frázovitě. Vše podle stejného mustru o hodném Petrovi a špatném Pavlovi, o špatném Petrovi a hodném Pavlovi. Ať už se to vše podepře „vlastenectvím“, původem, pravověrností. Jak to zní temně a zle při využití k manipulaci s lidskými životy a osudy.

  Obadia Josef je v tom úplně stejný, jako všelijací samozvaní mesiášové náboženští, národní, političtí. Tuzemské nevyjímaje. Pseudomesiášové stejní ve své povýšenosti, stejní ve své potřebě nepřítele a jeho pseudomesiáše (to aby měli na koho ukázat prstem). Ve všech zemích, národech, náboženstvích a jejich denominacích. A zároveň o nich nic nevypovídající. Proč? Protože všichni tito pseudomesiášové z víry, názoru, pohledu, postoje, ze skutečnosti nevycházejí. Oni si je upravují podle vlastní potřeby. Dezinterpretací svatých textů i historických událostí, dehonestací či likvidací lidí.

  Vždy je to stejné a Ž/židé v tom nejsou jiní. Protože nejsou jiní lidé. Ani v dobrém, ani ve špatném. Ani ve šlechetnosti a vztahu k dobru, ani v pokušení sednout na lep nějakému populistovi.

  Vypráví o tom (často hodně drsně) obrovská část Starého Zákona. Dějepravně, prorocky, poeticky. O příčinách i následcích, o modlářství a taky pokání a obrácení. O Bohu, který s lidmi zůstává v dobrém i zlém (nejen v tom společensky uhlazeném), který ve víře dá sílu říci Ďáblovi: „Ne!“ O Bohu, který sám spojuje lidi přes hranice konfesí i kultur, jak můžeme slyšet z třeba z příběhu Rachab (Joz 2,nn) nebo EbedMeleka (Jr 38,7-13; 39, 15-18….) či Rút Moábské (Rút)……

  Ale ať se jdou všichni ideologové, hlasatelé všemožných –ismů světských i náboženských, posuzovatelé lepších a horších lidí, národů, kultur a konfesí, všichni eugenici, rasisté, nacionalisté, konspirologové (a čím vším se ještě dá zakrývat vlastní přebujelé ego) bodnout.

  Já si nehodlám nechat vzít přátelství a nahradit je slouhovstvím, ať už mi to má podsouvat Obadia Josef nebo nějaký místní „vlastenec“ či integrálně katolický fanoušek biskupa Williamsona. Úplně stejně tak si nenechám vzít bratrství ve stvoření, bratrství v Abrahamovské ekuméně, to vše ve víře v toho stejného Boha.

  ———-

  A v tomto přátelství se i podepisuji

  Ondřej Wolf

  ——————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 20:29

 • 2 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Kateřina Rozbrojová Says:

   Ondřeji, taky jsou mi stále více protivné všechny ideologie světa, už proto, že se všechny dají tak strašně zneužít. Ale náboženství jsou v určitém smyslu také ideologie a také jsou až příliš často a příliš tragicky zneužívána. Myslím že jedině víra v milosrdného a milujícího Boha může člověka uschopnit vidět v každém - úplně každém! - člověku svého bližního.

  • Persi Says:

   Kvůli takovým, jako je pan Cohen, nemáme chrám…

 

Srpen 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archivy