• Každý pietní akt je už z podstaty věci smutný. Platí to i o pietních aktech tady v Letech u Písku.


  lety1940_nastup_veznu1

  A to nejen proto, kolik lidí na tomto místě trpělo a zahynulo. Ale i z toho důvodu, že velká část české společnosti si buď nechce, nebo neumí připustit svůj podíl historické viny na osudu Romů (připomínám, že dozorci – a dozorci někdy velmi brutální - se rekrutovali z řad protektorátních četníků, tedy Čechů). Narozdíl od Poláků, kteří dnes otevřeně diskutují o vině svých předků na osudu polských Židů za Druhé světové války, my něčeho podobného ve vztahů k našim Romům nejsme schopni.

  Říkám tomu zbabělost. Ano, jsme zbabělí. A důvod této zbabělosti je dvojí. Jeden je dlouhodobý, druhý eskaloval až teď, v posledních měsících.

  Ten dlouhodobý důvod naší zbabělosti pramení z faktu, že při posuzování historických událostí šedesát let starých nejsme schopni odmyslet si od protektorátních Letů současné komplikované soužití Čechů a Romů. A ono komplikované je a nikdo soudný netvrdí opak. Neřeším teď, kdo nese jaký podíl viny, na to jsou jistě různé názory a je legitimní o nich diskutovat. Jen konstatuji fakt, že majoritní česká společnost není schopna podívat se na utrpení Romů v Letech u Písku objektivně. Nahlížíme na smrt v protektorátním koncentráku optikou dnešních sousedských sporů. A to prostě není spravedlivé a není to důstojné.

  Naše společnost je dost bohatá na to, aby mohla dovolit důstojné uctění památky těch, kdo zde byli trýzněni a kdo zde zahynuli. To znamená bez opodál stojícího vepřína, který je urážkou všech mrtvých i živých, kteří tuto vzpomínku mají v paměti. Toto je vzkaz pro přítomné členy vlády České republiky.

  Druhý důvod, který jsem zmínil, spočívá v chování politických elit. Nejsem jistě sám, kdo si na naší politické scéně všímá neblahého posunu k rasismem načichlému populismu. Začalo to Čunkem, Řápkovou a Janáčkovou. To byli obyčejní komunální populisté, kteří se díky nadbíhání nejprimitivnějším davovým instinktům (a podle dobře podložených novinových článků i díky schopnostem šikovně se obohatit při správě veřejného majetku) vyšvihli do celostátní politiky. Svými názory zamořili celou politickou scénu a od té doby se s otevřenými projevy rasismu a xenofobie setkáme ve všech – opakuji ve všech – současných parlamentních stran. Samozřejmě se jedná o názory jednotlivců, mnohdy spíše skrývané. Ale proto nejsou méně nebezpečné.

  Nesvatá trojice Čunek, Řápková, Janáčková byla vlastně jakousi rafinovanou náhradou za Miroslava Sládka. Jejich xenofobní populismus dopadl na úrodnou půdu i proto, že v parlamentu nebyl dlouho nikdo, kdo by latentní rasistické a xenofobní stereotypy ventiloval. Tyto stereotypy odpočívají v mysli celé řady politiků a občanů, většina z nich za to ani nemůže, mnozí z nich si to ani neuvědomují. Je to teď z mé strany spíš pokus o jakousi amatérskou diagnózu než obvinění. Ale tím, že se objevili Řápková a spol., se to skryté zlo v lidech začíná probouzet.

  A situace se nelepší, naopak. Žijeme v zemi, kde hlava státu svou autoritou zaštiťuje a do vysokých a vlivných veřejných funkcí prosazuje potrhlé nacionalisty s xenofobními sklony, rádobyvědecké neofašisty z Akce D.O.S.T. Tento trend, tato bátorizace české politiky, padá bohužel na vrub prezidenta Klause. Nechci Václava Klause srovnávat s úrovní Čunka nebo Řápkové, populistou je však neméně zručným, ba ještě zručnějším. Ty největší špinavosti za něj totiž říkají jeho nohsledi. On sám stojí jakoby nad věcí, s moudrým výrazem tatíčka národa na své laskavé tváři.

  Aby bylo jasno: prezident Klaus rozhodně není rasista a xenofob. Svou autoritou však rasistické tendence kryje a umožňuje jim plíživý vstup do veřejného života. Proto tvrdím, že největší nebezpečí našim menšinám nehrozí od skinheadů, ale od zdánlivě neškodně vypadajících mužů důstojného věku, kteří s takovým zápalem hovoří o národu, národním státu a údajných multikulturních socialistech v Bruselu. Někteří z nich se možná objevují na romských plesech nebo podobných akcích a nechávají se tam fotografovat, aby ukázali svou toleranci. Nenechme se tím ale zmást. Právě oni svou veřejnou činností přispívají ke smutné skutečnosti, že velká část české společnosti nepovažuje 13. květen a koncentrační tábor v Letech za nic, co by si měla jakýmkoliv způsobem připomínat.

  A je si co připomínat. Smutnou minulost i smutnou přítomnost. Ani čtyři roky poté, co byla ČR odsouzena štrasburským soudem pro lidská práva za segregaci romských dětí, nemají tyto děti rovný a spravedlivý přístup ke vzdělání a k šancím v životě.

  Může mít utrpení, které si zde připomínáme, vůbec nějaký smysl? Může, pokud nám vzpomínka na něj pomůže učinit naši současnost lepší a spravedlivější pro všechny, bezohledu na to, kým jsme se narodili.

  Děkuji všem, kdo tuto vzpomínku udržují živou.

  ——-

  Projev u příležitosti pietního aktu v Letech u Písku na památku romských obětí holokaustu v místě bývalého koncentračního tábora, 13.5.2011.

  Převzato z autorova BLOGU

  ———————-
  Obrázek: Lety u Písku 1940, nástup vězňů
  ——————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:45

 • 16 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Věra Tydlitátová Says:

   Přistižený poslanec ODS: Copak já jsem rasista? Cikány miluju
   http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/197682.aspx

  • Daniel Š. Says:

   Pan Liška není zrova můj oblíbenec a zdá se mi, že se vzpamatoval až po odchodu z vysoké politiky. Ale tady to říká správně. Mimochodem, zajímavé je také to, kdo nyní v Letech NEBYL.

  • Věra Tydlitátová Says:
  • Kamila Langová Says:

   Z facebookové Zdi Ladislava Malého:
   ————————
   * Antonín Šalanský
   Alles gute!

   * Ladislav Malý
   Danke bestens! Ich wünche auch alles gute in Deine neue Heimat! Cos nám to udělal, žes ses odstěhoval? Přeju Ti všechno nejlepší v Německu. Škoda, že jsme nikdy nezavedli řeč na tuto problematiku, ale v kostece: Z Německa k nám přicházely dějiny, kultura, vzdělanost. Kde bychom byli, kdybychom neměli v blízkosti Němce?! S pozdravem Na stráž! LM

   * Antonín Šalanský
   Milý Ladislave, změna je život a peníze se musí někde vydělávat. Tak jsem to zkusil jinde. A popravdě řečeno, okamžitě bych “Protentokrát” znovu připojil k Německu, už jen proto, že tady funguje vše jak má!

   * Ladislav Malý
   Naprosto s Tebou, Tondo, souhlasím. Ale když “Protentokrát”, tak i s tou gilotinou, protože tenhle národ příliš zapevelevěl. Přeju Ti hodně štěstí a Boží přízeň - bez té není nic! Tvůj LM

   ————————————

  • Ondřej Wolf Says:

   V jedné větě gilotina na “plevel” a v následující “Boží přízeň” (nějak mi to bez uvozovek nejde napsat), to je hustý.
   Ondřej
   P.S. Vzhledem k tomu, jak v Německu ve volbách posilují různé varianty Soc. dem. + Zelení, tak myslím, že ani Němci obecně by asi plány na revitalizaci Protektorátu dua Láďa a Tonda nadšeni nebyli.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Ono to tak divné není, pokud se zamyslíme nad tím, co tito lidé nazývají bohem.

  • Ondřej Wolf Says:

   Divné ne, husté ano. Klíčovým je právě to malé b.
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   Samozřejmě… malé b. A také to “co” a nikoliv “koho”…

  • J. Tonek Says:

   Vážená paní doktorko Tydlitátová,
   Nechci aby to vyznělo drze a nejsem provokatér, ale můžete mi odpovědět na osobní otázku? Pomohlo by mi pochopit Vaše články, kdybyste mi odpověděla. Jste Židovka nebo Češka?

  • Věra Tydlitátová Says:

   Vážený pane Tonku,
   Na Vaši otázku ráda odpovím. Jsem Češka i Židovka.

  • Rolf Says:

   Když už to zde zaznělo, rád doplním: Pan Ladislav Malý se opět stal obětí českých denunciantů a byl za policejní asistence vykázán z průvodu Hnutí pro život.
   Tu udavačskou dvounohou kreaturu odhalil ve svém článku Odpověď anonymnímu redaktorovi uveřejněném na webu http://www.narodnisjednoceni.cz.

  • Ondřej Wolf Says:

   To je dojemné, jak se tam odvolává na Židy (které jinde považuje za zdroj všeho zla) a Protektorát, po kterém jinde vzdychá. Ani neví, co plká.
   Ondřej

  • Ondřej Wolf Says:

   To je dojemné. Nejvíc ta pasáž o Židech, kavárnách a Protektorátu. :-(
   Ondřej

  • Věra Tydlitátová Says:

   No jo, až mi ukápla slza … :-(
   Ta paní Rybová je asi rozumná žena.

  • Věra Tydlitátová Says:

   No jo, až mi ukápla slza … :-(
   Ta paní Rybová je asi rozumná žena.

  • Rolf Says:

   L.M.: “Byl jsem pár dní mimo ČR……”

   Vrátil ses nám hrdino z dálky,
   prodělal jsi šarvátky i války.
   Nikdo tě vážně nebere
   a to tě žere frajere!

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy