• V úterý 14. června jsem představila básnickou sbírku Obratník Jednorožce na setkání v brněnské pobočce Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea.

  oj

  Díky spisovatelce paní Erice Bezdíčkové a panu Jiřímu Braunerovi, majiteli Kartuziánského nakladatelství, mi město Brno připravilo opravdu radostnou událost - vydání mé knížky a rovněž její slavnostní představení veřejnosti. Poznala jsem, že i v době tak poznamenané ekonomickou i společenskou krizí jsou ještě na světě lidé odhodlaní vydat knížku poezie a jiní lidé ochotní ji kupovat a číst, nebo si přijít o poezii popovídat. Prosím vás, který nakladatel si dneska troufne vydávat básničky? Pan Brauner, křesťan s andělským srdcem se nebojí. V obrovské černé Volze s kufrem plným knížek nás odvezl na židovský hřbitov, kde mne paní Erika seznámila s dalším kouzelným člověkem, s panem Petrem Špunarem, správcem hřbitova a velkým znalcem a zachráncem památek. Pan Špunar patří k těm úžasným lidem, kteří také nehledí na osobní propěch a raději se zabývají věčnými věcmi, jimž věnují lásku a skromnou oddanost. Napsal a v roce 2006 vydal neprodejnou knihu Židovský hřbitov v Brně-Židenicích a osudy lidí s ním spojené. Pan Špunar nás laskavě provedl celým hřbitovem a poskytl nám zasvěcený výklad.

  brno-010
  Pan Špunar a paní Bezdíčková při prohlídce obřadní síně

  Brno jsem dříve příliš neznala, byla jsem v něm před touto návštěvou pouze třikrát, protože od nás je moravská metropole dost daleko a žádný závažný důvod mne k jeho návštěvě dlouho nelákal.  Loňské setkání s pení Erikou a panem Jiřím v Plzni na naší katedře pro mne bylo fascinující, potkala jsem silné a přímé lidi nepoznamenané současnou nevraživostí, mrzutostí a splínem, lidi stále plné laskavosti, humoru, odvahy a nápadů. Proto jsem se nyní velmi těšila nejen na setkání se svými přáteli a s dalšími Brňany, kteří měli přijít na autogramiádu, ale také na samotné město. Nastal čas poznat ho trochu blíže. A musím říci, že ty dny pro mne byly moc hezké, a to jsem již viděla pořádný kus světa. Na tuhle návštěvu v pěkném městě u báječných lidí nezapomenu.

  brno-053
  Paní Erika na terase

  S manželi Bezdíčkovými a jejich jezevčicí Silvinkou jsem strávila dva nádherné dny v jejich krásném domě a na cestách městem a jeho okolím, kudy nás vozil pan Pavel a ukazoval nám skvosty i bizarnosti architektury. Samotné povídání na Židovské obci bylo navštívené sice skromně, ale přišli samí milí a nadšení lidé, včetně studentů z Masarykovy univerzity. Řeč se točila nejen okolo knihy, ale také okolo současné situace ve společnosti, mluvili jsme o víře i o životní cestě, některé otázky byly i dost osobní, ale povídalo se mi dobře a svobodně.

  brno-024
  Jiří objevuje detaily

  Svoji knihu jsem spolu s přáteli Erikou a Jiřím vydala jako vzdor vůči zklamání, malomyslnosti a depresivním obavám o zítřek. Zachtělo se mi udělat něco bláznivého a naprosto nerozumného. Když se všichni derou o moc a peníze, rozhodla jsem se na ně nehledět a hledat jen krásu a radost. A mám dobrý pocit, že se to všechno báječně vydařilo. A nadto jsem poznala lidi, kteří mají stejnou chuť vzepřít se malomyslnosti a dělat věci z čiré radosti a ne pro zisk. Po několika nedávných zklamáních jsem uprostřed vlídné oázy vytvořené nezkaženými lidmi opět začala věřit v přátelství.

  Díky :-)

  Obrázky z Brna

  brno-027
  -
  brno-022
  Tváře dávno odešlých lidí mne dojímají
  -
  brno-023
  -
  brno-016
  -
  brno-017
  -
  brno-019
  -
  brno-020
  Pokoj v duši
  -
  brno-028
  Ruce na náhrobku znamenají: opět se spolu shledáme na věčnosti.
  -
  brno-032
  Žehnající ruce kohenů
  -
  brno-039
  Léčivé, hořké a nebesky modré květy šalvěje na starém hrobě
  -
  brno-054
  Něžná Silvinka Bezdíčková
  -
  brno-059
  Pohled ze Špilberku
  -
  brno-064
  Petrov
  ————–

  Číslovaný a podepsaný výtisk knihy Obratník Jednorožce jsem poslala některým ze svých přátel, také je možné ji koupit přes internet.

  Věra Tydlitátová: Obratník Jednorožce
  —————————————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 4 Responses

  WP_Modern_Notepad

 

Listopad 2018
P Ú S Č P S N
« Lis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archivy