• Kronika 12.10.2012

  12. října 1492 připlula flotila španělských lodí nazvaných Niňa, Puinta a Santa Maria pod vedením Kryštofa Kolumba k břehům Nového světa.

  columbus

  Po šesti týdnech plavby přes oceán ve dvě hodiny odpoledne spatřil námořník Rodrigo Triana z lodi Pinta na obzoru pevninu. Bylo to pobřeží dnešních Baham, místní lidé je nazývali Guanahani a Kolumbus pojmenoval ostrov San Salvador. Ve skutečnosti se přesně neví, na kterém ostrově Baham Kolumbus přistál. Byl přivítán přátelskými a mírumilovnými domorodci. Kolumbus byl přesvědčený, že se mu podařilo doplout do Indie, a nikdy si nepřipustil, že objevil úplně nový kontinent. Pokračoval v plavbě a 28. října objevil ostrov Kubu a 5. prosince dorazil ke břehu Hispanioly. O Vánocích u pobřeží ztroskotala zásobovací loď Santa Maria a místní náčelník dovolil 39 námořníkům na ostrově zůstat a založit osadu, kterou nazvali La Navidad. Kolumbus se vrátil do Španělska, kde u dvora přednesl zprávu o svých objevech, v níž značně nadsadil odhady nalezeného zlata. Je ironií dějin, že Amerika dala světu mnohem cennější dary než žádaný žlutý kov, o nichž však ani Kolumbus, ani královská veličenstva neměla v době objevu povědomí. Zejména polodiny jako brambory, kukuřice, rajčata, nebo fazole a papriky znamenaly pro Starý svět záchranu miliónů životů před hladomory. Z Ameriky pochází i tabák a mnohé rostlinné léky, lamy, krocani a morčata.

  Kryštof Kolumbus navštívil nově objevenou zemi čtyřikrát, stále však nebyl schopný uspokojit španělské vládce množstvím přivezeného zlata a jeho vztahy se dvorem ochladly. Po smrti své příznivkyně Isabely Kastilské se pomalu dostával do společenské izolace.

  A tak zatímco Kolumbus těžce bojoval o své uznání a společenské postavení, do Nového světa se vypravovalo stále více dobrodruhů, kteří původním obyvatelům připravili doslova peklo. Kolumbovy ideály vzaly velmi brzy zasvé.

  Přestožedějiny zámořských objevů jsou poznamnány bezohledností, kořistnictvím, barbarstvím, velkým utrpením a mnoha zločiny, velikost odvážných mořeplavců nelze zpochybňovat. Kryštof Kolumbus zůstává symbolem odhodlání a příkladem vizionáře, který překročil svůj prostor i dobu a ukázal světu nové obzory.

  columbus12
  ——-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 6:00

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy