• Pan Jiří Slivák mi napsal mail, kde se pohoršuje nad mým článkem. Představil se jako student politologie a argumentuje slušně, proto jeho mail beru vážně a pokusím se upřesnit své argumenty. V případě hloupých a arogantních mailů to nedělám, rovnou je vyhazuji, ale již několikrát jsem se vážně zamyslela nad názorem, který za zamyšlení stál.

  FO00115255

  Pan Slivák reaguje na článek A co takhle ubrat plyn, pánové? a zejména na mé pasáže o exprezidentovi panu Václavu Havlovi. Pan Slivák tvrdí, že se buď mýlím, nebo lžu, když píšu, že termín “humanitární bombardování” Václav Havel nikdy neřekl. A na důkaz svého tvrzení uvádí tento citát:

  “Domnívám se, že existuje za NATO intervencí na Kosovu element, který nikdo nemůže popřít: nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů, …”
  (Václav Havel, Le Monde, 29. dubna 1999)

  (V originále: “Dans l’intervention de l’OTAN au Kosovo, je pense qu’il y a un élément que nul ne peut contester: les raids, les bombes, ne sont pas provoqués par un intérêt matériel. Leur caractère est exclusivement humanitaire: ce qui est en jeu ici, ce sont les principes, les droits de l’homme auxquels est accordée une priorité qui passe même avant la souveraineté des Etats. Voilà ce qui rend légitime d’attaquer la Fédération yougoslave, même sans le mandat des Nations unies.”)

  To, že Václav Havel kritizoval režim Slobodana Miloševiče a spolu s mnohými představiteli světového politického i veřejného života včetně papeže Jana Pavla II. hájil radikální a rychlé vojenské řešení války v Jugoslávii, jsem nikde nepopřela, koneckonců jsem se občanskou válkou v bývalé Jugoslávii nikdy nezabývala tak podrobně, abych si troufala vystupovat jako odbornice na tento konflikt. Jen na okraj uvádím svůj soukromý názor, že ve válkách nejsou na jedné straně ti hodní a na druhé ti špatní, že Srbové nejsou v tomto krvavém etnickém konfliktu žádné nevinné oběti a Chorvati, Bosňáci či Kosovští Albánci nejsou žádní démoni - a platí to i naopak (viz můj včerejší článek ) a že o zvěrstvech páchaných Miloševičovým režimem je důkazů opravdu hodně. Proto se domnívám, že mnozí blogeři a diskutéři reagují dětinsky, když v černobílém vidění konfliktu straní romanticky viděným “pravoslavným křesťanům” proti “obchodníkům s drogami” - tak to v reálném životě opravdu nebývá. Ovšem chápu, že jejich rozhořčení je často zástupné, především jim jde o výlev nenávisti vůči Václavu Havlovi.

  Tedy naléhání na vojenský zásah, který by systematické vraždění převážně civilistů ukončil,  rozumím a nijak mne nepohoršuje, jako mne nepohoršuje vojenský zásah spojenců proti nacistickému Německu, ačkoliv i tam umíraly tisíce nevinných civilistů v bombardovaných městech. Rozhodování v takových dobách je těžké a po bitvě je každý generálem. Chamberlain a Daladier zvolili v Mnichově jiné řešení, a také to nebylo správné. Že je to tragické stejně jako byl tragický konec války zpečetěný svržením bomb na Hirošimu a Nagasaki, snad nikdo nezpochybňuje. Vinu za tyto války však nesou především diktátoři, kteří rozpoutávají peklo na zemi a válčí nejen proti sousedním státům, ale i proti vlastním lidem a zejména proti civilistům. Ale o to v tomto mém zamyšlení nejde, jde o schopnost číst předložený text.

  Slovní spojení “humanitární bombardování” údajně vymyslel, či alespoň zpopularizoval Richard Falbr v pořadu TV Nova Sedmička vysílaném 23. 5. 2004. Václav Havel se proti němu právem ohradil:

  “Tento obskurní pojem jsem samozřejmě nejen nevymyslel, ale nikdy ani nepoužil a ani použít nemohl, neboť mám – troufám si tvrdit -vkus.”
  (Václav Havel: K Falbrově lži, Mladá fronta DNES, 24. května 2004)

  Falbr pak znovu odkázal na citovaný text ve francouzštině, čímž jen zopakoval původní obvinění, aniž vyvrátil námitku. Ponechme stranou politické pozadí sporu a podívejme se na základ sporu a na efektní zkratku jako nástroj manipulace. Citovaný odstavec hovoří o něčem zcela jiném, než je “humanitární bombardování” a ať jej čteme v češtině, nebo ve francouzštině, nikde nenajdeme vulgární slovní spojení, ba ani jeho smysl tak, jak jej popularizuje Falbr a po něm stovky blogerů a diskutérů. Samozřejmě že ty stovky blogerů již necitují Havlův distanc a naopak přidávají další invektivy. Z Falbrem zveřejněné umělé fráze se stal argumentační klacek Havlových nepřátel, zejména z levé části politického spektra.

  Nemohu si pomoci, ale opravdu i smysl obou textů je zcela jiný. Za vkládáním zhovadilé fráze do úst exprezidenta je tedy buď neznalost, nebo zlý úmysl, nebo neschopnost číst nazývaná termínem funkční negramotnost. Funkční negramotnost je ostatně u nás velmi rozšířená, jak se mohu sama mnohokrát přesvědčit, když čtu interpretace svých vlastních textů. Mnohdy ani vzdělaný člověk vůbec nechápe, o čem píšu, a s gustem polemizuje s tvrzeními, která jsem nejen nenapsala, ale která bych ani nikdy nepodepsala.
  ————————

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 5 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Moe Says:

   Wikipedia to myslim dokonce dobre probrala a dalsi komentare jsou zbytecne.

   http://cs.wikipedia.org/wiki/Humanit%C3%A1rn%C3%AD_bombardov%C3%A1n%C3%AD

  • majka Says:

   No, tak ono je to stejné, jako když Paroubek údajně řekl, že “dluhy se nemusí platit” nebo Špidla že “zdroje jsou” .

  • Věra Tydlitátová Says:

   Pokud to neřekli, nebo je to vytržené z kontextu a překroucené, ale šíří se to, pak to je úplně stejné. Lhaní je zbabělá metoda politického podraznictví. Ale musím říct, že jsem tyhle údajné výroky nikde nečetla, asi se to netraduje tak úporně jako “humanitární bombardování” a už se na to asi zapomnělo.

  • majka Says:

   Jiří Paroubek:

   “Paní Němcová, já vím, že nemáte ekonomické vzdělání, nemůžete tedy vědět, co je politika státního dluhu. Je to běžná věc, kdy prostě státní dluh se až na výjimky málokdy splácí. V té dluhové službě, podívejte, v Německu třeba, v Německu, kde je ten deficit k hrubému domácímu produktu přes sto procent, tak nikdo neuvažuje o tom, že by se to splácelo.
   Oni mají větší schodek státního rozpočtu k hrubému domácímu produktu než my. Takže oni splácejí úroky tak, jak je splácíme my. To je běžná praxe u státního dluhu.
   Pokud byste tady někdo měli ekonomické vzdělání, tak byste to dosvědčili. Jenom málokdy se stane, že ty deficity se obrátí, že je zkrátka přebytek, to je asi u všech států na světě.
   Pak se skutečně začne splácet.”

  • Věra Tydlitátová Says:

   Václavu Havlovi je dnes 75 let. Vyzkoušejte si, zda nejste obětí havlovského mediálního mýtu
   http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/43509/vaclavu-havlovi-je-dnes-75-let-vyzkousejte-si-zda-nejste-obeti-havlovskeho-medialniho-mytu.html

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy