• Ahoj, lidi toulaví 19.07.2010

  velka-micva

  Můj vztah k facebooku jsem zde již kdysi popsala, takže víte, že k tomuto vynálezu mám spíš odstup a spoustu výhrad. Ale nezrušila jsem jej zatím díky jednomu člověku, který mne jednak přesvědčil, že mé odkazy opravdu čte, a jednak sám na facebook vkládá moc pěkné věci.

  Naposledy jsem od něj dostala obrázek, který mi udělal velkou radost, nejen tím, že je to obrázek o radosti, ale i tím, že jsou na světe takoví fajn lidi. Tomuhle kamarádovi soukromě říkám Prorok radosti, protože každé ráno na facebooku sděluje, jak je spokojený a jaký je to pěkný den, a každý večer si uplynulý den vesele pochvaluje. Samozřejmě, že má určitě stejně bolestí a starostí jako každý z nás, ale svoji víru uskutečňuje každodenním cvičením v radosti.

  Jako chasidé říkají, že zasmušilost je hříchem, tak i Ondřej chválí Boha radostnou myslí a vděčností za každou maličkost. Přiznávám, že já trpívám spíše těžkomyslností a v posledních letech a po několika ošklivých ranách se to ještě zhoršilo. A tak jsem se zařekla, že se budu od Ondřeje radosti učit. Je to veliké umění a chce to hodně každodenní odvahy, ale je to asi opravdu jediný správný přístup k životu. Bez ohledu na smutek, který stejně člověka nemine.

  Na obrázku je hebrejsky napsáno: MICVA GDOLA – LIHJOT BESIMCHA TAMID. To znamená: Je velkou zásluhou být stále šťastný.

  ————————-

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 12 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Ondrej Pelikan Says:

   Vierka, ďakujem ti veľmi pekne, že si ma takto vážiš. Som rád, že ti moje statusy, odkazy, obrázky a všetky tieto “posolstvá” sú inšpiráciou. Prajem ti z celého srdca neustálu radosť a spokojnosť :-)

  • Věra Tydlitátová Says:

   To naopak já děkuji :-)

  • Ondrej Pelikan Says:

   Pamätaj, nech sa deje čokolvek, nikdy nepodlahnúť depresii. Radšej vypadnúť medzi ľudí, vyrozprávať sa, odreagovať. Riešiť len to, na čom človeku záleží, na čom nezáleží nestojí za to riešiť. Obklopovať sa blízkymi, pretože to je skutočne jediné bohatstvo, ktoré máme a do ktorého sa oplatí investovať. Byť tu pre nich a nič od nich neočakávať. Napriek tomu sa ten čas a energia vynaložená do nich v budúcnosti zúročí a poskytne nám útočisko v skutočne ťažkých časoch.
   Toto je podľa mňa jedným z dôvodov bytia. Byť si jeden druhému oporou. A vedomie toho, že mám okolo seba ľudí, ktorých mám skutočne rád, vážim si ich a oni si vážia mňa, musí zákonite robiť človeka šťastným. A tým sa dostávame k tej micve micvot - byť neustále šťastný. Ergo, v zlých časoch a ťažkých chvílach si spomenúť na to, čo má pre mňa hodnotu a robí ma šťastným. Je to rodina a priatelia. Som to ja pre teba - ty pre mňa.

  • Věra Tydlitátová Says:

   Je to tak. Jen si to připomínat. Díky, Ondřeji, díky za všechno. :-)

  • Silvae Says:

   To je krásné :). Všechno. Dneska byl krásný den :)

  • Věra Tydlitátová Says:

   2Silvae:
   Vy ale děláte pokroky! :-) Taky moc děkuji, byl to opravdu moc krásný den!

  • Silvae Says:

   Když už jsme u toho děkování :) tak já děkuji vůbec za existenci těchto stránek…

  • Věra Tydlitátová Says:

   2Silvae:
   Tak to je dnes opravdu podařený den! A to je Erev Tiša beav, takže o to veselejší to bude, až nebude nejsmutnější den v našem kalendáři. Ale on vlastně možná není jenom smutný, protože se v tento den má narodit Mesiáš. :-)
   http://vera-tydlitatova.eblog.cz/devaty-av-spadla-koruna-z-nasi-hlavy-beda-nam-nebot-jsme-hresili

  • Věra Tydlitátová Says:

   Tak hodně sil! Com kal! Já zatím dobrý, uvidím ráno :-)

  • Martina Durdovic Says:

   Mně to taky hodně dalo, a to jsem zaznamenala až tento obrázek s textem o micvě být šťastný, radovat se. Rovněž tedy já Ondřejovi moc děkuji!!! Teplé, jásavé byrvy obrazu mě hned po otevření FB upoutaly, ale hlavně mě oslovil ten text! Je to fakt! Neradovat se, truchlit, stěžovat si, hrabat se v minulosti, v chybách, vytahovat staré věci apod. jsou nesmírným závažím života a vlastně znemožňují žít naplno, žít v přítomnosti a radovat se z darů hospodina a Jeho přítomnosti. Děkuji, Ondřeji! Děkuji, Věruš!

  • Martina Durdovic Says:

   Chyba: jásavé barvy obrazu
   a dary Hospodina.

  • Martina Durdovic Says:

   No, kríííze sem, kríííze tam, já si z ní nic nedělááám…:o)

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy