• holoc

  Oblíbeným Židem je mezi antisemity vždy takový, který z různých politických či kulturních (někdy též z ryze osobních, psychologických) důvodů kritizuje svůj národ.

  A protože každá společnost má své zrádce, o oblíbence nepřátel není nikdy nouze. Koneckonců Ahmadínežád si také zve židovské kolaboranty na kafíčko před zraky celého světa.

  Kritika vlastního obecenství je zcela legitimní a dokonce nutná, nemá-li společnost zdegenerovat v sebeuspokojivé lenivosti. A kdo jiný by měl mít právo kritizovat jakoukoliv skupinu než její člen. Bylo by tedy zcestné vytýkat kritikovi jeho názory, pokud jde o pravdivé a věcné připomínky k nešvarům jeho vlastní společnosti.

  U Normana Finkelsteina je ale celá věc o hodně složitější. Jeho brožurka Průmysl holocaustu (The Holocaust Industry: Reflections on the Exploitation   of Jewish Suffering) se stala jakousi biblí antisemitů, milovaným klackem, jímž lze bít hlava nehlava nejen potencionální viníky kritizované Finkelsteinem, ale jakéhokoliv Žida včetně obětí šoa a jejich pozůstalých. Norman Finkelstein si musel být vědom, jakou roli v argumentaci antisemitů hraje.

  Pisatel sporné brožury žuje v USA jako mnoho jiných antiamericky orientovaných levičáků, pro něž se levičáctví a kritika Ameriky staly zdrojem příjemné obživy. Je jistě trochu zvláštní, že tito intelektuálové srdečně nenávidící západní demokracii s takovou obětavostí dlí v nenáviděné zemi. Asi trpí masochismem, ale spíše se jim s jejich postmoderní naprostou relativizací západních hodnot a vlastně jakýchkoliv hodnot v tom prohnilém kapitalismu docela dobře vede. Podobní intelektuálové k nám jezdívali před rokem 1989 jako do ZOO a nosili svým známým kufry obnošeného šatstva s blahosklonným uspokojením. Pak se na návštěvě u lidí, kteří měli někoho z rodiny v komunistickém lágru, divili, proč zavrhujeme ten úžasný komunismus, kde má každý práci. Po pár dnech rychle odjížděli do svých nenáviděných zemí, aby se honem důkladně zrekreovali.

  Noam Chomský je oblíbeným prorokem tohoto kulturního masochismu západního člověka a jeho pohrdání hodnotami euroamerické kultury a civilizace. Finkelstein patří k jeho oddaným následovníkům. K jejich historickému a kulturnímu relativismu již toho bylo řečeno mnoho. Netuším, zda je Finkelstein prohnaný obchodník, který věděl, že vydáním protižidovského spisku vydělá nemalou sumu, nebo zda je to upřímný člověk, kterému šlo o pravdu a spravedlnost. Ve výsledku, jímž je posílení antisemitských lží, to vyjde nastejno.

  Mezi argumenty Finkelsteina stejně jako antisemitů patří výtka, že se Židé zabývají svými vlastními oběťmi a starají se o pozůstalé po obětech šoa, zatímco o oběti všech ostatních genocid světa se starají nedostatečně. Je to hodně podivný argument, neboť snad není na světě Žid, který by bránil komukoliv starat se o své bližní, Arménům o arménské oběti, Vietnamcům o oběti z Vietnamu atd. Naopak, mnoho židovských aktivistů, lékařů, právníků, psychologů a historiků o oběti jiných genocid hluboký zájem má a obětavě jim pomáhá. Na rozdíl od mnoha neonacistů, kteří oběti genocid, pokud hledají v Evropě asyl, napadají, bijí a zabíjejí.

  Nosnou ideou pamfletu je tvrzení rovněž často šířené antisemity, že holocaust se stal jakýmsi novým kultem, který sjednocuje židovstvo namísto starého judaismu a posvěcuje politiku Státu Izrael. Nadto se stává zdrojem nespravedlivého obohacování jednotlivců i skupin. Zatímco Finkelstein nijak nepopírá reálný fakt holocaustu, jeho následovníci s tímto spiskem v ruce si s popíráním šoa již příliš hlavu nelámou a zdůrazňují jen ono zneužití (podle nich buď  zcela vylhané, nebo alespoň obrovsky zveličené) národní tragédie.

  Motiv “obohacování” je u Finkelsteina dosti častý a velmi rušivý, neboť se zdá, jako by hlavní nevůli tohoto levicového aktivisty budily velké zisky některých osobností, občas se neubráníme podezření, že za “spravedlivým rozhořčením” není vcelku nic jiného než závist. Výpady proti Elie Wieselovi nebo Deboře Lipstadtové působí jako projevy velmi soukromé a osobní nechuti, takže věcnost se zcela ztrácí. Výsledným dojmem z knihy je pocit, že autor závidí některým úspěšným autorům jejich výdělek a předhazuje jim, že by snad měli pracovat nejraději zadarmo jen v zájmu věci. Předpokládám ovšem, že Finkelstein se honoráře za svou brožurku nevzdal.

  Vůbec nevylučuji, že v některých konkrétních případech by nemohl mít autor ve své kritice pravdu. Jeho subjektivní, nenávistný, ale i nepřesný styl psaní a těžko doložitelný souhrn faktů předkládaných bez důkazů ale snižuje váhu případné oprávněnosti jeho závěrů. Finkelstein často překrucuje fakta, mění jejich význam, chytá se drobných nepřesností nebo nejistoty u svých protivníků, zveličuje význam určitých nejasností či nevysvětlených jevů. Velkým morálním problémem je vytrhávání citátů ze souvislostí, nebo dokonce překrucování jejich znění, místy užívá dokonce vylhané citáty.

  Finkelsteinův spisek nemá žádnou literární hodnotu, což by nebylo na závadu, nemá ale ani velkou hodnotu odbornou či argumentační. Rozhodně nejde o antisemitský či neonacistický text, ale o text typicky levicově populárně intelektuální, jde o pamflet, jakých se vyprodukuje v současném západním světě mnoho tisíc ročně. Jeho trapnost je dána především kontextem. Vcelku vzdělaný židovský autor žijící ve svobodné společnosti poskytl argumenty a ideologii nevzdělaným, protižidovským a totalitářským skupinám od levičáckých fanatiků bolševického zaměření přes neonacisty až k tradicionalistickým katolickým blouznivcům.

  —————-

  Finkelstein, Norman G.: Průmysl Holocaustu. Úvahy o zneužívání židovského utrpení, Praha: Dokořán, 2006, překlad Miroslav Brzobohatý, brožovaná, 160 stran, 175 Kč

  ————————————————–

  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • 11 Responses

  WP_Modern_Notepad
  • Persi Says:

   Ona ta kniha je hlavně plagiátem…

  • Fr.Řeka Says:

   No jo, to jsou takové knížky… “Nezvratný důkaz o židovském absolutním zlu”, napsal Nasranec Náckovský, který se vůbec nehlásí k nacismu a vůbec nemaluje alegorické obrázky orlic stahovaných v letu k zemi závažím v podobě šesticípé hvězdy, to vůbec néééé a i kdyby jóó, vůbec to není náckovské, néééé.

  • Fr.Řeka Says:

   Hano, překvapujete mě, svým pochopením pro tenhle druh lidí. Já jsem zastáncem metody JEDEN PYTEL. více viz můj blog :-D

  • Ondřej Wolf Says:

   Nedovedu říct, jak je to jinde ve světě, ale u nás jsem si vždy vážil dlouhodobé kolegiality židovských a romských organizací i lidí-aktivistů. Troufám si říct, že lepší jsem snad ani neviděl. To jen k tomu “starání se jen o sebe”
   Ondřej

  • Blechova Hana Says:

   Frantisku,sranda musi byt, Jen vidim, ze jsem se opet jako vzdy sekla a zacala jsem znenadani tykat nekomu,s kym jsem se na tom jeste nedohodla, mam v tom zmatek. Neslo by to napravit, prosim,prosim, smutne koukam, nemohli bychom si tykat, blecham by se nemelo vykat…. :-)

   Ja vim,taky bych je chute nakopala do p…., ale ono by to slo klidne i do rite!!!

   A ono to v cestine vypada velmi puvabne,kdyz nekoho posleme treba ve vsi slusnosti rovnou do …haje zeleneho.
   A nebo potom jejich slovnikem,coz zvladam taky, jak jsem predvedla tam u vas, to je pak ovsem slovnik pouzitelny az po 22:00 a nikoliv pritomnosti deti do 18 let.
   Bleska.

  • Fr. Řeka Says:

   Hano, dobře, tykejme si tedy. Od tebe to beru, od Pozorovatele ne :-D od něj totiž neberu vůbec žádný druh oslovení mé osoby :-D

  • Blechova Hana Says:

   Fajn,diky moc, ja bych z toho mela zas problem,oni jsou na mne vsichni moc hodni a smim jim tykat tak, jak se kdysi na netu vseobecne tykalo, ja uz jsem stary blesi odreny pes, a toho, jak znamo, novym kouskum nenaucis.:-)
   A smim tedy tkto i u Tebe ? Tamodsud jsem to asi i vlastne sebrala,z te jene vypecene pasaze :-)
   Bleska.
   A jdu to tam hned taky zkontrolovat , zda tam nekdo nepase nejake nedobroty.

  • Persi Says:

   Norman Finkelstein bude mít přednášku na Slovensku:
   http://pospolitost.wordpress.com/2010/01/19/memento-doby-sionizmus/

  • Mickey Arison Says:

   Rád bych si zapolemizoval s některými tvrzeními článku

   Tvrzení: Koneckonců Ahmadínežád si také zve židovské kolaboranty na kafíčko před zraky celého světa.

   Námitka: Jedním z těchto “kolaborantů” je i mluvčí organizace Neturei Karta rabín Yisroel Dovid Weiss. Ve svém projevů rabín Weiss řekl mimo jiné toto:

   “Odmítám popírání holocaustu. Moji příbuzní se za války stali obětí holocaustu, proto nikdo nemůže tvrdit, že se nic takového nestalo. Ale nic z toho nezakládá právo na to, aby se holocaust stal nástrojem na útlak jiných lidí.”

   Cílem této konference nebylo holocaust popřít, ale podrobit historickému zkoumání, včetně aspektu jeho současného zneužívání.

   Tvrzení: U Normana Finkelsteina je ale celá věc o hodně složitější. Jeho brožurka Průmysl holocaustu (The Holocaust Industry: Reflections on the Exploitation of Jewish Suffering) se stala jakousi biblí antisemitů, milovaným klackem, jímž lze bít hlava nehlava nejen potencionální viníky kritizované Finkelsteinem, ale jakéhokoliv Žida včetně obětí šoa a jejich pozůstalých.

   Námitka: Pokud někdo používá argumenty jako kritiku proti zneužívání holocaustu, je to jenom dobře nebo ne?
   Pokud je někdo zneužívá proti každému Židovi, je to tak uboze průhledná argumentace, ža může zabrat pouze na někoho, kdo si tak jako tak nechá namluvit o Židech cokoliv špatného.

   Tvrzení: Vcelku vzdělaný židovský autor žijící ve svobodné společnosti poskytl argumenty a ideologii nevzdělaným, protižidovským a totalitářským skupinám od levičáckých fanatiků bolševického zaměření přes neonacisty až k tradicionalistickým katolickým blouznivcům.

   Námitka: Tady to vypadá, jakoby všichni kritici čehokoli co nějak souvisí se Židy museli být nutně nějak zvrácení. Naopak si myslím, že takto primitivním skupinám vzal Norman Finkelstein vítr z plachet. Ukázal totiž, že zneužívání holocaustu pro své vlastní sobecké cíle není rysem Židů, ale pouze určitých židovských skupin. Tím vlastně absurdizuje argumenty antisemitů, protože antisemitou je ten, kdo napadá někoho kvůli jeho židovskému původu.

  • Ondřej Wolf Says:

   Pane Arisone, víte, co znamená slovo eufemismus?
   Ondřej

  • Moe Says:

   Pane Arison:
   Dovoluji si citovat Vase slova: Námitka: Tady to vypadá, jakoby všichni kritici čehokoli co nějak souvisí se Židy museli být nutně nějak zvrácení. Naopak si myslím, že takto primitivním skupinám vzal Norman Finkelstein vítr z plachet. Ukázal totiž, že zneužívání holocaustu pro své vlastní sobecké cíle není rysem Židů, ale pouze určitých židovských skupin. Tím vlastně absurdizuje argumenty antisemitů, protože antisemitou je ten, kdo napadá někoho kvůli jeho židovskému původu.

   Jsem rad ze jste (na rozdil od ostatnich) nestratil smysl pro “Fairness”.

   Zijeme v dobe kdy po 62 letech od zalozeni statu Izrael se svet znovu diva na vzrustajici Nacionalismus, nejen na Evropskem kontinente ale i v samotnem state Izrael. Verejne mineni v USA se obraci proti Izraelske politice vuci Palestincum a Norman Finkelstein poukazuje na jednoduchy fakt: Po 62 letech Izrael dokazal ztratit priznivost Evropskych narodu, vcetne USA a snazi se nam ukazat duvod proc to tak je. Varuje nas pred chybami minulosti a snazi se ukazat ze pokud se nepoucime z histotie, tak se bude se opakovat!!! Tento clovek, na vzdory ruznym nepravdam mistnich ctenaru, obetoval svoje misto na Universite, byl varovan Chomskym pred financnimi nasledky sveho presvedceni, a vyhosten z Izraele na 10 let.
   ” Dokumentarni film Americký Radical”: Trials of Norman Finkelstein je dokumentární film o životě a kariéře Normana Finkelsteina, vydany v roce 2009. Vyhral nekolik mezinarodnich cen, a predstaveni v New Yorku bylo vyprodano behem filmoveho festivalu.

   Dnes se jakykoliv nesouhlas s oficialnim politikou Izraelske vlady oznacuje za Antisemitismus s odvolanim na slogan:”Holocaust se nesmi opakovat”. Je dost tezke narknout zidovskou populaci New Yorku z antisemitismu, jen proto ze nesouhlasi s politikou Zidovskeho statu vuci Palestinskym Arabum, kteri jsou tak jako my, “Children of Abraham”.

   Dnes, v Kalifornii doslova vyhnali Izraelskeho velvyslance ktery mel prednaset na Universite v Irvin. I kdyz se to oznacilo za provokaci nekolika studentu Arabskeho vzhledu, tezko se da ignorovat spontalni potlesk ucastniku prednasky v rektorske hale!

   Zaverem bych jen chtel dodat ze dnesni status veci v Palestine je stejny jako pred 62 lety. Vinu na teto neblahe situaci vede vetsi mirou stat Izrael, a ne bezdomova populace Arabske Palestiny. Norman Finkelstein, zdaleka neni to co z neho nejaci nacionaliste delaji, nehrajte jim do karet!
   Pokud si pamatuji spravne z meho detstvi rodice zastavali nazor ze ” Moudrejsi ustoupi”, coz mi pripadalo zbabele, protoze vetsinou skoncili v Terezine. spise to melo byt:
   “Moudrejsi ustoupi, nikdy se nevzda, a najde lepsi cestu”.

   Shalom שלום

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy