• Cesta na Lunu 10.08.2011

  Někdy je dobré opustit blikající monitory televize a počítače a vyjít na balkón, nebo před dům a podívat se nahoru. Letos bude pohled na “padající hvězdy” brázdící nebe vždy okolo 12. srpna a známé jako Perseidy dost nepříznivě ovlivněn denní dobou a svitem úplňku, ale již v noci z 10. na 11. srpna lze vidět meteory v relativně lepších podmínkách.

  Pokud ovšem dovolí počasí. Jednotlivé zážehy meteorů vídáme na nebi i několik dní před a několik dní po uváděném datu jejich maxima, ale to je spíše otázka štěstí, proto se okolo spatření meteoru vytvořily různé poetické pověry.

  perseidy
  (Perseidy v roce 2010, foto: Martin Mašek)
  —————-
  Perseidy jsou velmi známým meteorickým rojem stejně jako například Leonidy, které doprovázely svržení komunistické vlády 17. listopadu a s každým podzimem nabízejí romantické světelné divadlo. Méně známé jsou Lyridy objevujcí se vždy okolo 20. dubna. Ve všech podobných případech jde nikoliv a padající hvězdy, ale o spršku meteorů vlétajících do zemské atmosféry, kde efektně vyhoří. Jde o zbytky rozpadlých komet a všelijaký drobný kosmický materiál, kameny a prach, který je příliš malý, než aby ohrozil naši planetu, pokud již některý z kusů vesmírného minerálu občas svůj let přežije, dopadá na zemi jako meteorit. Země během roku pravidelně prolétá oblastmi, v nichž setrvávají trosky a úlomky větších těles. Perseidy jsou pozůstatkem komety nazvané 109P/Swift-Tuttle, která má periodou návratu okolo 130 let.

  Při pozorování meteorického roje se zdá, že jednotlivé zážehy vycházejí z jednoho místa, které se nazývá radiant a které promítáme do některého známého souhvězdí, proto se meteorické roje nazývají podle tohoto optického klamu názvy souhvězdí, ačkoliv s nimi nemají nic společného. Perseidy zdánlivě vyletují z okraje souhvězdí Perseus poblíž Kassiopey. Tento jev je poměrně dobře známý a je spojený s pověrou, že člověk, který spatří “letící hvězdu,” má možnost si něco přát a jeho přání se splní. Vzhledem k tomu, že za teplých letních nocí je doba vhodná k milostným schůzkám, je nabíledni, že většina takových přání vysílaných k nebesům se týká lásky. Karel Hynek Mácha však v padající hvězdě viděl spíš obraz smrti:

  “Klesla hvězda s nebes výše,
  mrtvá hvězda siný svit;
  padá v neskončené říše
  padá věčně v věčný byt.
  Její pláč zní z hrobu všeho,
  strašný jekot, hrůzný kvíl.
  „Kdy dopadne konce svého?“
  Nikdy – nikde – žádný cíl.”

  Jestliže básník popisuje nejen svit letící hvězdy, ale i hukot a kvil, popisuje vlastně pád bolidu, mimořádně velkého meteoritu, který opravdu doprovází děsivý zvuk. Při pozorování Perseid se takového divadla zřejmě nedočkáme. Na druhé straně i tak možná zažijeme hezké chvíle pod letní oblohou, nepotřebujeme žádný dalekohled, dokonce by nám byl k ničemu, protože ukazuje příliš úzký výsek oblohy a meteory proletí vetšinou někde jinde. Fandové do fotografování se mohou pokusit o záznam dění na obloze, ale je k tomu potřeba fotoaparát s možností déle otevřeného objektivu a citlivým materiálem, tedy nikoliv běžný digitál. V každém případě je třeba opustit místo zasažené světelným smogem, tedy města nebo blízkost dálnice, nejlépe je spojit pozorování s výletem do přírody. Pokud je jasno, je příjemné ležet ve spacáku a usínat při vesmírné podívané.

  perseids_movie(Foto: NASA in: Astronomy Picture of the Day)

  ————–

  Letos však bude sledování Perseid poněkud nepohodlné, nejlepší podmínky budou před rozedněním 10. a 11. srpna, takže spojit padající hvězdy s randěním nebude tak jednoduché. Ale pro nadšence to není velká překážka, může si vzít do lesa budík a nařídit jej na zvonění mezi 2. a 3. hodinou. Nebo vydržet beze spánku. Radiant Perseid bude tou dobou téměř v nadhlavníku.

  Tak krásné zážitky!

  —————
  Dále:

  Perseidy v srpnu 2011

  Meteorické roje roku 2011

  —————————————————


  Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

  Posted by Věra Tydlitátová @ 7:00

 • Comments are closed.

 

Březen 2019
P Ú S Č P S N
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archivy